Про матеріал
Урок сприятиме узагальненню знань учнів з теми «Будова слова». Використано ігри і цікаві вправи для закріплення вміння розрізняти синоніми, спільнокореневі слова та форми того самого слова. Збагачуватиме словниковий запас учнів. Розвиватиме вміння аналізувати, робити висновки, розвивати мовлення, мислення, увагу; вміння співпрацювати в парі. (до уроку додається презентація)
І.З. Прокопенко – вчитель-логопед початкових класів,
спеціаліст вищої категорії, старший вчитель
КЗ « Новомиколаївський НРЦ « Паросток»
імені В.А.Польського» ЗОР
Українська мова
3-й клас. Будова слова.
Тема Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова.
Мета: - формувати в учнів вміння розрізняти синоніми, спільнокореневі слова та форми того самого слова;
- розвивати вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати;
- виховувати почуття товариськості, вміння співпрацювати під час виконання різних
завдань.
Словник: основа, закінчення, корінь, префікс, суфікс, спільнокореневі слова, синоніми, форми слова,брунатні (коричневі, темно-жовті).
Обладнання: опорні схеми, атрибути до гри «Листопад», презентація уроку,
конверти із завданням, словник синонімів (с. 22)
Хід уроку
I. Вступна частина.
1. Нервово-психологічна підготовка.
а) Сьогодні у нас на уроці гості, давайте привітаємося.
Доброго ранку!
Доброго дня!
-Говорите ви, і говорю я.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову.
Що нас так чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Гарно працюйте, будьте старанні.
б) Урок розпочнемо з мовленнєвої вправи. Згадаємо під яким гаслом будемо працювати на уроці.
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й швидко працювати
Й звуки вірно промовляти.
в) Згадаємо про ті звуки, які контролюємо під час мовлення
Максим -[с -ш],[з-ж] Влад -[п, б, в, ф]
Костя -[р, с] Ігор -[р]
2.Мотивація діяльності на уроці.
Сьогодні на уроці ми:
*Перевіримо домашнє завдання
*Виконаємо хвилинку красивого письма
*Попрацюємо з підручником
*Виконаємо фізхвилинку
*Попрацюємо в парах
*Пограємо в гру
*Підведемо підсумки уроку.
3.Нервово-дидактична підготовка.
а) А для того, щоб нам було цікавіше і гарно працювалося налаштуємося на урок. Виконаємо декілька вправ: (під музичний супровід)
*Здивувалися (піднімання плечей вгору-вниз)
*Почергове піднімання плечей
*Колові рухи плечей (вперед-назад)
*Повороти голови (вправо-вліво, назад-вперед, колові рухи)
б) Вправа «Мікрофон» Повторення вивченого матеріалу.
* Над якою темою працюємо? (Будова слова)
*З яких частин складається слово? (основа, закінчення)
*Що називається закінченням? (змінна частина слова)
*Як визначити закінчення? (змінити слово за запитаннями)
*Що називається основою? ( частина слова без закінчення)
*З яких частин складається основа?( корінь, префікс, суфікс)
* що означає це позначення?(корінь слова)
*Що ви про нього знаєте? (спільна частина споріднених слів)
*Що вам відомо про ці позначення?(префікс, суфікс)
*Що називається префіксом?(частина основи, що стоїть перед коренем)
*Що називається суфіксом? (частина основи, що стоїть після кореня, перед закінченням)
* Для чого служать? (для утворення нових слів)
Перевірка домашнього завдання.(Вправа 172)
*Які спільнокореневі слова ви виписали з тексту?
*Назвіть у них корінь. (Лікування, лікарню, лікар,ліки)
*Чому не записали слово лікаря? (Це не спільнокореневі слова. Це форма слова «лікар».)
Увага на дошку. Проблемна ситуація .Чи можна слова кожного рядка назвати спільнокореневими?
*Сум, журба, смуток, печаль.
*Сумний, сум, сумно, сумувати, засумувати.
*Сум, суму, сумом.
- Як можна назвати слова кожного рядка?
1 – синоніми 2 – спільнокореневі 3 – форми одного слова сум
Вправа «Очікування» Спробуємо з’ясувати чого навчить мене цей урок?
Цей урок навчить мене...
*Як думаєте, що нам для цього треба пам’ ятати? (ознаки спільнокореневих слів)
*Давайте згадаємо ознаки спільнокореневих слів:
1. Спільна частина – корінь
2. Спільне в значенні
II. Основна частина
Хтось невидимий в імлі
Неба сірими нитками
Пришиває до землі. (Дощ)
* До слова дощ дібрати спільнокореневі (Дощ, дощі, дощик, дощовий, дощовик, задощило);
- форми слова дощ (дощ, дощу, дощі, дощем)
- Синоніми (с. 22 Словник синонімів)
4. Робота з підручником ( стор. 76 Вправа 176)
Прочитай текст. Чи всі слова зрозумілі?
Як розумієте слово брунатні? (коричневі, темно-жовті).
*Випиши з тексту спільнокореневі до слова зима, та форми слова зима.
- Зима, зимовій, взимку.
- Зима, зиму.
5. Фізхвилинка « Дощ»
6. Д/з Вправа 174 стор. 76 (розбір усно)
7. Робота в парах. Нагадую правила роботи в парах:
1. Прислухайтеся до думки товариша.
2. Допомагайте один одному
3.Не розмовляйте разом
4. Працюйте так, щоб не заважали іншим групам.
5.Повне взаєморозуміння - важлива умова успішної роботи.
* Розділити слова в три колонки.
*До даного кореня підбери спільнокореневі слова.
*Одна дитина ,по домовленості ,презентує роботу.
8. Гра «Листопад»
Більше й більше листя з кленів
Облітає з кожним днем.
По траві іще зеленій
Листопад по парку йде.
Матеріал до гри:
1 Дуби, дубочок, дубняк, дубовий.
2. Заморозки, морозиво, мороз, морозець.
3.Квітка, квіточка, квітник, квіткар.
4 Ліс, лісник, Лісничий, проліски.
1.Холод, стужа, холоднеча, студінь.
2. Вирій, край, сторона, земля.
3.Вітровій,буревій, суховій, вітер.
4. Бусол, лелека, чорногуз, бузько.
*З якою метою виконували ці вправи?
*Які знання допомогли вам виконати завдання?
Гра «З одного кореня»
За допомогою префіксів та суфіксів утворити від даного кореня якнайбільше слів. Переможцем вважається та пара (група) , яка за певний час напише найбільше слів.
_дуб-, -хат-, -риб-, -зим-, -мор- , прац-,- пис-, -літ-, -дуб-, -ніс-, - дощ-,
-зем-, -сад-, -ліс-, -вод-, -сніг-, -лис-.
*Які слова підбирали? (спільнокореневі)
*Які знання допомогли вам виконати це завдання?
III.Підсумки уроку.
Рефлексія.
Технологія «Мозковий штурм»
*Що таке корінь?
Які слова називають спільнокореневими?
*Як утворюються форми слова?
*Що таке синоніми?
*Які ваші враження від уроку?
*Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
*Що нового дізналися?
*Для чого нам потрібні ці знання?
Прочитайте послання:В* сь*г*днІ* М*Л*ДЦ*! На цьому урок закінчено.
Дякую всім за співпрацю.