Тема заняття: Їжачкова книжка
Мета заняття: навчати дітей підбирати матеріал про життя їжачка; дати уявлення про структуру тексту; виробляти навички логічної побудови опису; виховувати інтерес до вивчення життя тваринки.
Форма заняття: нестандартне заняття
Обладнання: презентація, художня книжка «Їжак і заєць», іграшка їжачок, ілюстрації тваринки, малюнки для самоаналізу.
Хід заняття
1.Гра «Привітання з улюбленою іграшкою»
Діти сьогодні ми будемо вітатися з їжачком. (Учні по черзі говорять своє вітання.)
2. Вірш
У групі стало тихенько,
Усі сидять рівненько,
Вихователь до вас усміхається,
Наше заняття розпочинається.
Вихователь: Спритний, круглий і колючий
І ні крапельки не злючий завітав сьогодні в групу? Це …
Учні: Їжачок.
Вихователь: Які слова допомогли вам здогадатися про кого мова?
Учні: спритний, круглий і колючий.
Котиться клубочок
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок –
Триста колючок.
Діти: їжачок.
Вихователь: Голки - це захисне пристосування, необхідне для виживання в хвилини небезпеки.
У дорослого їжака налічують до 16 тисяч голок, вони мають довжину 2-3 см, а товщина складає близько 1 мм. Форма голок нагадує веретено: найбільш товста їх частина знаходиться посередині. Колір голок сірий, але при уважному вивченні можна помітити в їх забарвленні чергування темних і світлих смуг.
Вихователь: Назвіть ворогів їжачка.
Діти: Вовк, куниця,лисиця, пугач.
Тема заняття: Створити «Їжачкову книжку»
На занятті ми будемо: відгадувати загадку, вправлятися у читанні скоромовки і чистомовки, ознайомимося з ідеєю створення книжки, підбором матеріалу по темі. (слайд 1)
Вихователь: Багато людей люблять тваринку , вони складають скоромовки про них.( слайд 3)
Спочатку читаємо тихо і повільно, потім читаємо голосніше і чітко, в кінці читаємо голосно і швидко.
Їжак з їжачихою
По їжу поїхали,
Бо мале їжаченя
Їжу їсть щодня.
Вихователь: Тепер прочитаємо чистомовку.( слайд 4)
Чітко вимовляючи кожне слово. Хлопчики читатимуть склади, а дівчатка – слова, останній рядок пробуємо доповнити своїм міркуванням.
Ок - ок - ок – повзе їжачок,
Як – як - як - він згорнувся у клубок,
Оп - оп - оп – підкотився під пеньок,
Ап – ап – ап – … (там знайшов собі грибок. )
Вихователь: Назвіть у чистомовці рими.
Вихователь: Час переходити до цікавого виду роботи. Для цього вам підготувала таблицю.
Тема – це предмет чи особа мовлення, те про що або про кого йдеться у книжці.
Ідея – це основна думка твору, те, що хоче розповісти автор.
Тема заняття: “Скласти книжку про їжачка”
Основна думка нашого опису: життя їжачка.
Жанр опис.
1. Де живе?
2. Розмір, масть, шерсть.
3. Голова, очі, вуха, рот, лапи, тулуб, хвіст.
4. Спосіб життя.
5. Харчування.
6. Цікаві спостереження.
Погляньте у віконечко. (Діти протягують руку).
Чомусь сховалось сонечко. (Знизують плечима).
А ми засвітимо сонечко. (Показують на себе).
Таке велике сонечко. (Руки в сторони).
Таке веселе сонечко. (Посміхаються один одному).
Я – сонечко! (Показують на себе).
Ти – сонечко! (Показують один на одного).
Ми – сонечка! (Беруться за руки).
Ми – світимося всі!
Вам буде дано завдання уважно слухати і зробити висновок, чи їжачок любить прогулянки, коли світить сонечко.
Вихователь: Чи їжачок любить прогулянки, коли світить сонечко? Чому?
Їжак здивувався, що на своє добре слово дістав таку нечемну одмову, що й батька його, й діда лихим словом пом’янули.
От він зайцеві й каже:
— Ти мене береш на сміх? А хочеш зі мною наввипередки? Побачимо, хто кого пережене!
Вихователь: Чому навчає казка?