Урок "Прикметник. Значення, питання, зв'язок з іменниками."

Про матеріал
Ознайомити учнів з прикметником як самостійною частиною мови; розвивати вміння розпізнавати прикметники, вміння вживати їх у власному мовленні й на письмі, вводити їх у словосполучення і речення. Звернути увагу на граматичний і змістовний зв'язок іменника з прикметником; виховувати повагу в учнів до багатства рідної мови, почуття прекрасного. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Вид уроку: урок-ярмарок.
Перегляд файлу

Тема. Прикметник. Значення, питання, зв'язок з іменниками.

Мета: ознайомити учнів з прикметником як самостійною частиною мови; розвивати вміння розпізнавати прикметники, вміння вживати їх у власному мовленні й на письмі,  вводити їх у словосполучення і речення. Звернути увагу на граматичний і змістовний зв'язок іменника з прикметником; виховувати повагу в учнів до багатства рідної мови, почуття прекрасного.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: урок-ярмарок.

Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи в групах.

Хід уроку

І. Організація класу

Учень. Подивіться, люди добрі,

Тягнуться степи за обрій.

А дорогами, стежками

З торбами чи із мішками

Йдуть і їдуть трударі:

Гончарі і хлібороби,

Пекарі і садоводи,

Рукодільниці й майстри.

Гей, народ збирається,

Ярмарок починається!

Учениця. Увага! Увага! Спішіть! Поспішайте!

Господарі й гості, глядіть, не минайте!

На ярмарок прошу гуртом, поодинці,

Чекають на всіх там чудові гостинці!

Учень. На ярмарку нашім веселім, багатім

Є чим дивувати і є що придбати,

Тут щедрі дарунки із саду й городу,

Тут пісня і жарти – усім в нагороду.

Учениця. Тут речі умільців, ні з чим не зрівняні, -

Барвисті стрічки, рушники вишивані.

Полив’яний посуд – макітри, горнятка,

Сопілки – хлоп’яткам, намисто – дівчаткам.

Мерщій -  бо на ярмарок всі поспішайте,

Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!

  1. Вступне слово вчителя.
  • Чому ж ми вирішили влаштувати ярмарок? 24 лютого розпочався масляний тиждень. Масляна походить від язичницького свята проводів зими. Це перш за все багато ситної смачної їжі, тому немає нічого страшного в тому, щоб поласувати, скуштувати самих різноманітних страв. Головною стравою на масляну є, як відомо, млинці, які печуть кожного дня з понеділка. Також люди протягом тижня гуляли, веселились, влаштовували ярмарки, раділи скорому приходу весни.

Отже, на ярмарок йшли не тільки для того, аби щось продати та придбати, а й щоб душею відпочити, на інших подивитися і себе показати. Тож і ми сьогодні побуваємо на незвичному ярмарку.

І сувора, й солов’їна мови рідної країна.

Праця тут іде завзята,

Вмій лиш спритно працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учень. Підходьте сюди, дорогі господині,

Та й виберіть посуд всій вашій родині.

Тут ложки, миски і всілякі горнятка.

Макітру купіть, щоби маку натерти,

І глечик, щоб пити смачне молоко.

А зможете купити посуд після того, як виконаєте завдання, які знаходяться в середині.

1 група. У дві колонки запишіть іменники: 1) вжиті в однині; 2) вжиті в множині. У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер ви прочитаєте народне прислів’я.

Доля, ножиці, екзамени, озеро, прилади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, окуляри, птахи, іграшка, абрикоси, дерево, ліс, олівець, експонати.

ІІ група. Виписати іменники. Визначити рід, число.

Сонечко надворі знову сяє,

Промені дарує золоті.

І млинцями щиро пригощає

Тиждень нас весняний і масний.

Не давайте суму жити,

Посміхайтесь повсякчас.

Для розваги і розради

Масляна – найкращий час.

ІІІ група. Доповнити кожну групу слів власними назвами.

