Урок № 16
Тема. Зображення «цілісної» людини: в єдності біологічного, духовного, соціального. Образ українського інтелігента Степана Радченка, вихідця із селян, еволюція його характеру, проблеми ствердження в міському середовищі (слайд 1).
Мета:створити умови для розкриття специфіки образу головного героя роману «Місто» В. Підмогильного, з’ясування мотивів його поведінки, суті життєвих принципів; спонукати до розвитку навичок дослідницької діяльності, вміння характеризувати героїв літературного твору, висловлювати власні судження про поведінку та моральні пріоритети, про місце людини в суспільстві; заохочувати до виховання людяності, співчуття, прагнення самовдосконалюватися, зростати духовно.
Предметні компетентності, що формуються на уроці:
поглибити знання учнів про шляхи формування характеру; сприяти формуванню власних висновків про мотиви вчинків героя; вміти характеризувати образ Степана Радченка, його неоднозначність; вміти пояснювати поведінку головного героя психологічними чинниками.
Ключові компетентності, що формуються на уроці:
установлювати причиново-наслідкові зв’язки між подіями твору; уміти знаходити й систематизувати інформацію з різних джерел для виконання навчальних завдань; уміти пов’язувати події художнього твору з реальним життям і робити висновки для власного життя; удосконалювати навички роботи в групі.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: додаток (11 слайдів): епіграф уроку, клоуз-тести, опорні схеми «Еволюція особистості Степана Радченка», «Цілісна» людина в єдності біологічного, духовного, соціального», «Зміни в соціальному та духовному житті Степана Радченка», «Кольорова палітра»; word-документи: «Картка самооцінювання», «Матеріал для роботи в групах»; відеоролик для фізкультпаузи.
Перебіг уроку
Людина не розкладається на так зване добро і зло,
на плюс і мінус, хоч би й як це зручно було для громадського вжитку.
В. Підмогильний
І. Орієнтація, мотивація діяльності.
ІІ. Цілепокладання.
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Визначення очікуваних результатів.
ІІІ. Цілереалізація.
1. Перевірка виконання домашнього завдання.
Клоуз-тест (слайд 3).
1. Роман «Місто» В. Підмогильного вперше опубліковано в … (1928 році).
2. Урбаністичним називається роман – це … (роман про місто і проблеми, пов’язані з міським життям.
3. Відцентровим є твір, коли … (дія розвивається довкола персонажа, водночас змальована широка панорама духовного буття суспільства).
4. «Місто» – це психологічний твір, у якому автор цікавиться … (людиною).
5. Сюжетних ліній у творі … (дві).
6. Яка сюжетна лінія домінує в романі? (Становлення Степана Радченка як письменника).
7. Композиційних частин у романі … (дві).
8. Головним героєм роману є … (Степан Радченко).
9. Степан Радченко приїхав до великого міста, щоб … (здобути освіту і повернутися в село).
10. Назва першого Степанового оповідання … («Бритва»).
11. Сюжетним мотивом твір В. Підмогильного нагадує західноєвропейський … («роман кар’єри»: герой з нижчих верств пробивається у вищі).
12. Епіграф , взятий з роману А. Франса «Таїс»: «Як же можна бути вільним, Евкріте, коли маєш тіло?» – висуває тезу про … (двоякий характер людини).
3. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Методичний коментар: учні підтверджують відповіді підібраними вдома цитатами.
– Яке враження склалося у вас про Степана Радченка?
– Що в характері, поведінці,способі життя героя вам подобається?
– Які риси характеру категорично засуджуєте?
– Скільки років Степану Радченку? (25 років).
– Яким ми бачимо його на початку твору? (Це закомплексований сільський хлопець без певних життєвих принципів).
– Що відомо про минуле життя Степана Радченка? (Він сирота, був підпасичем-приймаком, повстанцем, секретарем сільбюро Спілки робземлісу).
– Хто ще разом із Степаном приїжджає до міста? (Надійка і Левко).
– Що зближує Степана з Надійкою? (Обоє їдуть вчитися).
