Урок "Прикладка як різновид означення"

Про матеріал
Прикладка як різновид означення. Непоширені прикладки, написання через дефіс. Прикладки, що беруться в лапки. За підручником О. Заболотного, В. Заболотного, 2021р
Перегляд файлу

Урок

Українська мова 8 клас

 (за підручником О. Заболотного, В. Заболотного 2021р)

"Прикладка як різновид означення"

Тема. Прикладка як різновид означення. Непоширені прикладки, написання через дефіс. Прикладки, що бе­руться в лапки.

Мета. Сформувати в учнів поняття про прикладку як різновид означення, його функцію в реченні; навчити учнів розрізняти та визначати прикладку та іі види  в реченнях; розвивати вміння написання прикладок  з означуваними словами окремо, через дефіс та в лапках; формувати вміння пояснювати написання; виховувати почуття любові до рідного краю; формувати життєву позицію

Тип уроку. Урок формування практичних навичок.

Хід уроку

І.  Організаційний момент.  Створення емоційного настрою.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Словниковий диктант на вивчені орфограми. Зміна приголосних при словотворенні.

Молодецький, боягузтво, Словаччина, чеський, паризький, пропагандистський,  прикарпатський, Німеччина,  прилуцький, товариський, багатство, Онисьчин,  козаччина, запорізький, Хмельниччина,  птаство, людство, громадський,  солдатський, ткацтво.

3.Актуалізація опорних знань

- Назвіть другорядні члени речення,на які питання вони відповідають?

- Який другорядний член відповідає на питання "який"?

- Як підкреслюємо означення?

5. Оголошення теми уроку

- Діти, ми з вами сьогодні ми познайомимося з різновидом означення – прикладкою та її написанням. Раніше ми з вами вже  зустрічалися з прикладкою, але до сьогодні просто не знали цього терміну.  Запишіть в зошити тему уроку.

ІІ. Робота над новим матеріалом

  • Відкрийте підручник на с. 50, параграф 11. Опрацьовуємо проблемне завдання з вправи 103

 

  • На які питання відповідають виділені слова?
  • Якою частиною мови виражені?
  • Чи можна їх вважати означеннями і чому?
  • А зараз опрацьовуємо теоретичний матеріал підручника.
  • Відповідаємо на питання до теоретичного блоку :
  • На що вказує прикладка?
  • Яким членом речення виступає прикладка?
  • За допомогою яких слів приєднується прикладка до означуваного слова?
  • В яких випадках прикладка пишеться через дефіс?
  • Які ще є особливості написання  прикладки?

1.Виконуємо вправу 108. Потрібно записати слова у дві колонки, залежно від того пишуться вони окремо чи через дефіс.

.

2.Узагальнення виконаної роботи. Формуємо власну теоретичну структуру, відповідаючи на питання:

 -На які види поділяються прикладки?

-Чому одні прикладки пишуться через дефіс, а інші окремо? В чому особливості?

-Як ви розумієте родове і видове поняття?

- В яких випадках ми використовуємо лапки при написанні прикладки?

 

ІІІ. Закріплення, систематизація, узагальнення вивченого.

  1. Перевірний диктант.

Драма-феєрія, село Кринички, Дунай-ріка, лебідь-шипун, учень-відмінник, жук-носоріг, газета «Зоря», твір-роздум, готель «Київ», бібліотека імені Тараса Шевченка, цукерки «Сонячний віночок», журнал " Всесвіт", пароплав " Принцеса Дніпра" , альманах «Русалка Дністрова», лікар-терапевт.

     2. Робота біля дошки.

Дібрати до іменників Марія, Тясмин, харків'янин, легенда прикладки і скласти з ними речення.

     3. Самостійна робота учнів за партами. Скласти невелику письмову розповідь на тему " Краса осіннього лісу", використовуючи прикладки.

Підсумок уроку.

Метод "Мікрофон"

Виставлення оцінок.

Домашнє завдання : параграф 11 вправа 107.

Рефлексія.

 

 

docx
Додано
17 січня 2023
Переглядів
520
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку