Прикметник. Ступені порівняння прикметників.
Мета уроку:
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення і стилістика: правильне вживання в мовленні вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників.
Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів з прикметниками.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, дошка, мультимедійний проєктор, комп’ютер.
Перебіг уроку
І. Організація класу до роботи. Передбачення
Слайд № 1
На екрані фото відомої людини : Олександра Авраменка
- Український педагог, теле- та радіоведучий. Доцент Київського університету імені Бориса Грінченка. Вчитель-методист.. Заслужений працівник освіти України. Автор понад п'ятдесяти підручників та посібників з української мови й літератури. Лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені Григорія Сковороди
Учитель: Шановні, чи знаєте ви, чия світлина на екрані? Як ви думаєте, чому я розпочала урок з фото саме цієї людини? Так, він відомий, отже, досяг успіху. Завдяки досконалим знанням з укр. мови він став мільйонером. На його прикладі ми бачимо, що цілком реально, заробити статки своїми знаннями. Тому ми з вами повинні також досягти успіху, намагаючись заробити високі бали на ЗНО/НМТ.
ІІ. Вибіркова перевірка домашнього завдання.
– Який розділ мовознавства ми зараз вивчаємо? (Морфологію)
– Що таке морфологія? (Розділ мовознавства, що вивчає частини мови)
Слайд № 2
– (5+1)+3+1=10
– Скільки всього частин мови? (10)
– На які групи поділяються частини мови? (Самостійні, службові й вигук)
– Скільки самостійних частин мови? (6)
– Назвіть усі самостійні частини мови?
(Іменник, прикметник, числівник, займенник, дієслово, прислівник)
– Що спільного у всіх самостійних частинах мови?
(Мають лексичне значення, відповідають на питання, виконують синтаксичну функцію).
ІІІ. З якого вірша ці рядки? – назва. Хто автор?
Слайд № 3
Я на гору круту крем’яную
Буду камінь важкий підіймать
І, несучи вагу ту страшную,
Буду пісню веселу співать.
Знайдіть художній засіб (троп) – епітети. Епітети – це художні означення в літературі. Чим виражаються епітети – прикметниками.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Слайд № 4
Дата
Класна робота
Прикметник. Ступені порівняння прикметників.
Сьогодні ми продовжимо нашу роботу над прикметником як частиною мови й пригадаємо особливості творення ступенів порівняння якісних прикметників. Це дуже важливий матеріал, адже ступені порівняння прикметників вміщено в програму підготовки до ЗНО, тому будьте уважні й спостережливі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок:
Що таке прикметник? Які морфологічні ознаки прикметника заховалися за зображеннями?
Слайд № 5
Розв’язання кроссенса.
1 – це самостійна частина мови, Частини предмета зображені самостійно
2 – На що вказує прикметник? ( на ознаку предмета). Позначки різняться за ознакою
3 – відповідає на питання який (а,е,і), чий (я,є,ї). На які питання відповідає прикметник? ( Який? Чий? ).
4 – за значенням прикметники поділяються на якісні = «гарантія якості»
– відносні = Альберт Ейнштейн створив теорію відносності.
– присвійні = крадіжка – це присвоєння чужого майна.
5 - Прикметники змінюються за ... ? ( Родами, числами, відмінками ).
6 – Кого тримає за руку прикметник. Узгоджується у роді, числі, відмінку ( Іменник ).
7 – якісні прикметники утворюють ступені порівняння = Земля у порівнянні з іншими планетами Сонячної системи.
Початкова форма – Чол. р., Н.в., одн.
Яка синтаксична роль прикметника у реченні? ( Означення, присудок ).
4.
5. 6. 7.
Слайд № 6-7
- Які ще слова в українській мові відповідають на питання Який? Чий?
-
Прикметник Дієприкметник Займенник
Гучний побілілий всякий
свіжий зачарований свій
чесний зниклий такий
малиновий вишитий інший
жвавий зажурений кожний
Всякий, побілілий, свій, гучний, зачарований, чесний, свіжий, такий, малиновий, інший, зниклий, кожний, вишитий, жвавий, зажурений.
Слайд № 8
Завдання. Перед вами хмаринка зі слів. У ній перемішалися 9 прикметників. Ваше завдання – відшукати прикметники та розподілити їх за трьома разрядами.
Правильна відповідь.
Якісні Відносні Присвійні
великий вовняна батьків
теплий нижній заячий
сміливий осінній лисячий
Слайд № 9
- Ми знаємо, що прикметники переходять із одного розряду в інший?
Записати цифрами якісні прикметники.(Графічний диктант)
1 2
Слайд № 10
2 2 1 1 2 1 1 1 2 1
Оскільки матеріал доволі об’ємний, а час, на жаль, обмежений, пропоную
Слайд № 11
1. Давайте з вами розглянемо таблицю і пригадаємо, які існують ступені порівняння
Таблиця
Ступені порівняння прикметників
|
Проста форма |
Складена форма |
Вищий ступінь |
Корінь або основа прикметника + суфікси –іш-, -ш-
широкий – ширший теплий – тепліший
|
більш, менш + прикметник у початковій формі
більш успішний менш приємний |
Найвищий ступінь |
Префікс най + основа простої форми прикметника вищого ступеня
найширший найтепліший
|
найбільш, найменш + прикметник у початковій формі
найбільш успішний найменш приємний |
|
Посилити префіксами як-, що-: якнайширший, щонайдобріший Форма вищого ступеня + від (за) усіх, над усе: дзвінкіший від усіх, вартісніший над усе |
ПОМИЛКА: самий
Слайд № 12
Зауважте!