Назви міст України: Полтава,

Прізвища: Франко,

По батькові: Сергійович,

Імена: Василь,

Клички тварин: Сірко,

ІІІ. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Розповідь з елементами бесіди.
  • Ми завершили вивчення іменника як частини мови, зробили певні підсумки, але з іменником не розпрощалися, працюватимемо з ним іще не раз.
  • За що ж йому така увага?
  • А чи достатньо мати у своєму мовному запасі лише одні іменники?
  • Тому сьогодні ми продовжимо нашу подорож  у цікавий світ морфології, і як ви вже зрозуміли, докладно вивчимо ознаки предмета. Отже, за допомогою іменника ми називаємо предмети і явища, то прикметником ми виражаємо ознаки предмета, тобто вказуємо, чим відрізняється один предмет від одного.

Отже,  це частина мови,

Без неї нам не обійтись.

Ти вслухайсь в слово пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

Земля – ласкава, люба, рідна,

а сонце – щире, золоте,

а небо -  лагідне, погідне,

життя – прекрасне, непросте.

А очі в мами – добрі, ніжні,

а голос – чистий і дзвінкий,

а руки – теплі і надійні,

а погляд – сонячний, ясний.

Квітки у полі – білі, сині,

червоні, жовті, голубі.

Хмарки у небі – бистрокрилі,

весняні, літні, зимові.

Усі ознаки називає

Прикметник як частина мови.

І жодної не обминають

слова ці, справді, пречудові.

Отже, слова, що називають ознаки предметів, називаються прикметниками. Прикметники відповідають на питання який?, яка?, яке?,які?

ІV. Засвоєння нових знань і формування опорних умінь і навичок

Учень. Дивуйтесь, купуйте, але не баріться!

Краса – то яка,- підійдіть, подивіться!

Яка – робота, які – то узори,

В цих вишивках – пісня й лани  неозорі,

Птахів щебетання, весняні світання,

Квітковий розмай і калини зітхання.

І група. Гра «Вишиваємо словами»

Скласти і записати прозовий або віршований текст про рушник, використовуючи прикметники.

ІІ група. Гра «Словограй»

Скласти асоціативний ряд (чи кущ) до слова рушник.

Рушник (який?)………………………………………….

ІІІ група. Гра «Знайди прикметник»

Прочитати текст, виписати прикметник разом з питанням, на який він відповідає.

Український рушник! Як багато промовляє до нас це слово! Яке воно рідне і миле нам! Скільки прекрасних спогадів з родинного життя пов’язано з цим домашнім оберегом, народною святинею.

V. Рухавка

- Діти, а що ж це за ярмарок без пісень та танців? Нумо до танцю!

VІ. Закріплення вивченого

Учень. Бублики купуйте, продавця шануйте!

Дірку від бублика дам за п’ятак!

А як гарно попрацюєте – можу й за так!

І група. Гра «Мовне доміно»

 

 

 

ІІ група.

Розглянь малюнок. Які прикметники можна використати у розповіді за його змістом. Запиши їх.

ІІІ група. Підручник стор. 38, вправа 84.

Прочитай текст. Подумай, які прикметники можна дібрати до виділених іменників.

Весна

Летить на крилах весна. Будить землю, дерева, струмки. Незабаром спів пташок наповнить гаї і сади.

Весна приносить радість дорослим і дітям.

Запиши текст, доповнивши його дібраними прикметниками.

VІІ. Закріплення вивченого

  1. Вправа «Незакінчене речення»

На уроці я…

  •                   дізнався…
  •                   зрозумів…
  •                   навчився…
  •                   найбільший мій успіх – це …
  •                   найбільші труднощі я відчув…
  •                   я не вмів, а тепер умію…
  •                   на наступному уроці я хочу
  1. Оцінювання. Діти оцінюють свою роботу за допомогою картки самооцінки роботи на уроці.

Стоять сани. На санях лежать гарбузи. Біля них сидить дід Явтух.

  • Діду Явтуше, а що це у Вас на санях лежить?
  • Гарбузи возив продавати, та ніхто не купив.
  • А чи можна їх підняти? Ой, який важкий! То може ми з нього кашу зваримо? Ого – го! Оце так каша! Я такої каші зроду не бачила! Пригости, дідусю, гостей і дітей!

Учень. На доброму ярмарку ми побували,

Одні -  продавали, другі -  купували.

Співали, сміялись, ще й жартували,

На цьому слові – бувайте здорові!

D:\фото\Практика\DSCF1386.JPGD:\фото\Практика\DSCF1375.JPG

docx
Додано
4 травня 2019
Переглядів
1506
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку