Тема. Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета: поглибити знання учнів про прикметник як про частину мови; вчити відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; формувати вміння вживати прикметники у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови, екологічну культуру.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Як намистини, диво калинове —
частини мови!
Д. Білоус
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Сьогоднішній урок мені хотілося б розпочати із загадки.
Всі на світі добре знають,
Що предмет я означаю.
І про мене все дізнайтесь.
Я істота й неістота:
Парта, зайчик, дошка, котик.
Маю рід, число, відмінок
І чотири аж відміни.
Хто я? Знайте достеменно:
Називаюсь я… (іменник).
Учитель. Так, саме іменник ми з вами нещодавно вивчили, а тепер переходимо до вивчення наступної частини мови.
ІІІ. Оголошення теми та мети.
Гра «Хто швидше?»
Учитель. Тож сьогодні ми розпочинаємо вивчення теми «Прикметник», з’ясуємо лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметника
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Евристичний блок.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Пiд маленькими яличками
У смарагдовiй травi
Лiто виросло суничками —
То по однiй, то по двi.
Л.Костенко
Смарагдовий - який має колір смарагду; яскраво-зелений.
Цей ліс живий. У нього добрі очі.
Шумлять вітри у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті поторочі
Літопис тиші пишуть у траві.
Л.Костенко
Поторочі – нечиста сила.
Добре слово настрій, дух підносить;
забувати, друже мій, не варто,
що для настрою і жарту досить
просто теплого людського жарту.
Яка чудесна кожна мова!
Але слова мотай на вус.
Як не уважний ти до слова,
то може трапитись конфуз.
Д. Білоус
Назвати фразеологізми. Пояснити значення. Пригадати, яку синтаксичну роль виконують фразеологізми.
Руки, лист, слово, усмішка.
VІ. Підсумки уроку.
Відгадайте загадку.
Я веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний;
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно
Відповім я залюбки
На питаннячко – який?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я … (прикметник).
Охарактеризуйте сьогоднішній урок, використовуючи лише прикметники.
VІІ. Домашнє завдання.
Виписати з віршів І. Жиленко 5 речень з прикметниками. Визначити синтаксичну роль прикметників у реченнях.