Чергування
зьк, жк, г + ш = жч с, ст + ш = щ
близький – ближчий високий – вищий
тяжкий – тяжчий товстий – товщий
дорогий – дорожчий
Зміна основи
Запишіть в зошити:
гарний – кращий
поганий – гірший
великий – більший
малий – менший
- А скажіть, чи всі якісні прикметники мають ступені порівняння?
Слайд № 13
Не утворюють форм ступенів порівняння такі якісні прикметники:
Слайд № 14
Виправте помилки в поданих формах ступенів порівняння прикметників. Запишіть словосполучення з правильними формами.
Слайд № 15-16
Тестові завдання (підготовка до ЗНО)
Форми ступенів порівняння можна утворити від усіх прикметників рядка
А дзвінкий, білий, суворий
Б русявий, гладкий, глибокий
В затемний, чесний, молодий
Г рідний, білосніжний, бідний
Д живий, товстий, дружний
А низький, пресильний, дорогий
Б визначний, лисий, удалий
В кароокий, молодий, красивий
Г смачний, тонкий, ефективний
Д бадьорий, гнідий, хворий
Правильно утворені форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А довжелезніший, найбільш привітний, модніший
Б найменш вологий, самий чудовий, більш лагідний
В найсамотніший, найгостріший, прудкіший за всіх
Г дуже цікавий, менш оригінальний, найніжніший
Д найяскравіший, більш зручний, дорожчий над усе
А більш глухий, найтемніший, найбільш вишуканий
Б найвеличніший, найкривіший, щонайгрізніший
В менш чистііший, менш стриманий, більш чуйний
Г щонайгірший, найбільш соромꞌязливий, найстарший
Д найбільш готовий, предобріший, якнайцікавіший
Слайд № 17-18
Завдання тесту ЗНО 2021 (робота у зошитах)
Щосуботи я _______________ до __________ парку нашого міста.
А ходю, найстарішого
Б хожу, найбільш старого
В ходжу, самого старого
Г хожу, більш старішого
Д ходжу, найстарішого
Денисе, ________ разом на базар, щоб вибрати _________ рибу.
А пішли, саму свіжу
Б давай підемо, найсвіжішу
В ходімо, найбільш свіжішу
Г пішли, найбільш свіжішу
Д ходімо, найсвіжішу
В овочевому, що біля _________, продають __________ кавуни.
А стадіона, найсмачніші
Б стадіону, найбільш смачні
В стадіону, самі смачні
Г стадіона, найбільш смачні
Д стадіону, найсмачніші
Я щороку _________ до Трускавця, де відбувається________ ралі України.
А їздю, найкраще
Б їжджу, найкраще
В їжджу, саме краще
Г їжжу, найкраще
Д їздю, найкращий
Я _________ на __________ бухгалтерські курси.
А хожу, найдорожчі
Б ходжу, самі дорогі
В ходю, найбільш дорогі
Г ходжу, найдорожчі
Д ходжу, найбільш дорожчі
Як смачно! Дякую________ за __________ у світі вареники!
А вас, найбільш смачні самі
Б вам, найбільш смачні
В вас, найсмачніші
Г вам, самі смачні
Д вам, найсмачніші
Слайд № 19
Наголоси у прикметниках
Одне з найпідступніших завдань на ЗНО - це завдання на наголоси. Всі їх одразу запамꞌятати важко, тому ми їх розділили за частинами мови. І відповідно кожну частину мови на групи.
1.на останній склад 2. на 1-ий склад 3. на –ов 4. на –ист 5. Решта
- ий
близький зручний багаторазовий болотистий корисний
віршовий косий бурштиновий урочистий крицевий
добовий наскрізний одноразовий визвольний
котрий ринковий оптовий виразний
новий тигровий порядковий вишиваний
пітний пекарський тисовий заміжня
роздрібний шовковий безпринципний
текстовий ярмарковий магістерський
тьмяний ненависний
фаховий копчений
чарівний підлітковий
черговий
щодобовий
Слайд № 20
ТЕЛЕГРАМ практичне застосування з Бабою Катрею
- Який розряд прикметників має ступінь порівняння (Якісні)
- За допомогою яких суфіксів твориться проста форма порівняння вищого ступеня. ( ш, іш )
- Скільки ступенів порівняння? Скільки форм?
- Про які помилки треба пам’ятати при утворенні ступенів порівняння?
- Бажаю вам досягти успіхів в навчанні, на ЗНО і в житті!
Слайд № 21
Домашнє завдання:
Написати вільне есе (у формі звернення до укладачів ЗНО з української мови (що би ви хотіли змінити в завданнях, з огляду на зміни 2021), використавши прикметники вищого і найвищого ступеня порівняння.
https://zno.osvita.ua/ukrainian/tag-prikmetnik/ пройти тест «Прикметник»