– Чи назавжди Степан планує переїхати до міста? (Тільки на три роки, на період навчання).
– Що він відчув, коли вперше ступив на міські вулиці? (Він чужий цьому місту).
– Як змінюється ставлення Степана до міста протягом роману ?
– У яких умовах спочатку він мусив мешкати? (Ночував у столярні Луки Гнідого поруч із коровами).
– Яким було його ставлення до навчання?
– Ким себе уявляв Степан у мріях? Як це його характеризує? (Народним комісаром, надзвичайним письменником, красенем чоловіком, що скоряє жіночі серця).
– Коли вперше герой задумується про літературну діяльність? Яке почуття штовхає його на літературний шлях?
– Чому герой вирішує змінити ім’я? Як це його характеризує?
– Як були оцінені його перші літературні спроби?
– Чому Степан Радченко відносно легко ввійшов в літературні кола міста, спромігшись зайняти непогану посаду?
– Чому жодній із жінок, з якими був близький, він не дав щастя? Чи справедлива теза, що всіх їх Степан тільки використовував?
– Чому, досягши успіху, Степан Радченко раптом захотів змінити своє міське життя на сільську працю? Яку роль у цьому повинна була зіграти Надійка?
– Яким ми бачимо героя наприкінці твору? (Це молодий міський інтелектуал, письменник-початківець).
– Чи допише, на вашу думку, Стефан Радченко повість про людей?
3. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.
Слово вчителя. Однією із проблем роману «Місто» В. Підмогильного є духовне становлення людини. Автор, зосереджуючись на образі головного героя, роздумує над феноменом людського життя, над природою існування людини серед інших людей, саме тому ми бачимо Степана Радченка очима інших персонажів: Надійки, Левка, «Мусіньки», Максима Гнідого, Зоськи, Вигорського, Рити.
Методичний коментар: учні працюють у парах, вибираючи з тексту твору цитати, які характеризують головного героя, результати роботи презентують у вигляді таблиці.
– Як характеризують Степана люди, які його оточують?
Орієнтовна відповідь
Персонаж |
Цитата |
|
Надійка |
«Ви такий знаючий» |
|
«Мусінька» |
«У тебе душа – грифельна дошка, досить пальцем провести, щоб стерти написане» |
|
Максим Гнідий |
«Ви наївний!», «Ви нічний злодій!» |
|
Зоська |
«Божественний!», «А душа в тебе погана» |
|
Левко |
«Ач, який прибраний! Ач, який гарний! Красун та й годі» |
|
Вигорський |
|
|
Рита |
«Пустунчик!» |
Робота в групах. Дослідницько-пошукові завдання. «Еволюція особистості Степана Радченка» (слайд 5, word-документ).
– Використовуючи опорну схему, проаналізуйте еволюцію особистості Степана Радченка.
Методичний коментар: учні працюють у творчих групах, кожна з яких отримує завдання на картках, результати роботи учні презентують усно.
Група 1. Навчання.
Група 2. Література.
Група 3. Кар’єра.
Група 4. Дружба.
Орієнтовний висновок
Еволюція головного героя роману – це типовий шлях сходження по соціальній драбині: від нікому невідомого сільського хлопця до відомого письменника. . Вступивши до університету, Степан швидко розчаровується в навчанні й завдяки наполегливості знаходить роботу: влаштовується працювати лектором на курси українізації, потім у редакцію. Прагнучи утвердити себе в місті, він видає першу збірку оповідань. Літературна діяльність приносить йому суспільне визнання й матеріальне благополуччя. Саме в такий спосіб герой реалізує себе в соціальному плані. Усі зовнішні обставини життя Степана Радченка, його побут, заняття, різноманітні зібрання людей, на які він потрапляє, є неодмінними складовими типово міської культури.
«Ланцюг зміни психологічного стану Степана Радченка» (слайд 6).
– Створіть емоційно-сюжетний ланцюжок до образу головного героя .
4. Осмислення, первинна перевірка розуміння й корекція засвоєння нових знань.
