План - конспект уроку
виробничого навчання № 13
Тема по програмі, кількість годин: «Механічна кулінарна обробка м’яса, м’ясопродуктів, сільськогосподарської птиці, субпродуктів, приготування напівфабрикатів» - 24 години
Тема заняття: «Приготування котлетної маси з м’яса і напівфабрикатів з неї: рулет»
Мета уроку:
навчальна:навчити дотримуватись правил ведення технологічного процесу; робити розрахунок сировини для приготування заданої кількості напівфабрикатів; самостійно готувати напівфабрикати з котлетної маси; дотримуватись правил санітарії, гігієни й правил безпеки праці; економно використовувати сировину, воду і електроенергію;
виховна: виховувати в учнів творче ставлення до праці та навчання,
охайність під час роботи; любов до обраної професії;
розвиваюча: активізувати пізнавальну діяльність учнів, розвивати професійне мислення; уміння орієнтуватись у виробничих процесах.
Тип уроку: удосконалення умінь і формування навичок
Вид уроку:аналіз конкретних ситуацій, виконання індивідуальних робіт
Дидактичне оснащення уроку:Збірник рецептур страв та кулінарних виробів, інструкційні картки приготування напівфабрикату рулету
Матеріально-технічне оснащення уроку:
- сировина:м'ясо (яловичини, свинини) для котлетної маси; хліб, вода, яйця, сухарі (червона паніровка), сіль, перець, макарони
- устаткування, інвентар, посуд: електром’ясорубка, виробничі столи, ваги, розробні дошки МС, лотки металеві, ножі кухарської трійки (марковані МС)
Методи навчання:словесні – бесіда, пояснення; наочні – демонстрація трудових прийомів, спостереження учнів; практичні – вправи з виконання трудових операцій
Міжпредметні зв’язки: «Технологія приготування їжі з основами товарознавства», «Устаткування підприємств громадського харчування», «Організація обслуговування на підприємствах громадського харчування», «Фізіологія харчування», «Гігієна та санітарія»
Комплексно-методичне забезпечення уроку:технологічна карта, комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація
Епіграф уроку:
«Успіх приходить до того, хто його прагне»
Хід уроку
І. Організаційна частина:(3 хв.)
1.1. Перевірка присутності учнів
1.2. Перевірка зовнішнього вигляду учнів, наявності робочої форми, зошитів
ІІ. Вступний інструктаж:(40 хв.)
Ми сьогодні завершуємо вивчення теми «Механічна кулінарна обробка м’яса, м’ясопродуктів, сільськогосподарської птиці, субпродуктів, приготування напівфабрикатів» і тому зараз перевіримо ваші знання з пройденого матеріалу.
2.1. Актуалізація теоретичних знань учнів з теми
«Експрес - відповідь»
1. Яку частину м'яса свинини використовують для приготування котлетної маси:
а) м'ясо шиї
б) обрізки м'ясні
в) пружок
2. М'ясо для котлетної маси подрібнюють для:
а) руйнування сполучної тканини
б) набрякання сполучної тканини
в) соковитості напівфабрикатів
3. Які напівфабрикати готують з котлетної маси:
а) котлета
б) тюфтельки
в) зрази
4. Котлетна маса із яловичини відрізняється від котлетної маси свинини:
а) видом м'яса
б) зі свинини котлетну масу не готують
в) кількістю вмісту хліба
5. Вироби із котлетної маси панірують для:
а) запобігання втрати соку
б) утворення рум'яної кірочки
в) збільшення виходу н/ф
6. Котлетну масу перед формуванням виробів:
а) «вибивають»
б) «збивають»
в) «протирають»
7. Котлети мають форму:
а) овальну
б)форму цеглинки
в) овально-приплюснуту форму з одним загостреним кінцем
8. Найміцнішою тканиною в організмі тварин є:
а) сполучна тканина
б) м’язова тканина
в) кісткова тканина
9. Залежно від виду забійної худоби м'ясо поділяють :
а) на яловичину дорослої худоби, яловичину молодняка
б) на яловичину, баранину, козлятину, свинину, оленину, конину
в) на яловичину, баранину, козлятину, свинину, оленину, конину, птицю
10. Биточок м'ясний має:
а) приплюснуто-округлу форму
б) форму кульок
в) цеглинки з округлими краями
2.2.Мотивація навчальної діяльності
Слово майстра
М'ясо належить до найважливіших продуктів харчування. Давайте пригадаємо чому?
