Урок, презентація з теми "Метали"

Про матеріал
Вивчення взаємозв’язку між будовою атомів і хімічними властивостями металів. Ознайомлення з процесами руйнування металів, з основними способами захисту металів від корозії. Основним завданням є формування пізнавальної активності студентів.
Перегляд файлу

 

НАВЧАЛЬНО – МЕТОДИЧНА КАРТКА

 

План заняття

 

Дисципліна

Хімія

Тема заняття

Загальні властивості металів. Корозія металів та засоби боротьби з корозією.

Вид заняття

 (тип уроку)   

Лекція – бесіда з застосуванням наочності.

 

Форма проведення:

Евристична бесіда

 

Мета заняття

Навчальна:

Вивчення взаємозв'язку між будовою атомів і хімічними властивостями металів.

Ознайомлення з процесами руйнування металів з основними способами захисту металів від корозії.

Розвиваюча: 

Розвивати навики складання реакцій в іонному вигляді;

Формувати уміння і навики складання рівнянь окислювально-відновних реакцій на прикладі хімічної корозії.

Виховна:

Виховання свідомого засвоєння дисципліни;

Формування відчуття відповідальності, самостійності студентів, збільшення ступеня організованості.

 

 

Міжпредметні зв’язки

Забезпечуючі:  торговельно-технологічне обладнання, процеси та апарати

                             харчового виробництва

 

 

Забезпечення заняття

 

Наочні посібники: Періодична система хімічних елементів Д.І Мендєлєєва, ряд активності металів, таблиця розчинності.

Роздавальний матеріал: Тестові завдання.

Технічні засоби навчання: мультимедіа, ноутбук.

Навчальне місце:  кабінет №21

 

                                                        ЛІТЕРАТУРА:

Обов’язкова:

  1. Г.П. Хомченко. Посібник з хімії стр. 270-283
  2. Рейтер Л.Г., Теоретичні розділи загальної хімії. К. Каравела 2013, с. 249-260

 

Додаткова:

1. Глінка. Загальна хімія

Хід заняття

№ елемента

Елементи заняття, навчальні питання, форми її методи навчання

Добавлення, змінення, зауваження

1

2

3

І.

 

 

 

ІІ.

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV.

 

V.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ.

 

VІІІ

 

 

 

ІХ.

 

Організаційний момент.

  1.         Привітання студентів.
  2.         Перевірка готовності аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.

Ознайомлення студентів з темою та навчальною метою.

Викладач повідомляє, що темою заняття є «Загальні властивості металів. Корозія металів та засоби боротьби з корозією» .

Навчальна мета заняття- вивчення взаємозв’язку між будовою атомів і хімічними властивостями металів. Ознайомитися з процесами руйнування металів з основними способами захисту металів від корозії.

Основним завданням є формування пізнавальної активності студентів.

Актуалізація опорних знань і перевірка домашнього завдання.

3.1. Фронтальне опитування.

- які метали вам знайомі?

- де застосовуються метали та в якому вигляді?

- чи зустрічаються метали в продуктах харчування ?

- яке місце займають метали в ПС? Де вони розташовані? (ПС на 4/5 складається з металевих елементів, вони в основному знаходяться по-перше 3-х групах. У 1 періоді металеві елементи відсутні. У другому періоді їх два – Литий і берилій. У 3 періоді три металевих элемента-натрий, магній, алюміній.; у 4 периоде-тринадцать, це все 10 елементів 4 ряди а також купрум, цинк і галій, розташовані в 5 ряду.)

- які особливості будови їх атомів? Записати електронну формулу будови атомів натрію і алюмінію.

- що таке сплави?

- які сплави ви знаєте ?

- що вам відомо про руйнування металів?

- які властивості притаманні металам?

 

Підведення підсумків актуалізації опорних знань

 

 

Лекція

 

5.1. Мотивація

Метали – один з головних конструкційних матеріалів сучасної цивілізації. Крім того, змішуючи метали в різних співвідношеннях, можна міняти їх властивості в дуже широких межах

Метали – основа машинобудування. (Пов’язати з заводами). Від металів залежить оборонна здатність та міць держави.

Знайомство людини з металами почалося із золота, срібла і міді, тобто. з металами що зустрічаються у вільному перебуванні на земній поверхні, згодом до них приєдналися метали, що значно поширені в природі і легко виділяються з їх з'єднань: олово, свинець, залізо і ртуть. Ці 7 металів були знайомі людству в глибокій старовині. На початок 21 століття число відкритих металів зростає до 96. По поширеності в природі металеві елементи поступаються неметалічним. Зокрема на найпоширеніший металевий елемент в земній корі  алюміній проводиться лише 7, 5 % маси земної кори. Другим за поширеністю металевим елементом є феррум (4,2%)Метали розташовані у ряді активності металів до водню, на Землі у вільному стані не зустрічаються

5.2. План лекції

  1. Метали та сплави та їх використання (повідомлення студентів).
  2. Положення металів ПСХЕ та будова їх атомів.
  3. Властивості металів.
  4. Корозія металів.
  5. Засоби захисту металів від корозії

а) захисні поверхневі покриття металів;

б) утворення сплавів з антикорозійними властивостями;

в) протекторний захист;

г) зміна складу середовища.

 

Закріплення знань студентів.

6.1. Фронтальна бесіда у формі підсумку. (опитування за формою «питання що спонукають до рефлексії заняття»)

- З якими фізичними властивостями металів ми сьогодні познайомились?

- З якими хімічними властивостями?

- Які властивості властивості проявляють метали окислювальні чи відновні?

- Що таке сплави?

- Що таке корозія і які засоби боротьби існують?

- Що нового ви сьогодні дізнались?

6.2. Картки тестового опитування (додаються).

 

Коментар роботи студентів. Викладач коментує

 

Підсумок заняття.

Виставлення і коментування оцінок. Відповіді на питання студентів.

 

Домашнє завдання.

Вивчити:

1) опорний конспект лекцій

2) опрацювати матеріал посібника Г.П. Хомченко. Посібник з хімії стр. 270-283,

 

 

3 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-7 хв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

40 хв.

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
2 квітня 2021
Переглядів
367
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку