Тема: Прикметник як частина мови. Роль прикметників у мовленні
Мета : Повторити, узагальнити та систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови; розширити і поглибити знання про значення і роль прикметників у мовленні. Розвивати зв̕язне мовлення, увагу, спостережливість. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: мовна скарбничка, презентація, картки для роботи в парах, в групах, лист самооцінювання.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
1. Створення емоційного настрою на урок.
― Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Посміхніться….. Я бажаю вам успіхів на сьогоднішньому занятті!
2. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
- Яку мову вважають в Україні державною?
У – українську
- Як будемо сидіти за партами?
Р – рівно
- Як будемо писати в зошитах?
О – охайно
Щоб мову рідну добре знати, мати добрий результат на уроці, потрібно бути: уважними, активними, зібраними і творчо працювати.
Відкриття хоч і малі,
Робимо щодня нові.
2. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа „Мікрофон”.
― Яку частину мови ми вчили на попередньому уроці ?
― Що таке іменник ?
― Яким членом речення є іменник ?
― За якими родами розрізняють іменники?
― Що таке відмінювання ?
ІІ. Визначення мети і завдань уроку
1. Слово вчителя
― Сьогодні у нас урок ― дослідження.
Ми дослідимо одну із самостійних частин мови. Яку саме ― здогадаєтеся,
прочитавши вірш.
2. Читання вірша учнями.
Важлива дуже ця частина мови
Її всім знати слід обов’язково.
Слова ці цілий світ нам розкривають,
Іменників ознаки називають.
Якби не ці слова, ми б і не знали,
Що тато – мужній, сильний, нелукавий,
Що мама – рідна, ніжна і дбайлива,
Що серце – добре, щире, незрадливе,
Що світ – чудовий, а життя щасливе.
― Про яку частину мови говориться? ( про прикметник ) Що таке прикметник?
(Прикметник – частина мови, що виражає ознаку предмета й відповідає на питання який? яка? яке? які?
3.Проблемне питання.
― Як ви гадаєте, чому відразу після іменників ми вивчаємо прикметники ?
- Які прикметники зустрілись у вірші? З яким словом зв’язані прикметники мужній, сильний, нелукавий?
- Прикметник пов’язаний з іменником. Прикметники завжди стоять у тому роді, числі й відмінку, що й іменники, з якими вони зв’язані.
Тема ця хоч не проста,
та для нас цікава,
Будуть в ній нові слова,
буде і забава.
І в скарбничку мовну цю,
поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато
ми зберемо разом.
― Наші висновки ми запишемо в складену нами «мовну скарбничку».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Тема : Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Роль прикметників у мовленні.
2. Робота з «мовною скарбничкою». Вправа «ЗХД»
Складання таблиць „ Що знаємо ” „ Що хотіли б дізнатись ?”„Що дізналися ”.
― А зараз ми розпочнемо нашу роботу у «мовній скабничці».
― Заповнимо таблицю. Спочатку запишіть, що ми вже знаємо за темою нашого уроку.
― Зачитайте, що ви записали.
― А тепер запишіть другу частину вашої таблиці. Про що б ви хотіли дізнатися?
( Для чого вивчають прикметник? Чи важливий прикметник у мовленні?)
― Прочитайте записане.
― Третю частину таблиці ми заповнимо в кінці уроку.
ЛИСТ САМООЦІНКИ 1.
Прийшов час показати
Чи вмієте каліграфічно і охайно писати.
а) ― Запис великої і малої букви Зз им ма зи
― Утворіть слово із буквосполучень.
― До якої частини мови відноситься слово зима?
― Добір спільнокореневих слів (зимовий, зимувати, взимку, зимівля, зимонька)
― А яка вона буває?
( Діти добирають ознаки до слова зима. Ознаки зими з̕являються на слайді).
б) ― Читання вірша учителем. Зима буває….
Тож вона буває ніжна
І холодна й білосніжна.
Радісна і грізна, і весела, і сумна,
Ось така вона для нас зима.
― Що називають ці слова?
― Це ознаки зими.
― Що означає слово ознака?
в) Робота „ Довідкового бюро ”
Ознака ― це характерна риса, прикмета, за якою можна визначити, що небудь.
Прикметники ― це слова які називають ознаки предметів.
ЛИСТ САМООЦІНКИ 2.
4. Робота в парах.
Гра «Добери ознаку»
Зимові іменники
Сніжинка, ялинка, санчата, морозиво, Дід Мороз, рукавички, лід, подарунок
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки добре знає.
Розуміється на всьому:
Який смак в кого буває,
І за кольором впізнає,
І за розміром , і віком.
ЛИСТ САМООЦІНКИ 3.
5. Слово дня – «ЗИМОВИЙ»
6.Складання речення із розсипаних слів.
Зимоньчині веселі розваги полюбляє дітвора.
- Визначте граматичну основу і підкресліть прикметники.
- Яким членом речення виступає прикметник?