Очікувана відповідь:
- як джерело повноцінних білків, а також жирів, мінеральних, екстрактивних речовин і деяких вітамінів.
Чим визначається харчова цінність м'яса?
Очікувана відповідь:
- харчова цінність м’яса визначається його хімічним складом, енергетичною цінністю, смаковими властивостями і рівнем засвоюваності.
М'ясо є одним із тих продуктів харчування, який досить широко використовується для приготування страв української національної кухні.
З м’яса готують велику кількість напівфабрикатів їх розрізняють за розміром, за видом м’яса, за способом приготування. До цих напівфабрикатів відносяться вироби з натуральної січеної і котлетної маси. Які напівфабрикати з котлетної маси ми
готували ?
Очікувана відповідь:
- котлети, биточки, шніцелі, тюфтельки, зрази.
2.3. Майстер виробничого навчання повідомляє тему і мету уроку (тему
записують до зошита)
Отже темою цього уроку є тема «Технологія приготування котлетної маси та приготування напівфабрикатів з неї: рулет». Сьогодні на уроці ми закріпимо технологію та особливості приготування котлетної маси і навчимося готувати напівфабрикат рулет м'ясний (слайд 1-2)
Щоб уміти готувати якісні напівфабрикати з котлетної маси, вам
потрібно, перш за все:
технологічного процесу;
посуд.
2.4. Пояснення нового матеріалу
Вироби з натуральної січеної і котлетної маси мають пористо-губчасту структуру, добре розжовуються, проте відрізняються щільною консистенцією. Яка маса називається котлетною?(слайд 3-4)
Очікувана відповідь:
- щоб одержати пухкі і соковиті вироби із січеної маси, до неї слід додати заздалегідь замочений у холодній воді або молоці черствий хліб без скоринки з пшеничного борошна. Така маса називається котлетною.
Гра «Головоломка»
Назвати технологічну схему (слайд5-6)
(учні записують до зошита)
Для приготування мясного рулету котлетну масу з меншою кількістю хліба викладають на змочену у воді серветку або марлю у вигляді прямокутника 1,5-2 см завтовшки, 20 см завширшки, на середину вздовж кладуть начинку. Масу з'єднують за допомогою серветки або марлі так, щоб один край трохи накривав інший, надають форми батона і перекладають швом донизу з серветки на лист, змащений жиром. Поверхню рулету змащують збитим яйцем або льєзоном, посипають сухарями, збризкують жиром, проколюють у двох-трьох місцях, щоб при запіканні не утворилися тріщини. Начинку готують так само, як і для січеників з начинкою: яйце з пасерованою цибулею, грибами, макаронами (слайд 8-9)
Форма напівфабрикату має бути правильною і відповідати його назві. Поверхня напівфабрикату вкрита рівним шаром сухарів. Не допускаються поверхневі сухожилки, зволожена паніровка, що відстала, розірвані і ламані краї, тріщини.
2.5 Особистий показ майстра
приготування котлетної маси.
приводом.
напівфабрикату з маси.
2.6.Закріплення матеріалу по вступному інструктажу
Гра «Естафета» (слайд 10)
1. Які напівфабрикати з котлетної маси м’яса готують з меншою кількістю
хліба (на 10%) ?
Очікувана відповідь:
– для н\фсіченики з начинкою (зрази січені), рулет, м’ясні кульки
(тюфтельки).
2. Який фарш використовують для приготування рулету ?
Очікувана відповідь:
– для фаршу н\ф з котлетної маси м’яса — рулету використовують
відварні макарони, заправлені маслом і яйцем, або варені яйця, або
пасеровану ріпчасту цибулю, омлет; варені січені яйця можна
з’єднувати з пасерованою ріпчастою цибулею.
