Узагальнення і тематичний контроль за розділом «Європейське суспільство і держави Х-XV ст.»
Мета: здійснити узагальнення й тематичний контроль знань, умінь і навичок, набутих учнями впродовж вивчення розділу; удосконалювати наявні вміння й навички; виховувати шанобливе ставлення до минулого людства.
Тип уроку: узагальнення й оцінювання знань.
Форма проведення уроку: урок-гра
Обладнання: медіа-презентація, карти країн , кросворди, проектор.
Структура уроку
I. Організація навчальної діяльності
II. Узагальнення й оцінювання знань
III. Підсумки уроку
Хід уроку
Підготовчий етап
За два тижні до уроку учням було дане таке завдання:
Учитель оголошує учням тему й основні завдання уроку, інформує про заплановані форми роботи, представляє журі , яке обраховує кількість зароблених балів
Мотивація навчальної діяльності
Хто ж з них переможе ? Хто кращий? (демонстрація фото команд)
Сьогодні змагаються команди :
МАВРИ
БУРГУНДЦІ
НОРМАНИ
Поясніть назву своєї команди (30 секунд) 5 балів
Кожна команда і кожний учасник в команді відкривають по черзі запитання, заховані в полі із 18 питань, відповідаючи самостійно. Якщо відповіді нема – відповідає інший з команди, але бали тоді – зменшуються вдвічі, а вже потім – команда , яка підняла руку. Капітани можуть лише допомагати (пересадити за окрему парту, тоді команда отримує 1 бал, якщо допоможе каітан)
Ігрове поле (презентація)
(Відкриття питань з поля, повернення до 1 слайду – через гіперпосилання, в кожному слайді – підкреслений заголовок, у полі – цифри. Перехід до 2 – го конкурсу – стрілочка внизу ігрового поля). Кількість балів – на слайді із завданням, правильна відповідь – натиснути на поле слайду до появи анімації)
Гра для капітанів команд
Потрібно вгадати за спочатку за характеристикою , а потім і портретом про якого діяча йдеться .
Правильна відповідь – 10 б.
Якщо відповідь неправильна – всі зароблені (в цьому конкурсі) бали втрачаються на користь суперників навпіл. Починає обирати капітан команди , в якої більше балів
Відео представлення діячів (відео з презентації)
Ігрове поле
(Відкриття діячів – через гіперпосилання, підкреслений текст, повернутися до ігрового поля – стрілка на слайді з фото . Правильна відповідь - натиснути на поле слайду до появи анімації. Перейти до наступного конкурсу – стрілка на слайді ігрового поля)
Умови конкурсу:
1) Від кожної команди вибираються по одному учаснику. Вони повинні
А) скласти на швидкість карту (підготувати нарізані карти у файлах на окремі столики )
(Переможцю оцінка –5 балів).
Б) дати назву карті
(10 балів). Команда може допомогти, якщо відповідь неправильна, але тоді нараховується лише 5 б.
В) Розпочинаємо з початком аудіофрагменту
Правильна відповідь - натиснути на поле слайду до появи анімації.
Команди отримують однакові кросворди, потрібно за визначений час їх розв’язати. Після закінчення часу – на екрані будуть правильні відповіді . Перед цим команди обмінюються кросвордами і перевіряють один одного . Одне правильне слово – 5 балів
(Теми разом з правилами гри роздаються за 2 тижні до уроку. Всі доповіді – лише усно і без жодних допоміжних матеріалів , для економії часу, діти проговорять лише про найважливіше)
Потрібно якомога гарно, аргументовано і вірно дати відповідь на питання із запропонованих тем , а також «стати противником» іншій команді. Під час обговорення завдання в ньому беруть участь «Доповідач», «Опонент», «Рецензент». Команда яка набрала найбільшу кількість балів під час гри пропонує будь – якій команді на свій розсуд зробити «доповідь».
(Потрібно прослідкувати, щоб надалі тему задала інша команда таким чином, щоб всі команди зіграли «Доповідача», «Опонента», «Реценента»)
Оцінювання - вчителем історії
ІІІ. Підсумок уроку
Завершіть речення (кожна команда по черзі)
Я зрозумів , що в Середньовіччі в країнах Європи….
Європейські країни в Середньовіччі…
Оцінювання учнів:
Капітани команд на окремому листку виставляють оцінки своїм партнерам по команді , вчитель оцінює капітанів
ІV. Домашнє завдання: повторити вивчений матеріал