- На яке питання відповідає слово зимоньчині?
Присвійні прикметники виражають належність предмета певній людині або (рідше) тварині.
- Наведіть приклади прикметників, які відповідають на питання ЧИЙ?, ЧИЯ?, ЧИЇ?
7. Фізкультхвилинка
Холодна, дідусевий, грізний, лагідне, лисячий, сердитий, привітне, сувора, братів.
9. Продовжимо проводити дослідження і порівняємо два тексти.
Прийшла зима.(сувора, люта, холодна)
Випав сніг. (легкий, пухнастий)
Земля вкрилася периною. (білосніжною, м’якою)
Сумують дерева. (мовчазні, сумні)
― Прочитайте перший текст.
― Другий текст.
― З якого тексту ви отримали більше відомостей?
― В цьому тексті досить добре змальовано картину зимової природи.
― Слова якої частини допомогли вам краще уявити зимову картину?
― Для чого вживають прикметники у мовленні?
(Прикметники роблять наше мовлення багатим, емоційним і образним).
Мороз скував річку льодом.(тоненьким, прозорим)
Виглянуло сонечко. (Лагідне, привітне)
- Поширити останнє речення прикметниками за однаковими ознаками.
Подув вітер. (сердитий, гнівний, злий, грізний)
- То яка роль прикметників у мовленні?
Прикметники дають можливість краще розповісти про предмет, точніше його описати, допомагають яскравіше уявити цей предмет.
- Для чого нам потрібні прикметники-синоніми?
Прикметники - синоніми допомагають уникнути повторення слів, роблять нашу мову мелодійною. Вони ніби є життєдайною силою нашої мови.
ЛИСТ САМООЦІНКИ 4.
10 . Працюємо в групах.
1 група
Слово великий у всіх сполученнях замінити синонімами.
Велика гора – висока;
великий вітер – сильний;
великі діти – дорослі;
великий день – святковий (Великдень);
велика людина – видатна;
великий врожай – багатий;
велика прірва – глибока.
Слова для довідок : сильний, багатий, високий, дорослий, довгий, видатний, глибокий, святковий.
Які з записаних словосполучень вжиті в прямому значенні, а які в переносному?
2група
Змінити текст так, щоб після вашої роботи всі могли визначити пору року. Поширити іменники «зимовими прикметниками».
Одного ранку Івась пішов на прогулянку. Світило сонце. На кущах щебетали горобці. Стиха шуміли дерева. Верба опустила свої коси до води.
Одного зимового ранку Івась пішов на прогулянку. Світило холодне сонце. На кущах щебетали голодні горобці. Стиха шуміли голі дерева. Верба схилила свої безлисті коси до води.
3 група
«Юні поети»
Допишіть прикметники у вірші.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така … .
Мороз у лід озера кута –
Зима тоді, всі кажуть, … .
Вона буває і … ,
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму … .
Гілок під інеєм не видно.
Тоді вона, звичайно, … .
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима … .
Казкова, люта, морозна, красива, срібна, холодна.
- Перевірка
ЛИСТ САМООЦІНКИ 5.
11. Робота з «скарбничкою».
Запишіть що нового ви дізналися на уроці про прикметник?
Що знаємо? |
Про що хочемо дізнатися? |
Про що ми дізналися? |
1. Прикметник називає ознаку предмета. 2. Відповідає на питання Який? Яка? Яке? Які? 3. Прикметник пов̕язаний з іменником. |
Для чого вивчають прикметник? Чи важливий прикметник у мовленні? Про значення прикметників, роль у мовленні. |
1. Прикметники вказують на різні ознаки і властивості предметів. 2. Прикметники відповідають на питання Чий? 3. Прикметник у реченні є другорядним членом речення 4. До прикметника можна дібрати синоніми і антоніми 5. Використання прикметників робить наше мовлення багатим, емоційним і образним. |
ІV.Підсумок уроку.
― Діти, ми створили з вами «мовну скарбничку», записали висновки своїх досліджень про прикметники. Ви є авторами цього посібника. Ви молодці, гарно працювали і досягли вершини успіху.
― Продовжіть речення
► На уроці я навчився …
► Я дізнався …
► Мені сподобалось …
► Я зрозумів, що …
► Для мене важливо …
ЛИСТ САМООЦІНКИ 6.
V. Домашнє завдання
4 грудня - День замовлення подарунків Діду Морозу.
Написати лист Діду Морозу і замовити подарунок,використовуючи як найбільше прикметників.
Вправа «Дивуй»
За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає 3 місце (після іменника та дієслова). Їх використання надає художню виразність нашій мові.
У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто виконують іменники. А в китайській та в’єтнамській мовах прикметник неможливо відрізнити від дієслова.
Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Послухайте вірш, складений із прикметників.
Їх у вірші 26 і тільки один іменник.
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова.
Найдорожча, добра, власна.
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов'їна, барвінкова
Українська мова!