3.Чому не можна зберігати котлетну масу, до складу якої входить часник
або цибуля?
Очікувана відповідь:
– тому, що котлетна маса стане сірою, погіршиться її структура, а отже, і
якість виробів.
4. Чому до котлетної маси додають черствий хліб?
Очікувана відповідь:
- черствий хліб у котлетній масі поглинає й утримує рідину, яку виділяє м'ясо при тепловій обробці, сприяє розм'якшенню сполучної тканини, надає виробам пухкості, свіжий — неприємної клейкості.
5. Чи погіршиться якість котлетної маси при довгому її вибиванні?
Очікувана відповідь:
- не можна вибивати довго січену натуральну і котлетну масу: з неї виділиться жир, вироби будуть сухими і несмачними.
6. Як формують рулет?
Очікувана відповідь:
- котлетну масу з меншою кількістю хліба викладають на змочену у воді серветку або марлю у вигляді прямокутника 1,5-2 см завтовшки, 20 см завширшки, на середину вздовж кладуть начинку. Масу з'єднують за допомогою серветки або марлі так, щоб один край трохи накривав інший, надають форми батона і перекладають швом донизу з серветки на лист, змащений жиром.
7. Чим змащують рулет?
Очікувана відповідь:
- поверхню рулету змащують збитим яйцем або льєзоном, посипають сухарями, збризкують жиром.
8. Які вимоги до якості рулету?
Очікувана відповідь:
- форма напівфабрикату має бути правильною і відповідати його назві. Поверхня напівфабрикату вкрита рівним шаром сухарів. Не допускаються поверхневі сухожилки, зволожена паніровка, що відстала, розірвані і ламані краї, тріщини.
Гра «Знайди зайве»
Із запропонованих зображень знайти, ті які не потрібні для приготування рулету (слайд 13)
2.7. Інструктаж по техніці безпеки і протипожежних заходах
Бліц-тест «Незакінчене речення» (слайд 14-16)
1. Перед початком роботи необхідно …………………………………………………
2. Складання універсальних приводів, м’ясорубок ……………………………………
3. Не можна експлуатувати м’ясорубку при несправних ………………………………
4. Біля пульта управління повинен бути розміщений…………………………………..
5. Подавати м'ясо в робочу камеру тільки ……………………………………………...
6. Санітарну обробку м’ясорубки слід виконувати після повного…………………….
7. Знімати кришку каструлі ………………………………………………………………
8. У санітарному одязі виходити з приміщень…………………………………………..
9. Не допускають проливання жиру або рідини на підлогу……………………………
10. Розробні дошки використовувати…………………………………………………….
ІІІ. Поточний інструктаж і самостійні вправи учнів: (215хв.)
3.1.Порядок виконання роботи
напівфабрикатів з котлетної маси;
напівфабрикатів з котлетної маси; складання м’ясорубки;
маси;
напівфабрикату з котлетної маси;
напівфабрикатів.
3.2.Цільовий практичний обхід
Здійснюється обхід з метою перевірки:
напівфабрикату з неї;
та інвентарю;
3.3.Цільовий індивідуальний обхід
Здійснюється індивідуальний обхід з ціллю перевірки:
приготування напівфабрикату з неї, а також коригування та надання допомоги учням при розрахунках сировини, приготуванні котлетної маси, виконанні прийомів порціонуваннята панірування і приготування напівфабрикату з котлетної маси.
3.4. Комплексний обхід
Здійснюється комплексний обхід з метою перевірки:
закінченню роботи;
ІV. Заключний інструктаж:(10хв.)
4.1. Підбиття підсумків уроку:
- аналіз типових помилок, попередження та шляхи їх усунення;
- якість виконаних робіт та виконання учнівських норм;
- виставлення оцінок;
- прибирання робочих місць;
- оголошення домашнього завдання
- повідомлення теми наступного уроку.
V. Домашнє завдання:(2хв.)
1.Самостійно скласти технологічну схему приготування напівфабрикату рулету.
2. Знайти повідомлення про приготування каш різних національних кухонь
1