Методичний коментар: учні об’єднуються в групи, кожна група заповнює одну колонку таблиці.
Група 1. Біологічне.
Група 2. Духовне.
Група 3. Соціальне.
Біологічне |
Духовне |
Соціальне |
Любовні перипетії: односельчанка Надійка, міщанка-мати Мусінька, справжня міська дівчина Зоська Голубовська, столична балерина Рита; елементарне задоволення матеріальних потреб,потім прагнення до комфорту; здоровий спосіб життя як інстинкт самозбереження; інстинкт завойовника (жінок, міста) |
Мрія повернутися в село, принести «нове життя»; цілеспрямованість і наполегливість у досягненні мети; прагнення до знань; бажання слави, визнання; працелюбність, емоційність;схильність до самоаналізу, філософських роздумів |
Громадянська активність у молоді роки; ділові якості, що допомогли зробити кар’єру; вибір життєвих пріоритетів |
5. Фізкультпауза.
6. Закріплення знань і способів дій.
Методичний коментар: учні коментують графічне зображення лінії-графіка «Зміни в соціальному та духовному житті Степана Радченка».
Орієнтовний висновок
Еволюція Степана Радченка змальована у трьох вимірах: соціальному, внутрішньому, творчому. Місто змінює Степана Радченка. Прагнучи завоювати його, самоствердитися в ньому, герой не гребує ніякими засобами. Змінюються не тільки побутові умови його життя (від столярні Гнідих до власної кімнати), зовнішній вигляд, змінюється коло людей, які його оточують, його ставлення до них. А кожна жінка в житті Степана – це лише сходинка на його шляху до мрії.
Чим вище здійматиметься він уверх кар’єрними сходами, тим гостріше відчуватиме свою самотність. Місто не принесе Степанові гармонії і спокою.
7. Узагальнення й систематизація знань.
– Прокоментуйте вислів літературознавця В. Мельника: «Образ Степана Радченка далеко не однозначний, як його часто трактували. Письменник вивів людину, у якій постійно борються добро і зло, яка інколи заради особистого утвердження здатна піти навіть на переступ, не страждатиме й від людських жертв, і разом — це неординарна особистість із виразною суспільною й психологічною неодновимірністю, не позбавлена вміння скептично, а то й іронічно, сприймати себе і навколишній світ».
– Яким є ваше ставлення до героя роману, до тих засобів, якими він скористався для досягнення мети?
Висновок. В. Підмогильний не оцінює свого героя, не виправдовує і не засуджує його, а дає змогу читачам самим зробити висновки, замислитись над людською природою.
ІV. Рефлексивно-оцінюючий.
1.Контроль і самоперевірка знань.
Методичний коментар: учні обирають позицію, аргументують, використовуючи слова «Я вважаю, що …», «тому, що», «наприклад», «отже».
– Що здобув і що втратив у місті Степан Радченко?
Орієнтовна відповідь
1. Досяг матеріального добробуту (гроші, одяг, квартира), але втратив душевну рівновагу.
2. Отримав престижну посаду, але не має справжніх друзів.
3. Став відомим письменником, але повість про людей ще не написана.
4. Познайомився із впливовими людьми, навчився гарних манер, але це лише маска.
2. Підбиття підсумків уроку.
– Що, на вашу думку, є метою духовного життя людини? (Духовне зростання, самопізнання)
– Чи може здійснюватися духовне зростання за рахунок інших людей?
– Чи можна виправдати дії головного героя роману, який досягає мети за рахунок інших людей, нехтуючи їх потребами, почуттями?
3. Рефлексія.
– Сформулюйте свої побажання герою.
4. Інформування про домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання (слайд 11).
Для всіх учнів.
Підібрати цитати до характеристики жіночих образів.
Індивідуальні завдання.
1. Написати есе на тему: «Чи можна вважати Степана Радченка цілісною людиною? »
2. Скласти «ланцюжок подій»: «Любовні перипетії Степана Радченка».
5. Цінування, оцінювання.