Предмет: Я досліджую світ
Клас: 2-Б
Тема: Які свята «дарує» осінь?
Мета: розповісти учням про осінній цикл свят; пояснити значення державних, релігійних і народних свят; розвивати уважність, зв’язне мовлення, вміння самостійно шукати потрібну інформацію; виховувати повагу до народних звичаїв та традицій.
Формувати групу компетентностей:
- Загальнокультурну компетентність для вдосконалення знань про навколишній світ та його особливості;
- Компетентність спілкування державною мовою для правильного використання термінологічного апарату, спілкування під час пояснення навчального матеріалу;
- Здоровʼязбережувальну компетентність шляхом свідомого ставлення до власного здоров’я та здоров’я інших;
- Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних навичок дослідження;
- Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження природних явищ і процесів та їхніх наслідків;
- Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних джерелах.
Очікувані результати - здобувач освіти:
Обладнання: підручники, конверти із завданнями, роздатковий матеріал,
відеоматеріали, мультимедійна презентація, проектор, матеріали для виготовлення лепбуку, конструктор LEGO DUPLO.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організаційний момент
- Добрий день! Мене звуть Світлана Вікторівна. Сьогодні ми будемо попрацюти разом. Щоб нам було добре і комфортно на уроці, давайте налаштуємо себе на роботу.
Пролунав шкільний дзвінок,
Покликав всіх нас на урок.
Сіли, діти, всі рівненько
Усміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли
Працювати почали.
2. Вправа «Дерево нашого настрою»
(на дошці плакат з деревом без листків)
- А який же настрій кожен з вас взяв на урок? Діти, біля кожного з вас лежать різнокольорові листочки. У кого гарний настрій, той візьме листочок зеленого кольору, у кого не дуже гарний настрій – жовтого кольору, а хто прийшов з поганим настроєм – рожевого кольору. Дані листочки прикріпимо на дерево та стаємо в коло.
- Яке чудове дерево у нас вийшло! Яку пору року воно вам нагадує?
(осінь)
Поетична хвилинка
Осінь фарби готувала,
У відерця наливала.
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Придивіться, все довкола
Стало різнокольоровим!
Н. Замрія
- Що ж восени стало різнокольоровим? (листя)
- І хоч на деревах вже зовсім немає листя, нам осінь сьогодні подарувала чарівну парасольку із павутиння з останніми листочками.
(ажурна парасолька, до якої прикріплені різнокольорові листочки)
3. Актуалізація опорних знань
- Оскільки мова у нас пішла про осінь, давайте пригадаємо, що ми знаємо про цю пору року.
Вправа «тестування так/ні»
(на екрані проектуються питання з подальшою відповіддю для самоперевірки)
Вправа «Асоціативний кущ»
(на фліпчарті прикріплене слово «свято»)
ІІ. Основна частина
1.Спиймання та усвідомлення нового матеріалу
- Осінь дійсно щедра не тільки врожаєм, а ще й святами.
( на слайдах подається інформація про осінні свята)
11 вересня – «Головосіка».
В цей день не можна нічого різати, що нагадує собою голову, тобто має круглу форму. Також цього дня не варто брати у руки гострі речі: ніж, сокиру, пилку.
19 вересня – «Михайлове чудо».
Люди вірять, що в цей день не можна виконувати тяжких робіт вдома чи в полі, а також не можна починати щось робити. Говорять, що можна «начудити», тобто нічого не вийде, або щось зіпсуєш.
27 вересня - «Воздвиження».
Це православне свято. В цей день люди ходять до церкви, але в народі говорять: «на Здвиження земля движиться ближче до зими», а тому від цього часу настають холодні дні й птахи відлітають до вирію.
4 жовтня «Всесвітній день посмішки і Всесвітній день тварин».
Тож цього дня посміхайтеся один одному, даруйте гарний настрій та почастуйте домашніх улюбленців чимось смачненьким, влаштуйте їм «свято».
Перша неділя жовтня – День працівника освіти.
В цей день можемо привітати не тільки вчителів, а й всіх, хто працює у школі.
9 листопада – День української писемності та мови.
Щороку в цей день ми вшановуємо рідну українську мову.
13 листопада – Всесвітній день доброти.
В цей день треба робити будь-які добрі справи та проявляти доброту один до одного.
21 листопада – Всесвітнє свято телебачення.
Телебачення – це великий винахід людства. Але до сих пір не можуть назвати ім’я його винахідника. Справа в тому, що у різні часи, у різних частинах світу люди працювали над створенням телебачення. Саме тому імен багато, але винахід один.
2. Групова робота, дослідження.
(учні працюють в групах. Потім спікери по черзі відповідають, інформацію про свята вивішують на дошку.)
- Виявляється, у цей день аж три свята. А що ж про цю дату говориться у підручнику? Давайте відкриємо підручники (за закладкою) на сторінці 43 і всі разом прочитаємо інформацію в рамочці.
- Так які ж свята відзначаються 14 жовтня?
3. Фізкультхвилинка
- Добре попрацювали, а тепер треба добре й відпочити. Тож запрошую всіх на фізкультхвилинку.
(ЗМІНА ЧЛЕНІВ ГРУП)
- Продовжуємо працювати, але перш ніж виконати ще одне цікаве завдання, я вам пропоную змінити склад груп. Погляньте на свої листочки, які ви обирали на початку уроку. Об’єднайтеся в групи за кольорами: у кого листочки зеленого кольору – 1 група, листочки жовтого кольору – 2 група, листочки червоного кольору – 3 група.
4. Робота в групах. Створення лепбуку «Осінні свята»
- Кожна група отримала конверти. В них осінні листочки із назвами тих свят, які ми сьогодні досліджували.
Завдання групам: обрати тільки ті свята, які відносяться до конкретного осіннього місяця (вчитель роздає дидактичний матеріал). На це завдання у вас є 3 хвилини.
За результатами вашої роботи ми створимо один лепбук, який матиме назву «Осінні свята».
(після виконання завдань в групах, спікери презентують свої роботи, підходять до дошки і приклеюють аркуш на лепбук.)
ІІІ. Заключна частина
2. Самооцінювання
3. Вправа «Піраміда успіху»
До побачення!