Тема: прикметники жіночого роду у давальному і місцевому відмінках однини.
Мета: закріплювати знання учнів про відмінювання прикметників; розвивати вміння вживати прикметники в мовленні; вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному та місцевому відмінках; розвивати мовлення; формувати навички орфографії; виховувати інтерес до рідної мови
Обладнання: картки зі словами, кленові листочки з паперу
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повторення вивченого
чорний Д.в
лісова мн.
снігове Р.в
веселого ч.р.
малі ж.р.
київський ськ
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
Знайдіть зайве слово:
малюнок мороз метелик
вітер іній поле
Ме ел метелик [ме и те'лик]
Дерева вбрались у білий іній.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Напишіть це на кленових листочках.
V. Актуалізація опорних знань.
Гра «Блискавка»
VІ. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах-поділ на групи
а)гра «Виростимо речення»
І ІІ
малює зігріває
Маленька дівчинка співає веселу пісню.
Біленька сніжинка зігріває сонну землю.
б) провідміняти прикметники
маленька біленька
в) розбір за будовою
г) якого значення надає словам сіфікс -еньк-?
д) виділити закінчення у прикметників в Д.в. та М.в.
е) зробіть висновок
- Чим схожі прикметники у Д.в. та М.в.?
- Як же можна розрізнити форми Д.в. та М.в.?
( у М.в.-з прийменником питання: якій-Д.в., у якій – М.в.)
Фізкультхвилинка
«Паровозик»- назвіть прикметники зими.
VІІ. Первинне закріплення
Творчий диктант
І група ІІ група
Записати подані сполучення слів:
зелена гілка, рідна сестра, лісова ягода, сонячна смішна історія, весняна по- погода, весела мело-
года, гілляста липа дія, дружня молотьба,
цікава книжка
Гра «Пощипаймося» (роздати картки із роботами протилежних груп)
VІІ. Робота з текстом.
І група
Літо
Ой, які теплі дні настали! Сонечко веселе. Вітер лагідний. Дерева стоять одягнені. День довгий, а ніч коротка. Вода у річці тепла. Літо прийшло!
а) замінити прикметники і іменник «літо» словами – антонімами (протилежними за значенням).
б) переписати новий текст у зошит, змінивши заголовок.
в) знайти словосполучення ім.+ прикм., поставити їх у Д.в. та М.в. (прикм.+ім.-ж. од.)
г) пояснити правопис слів : дерева, зима
д) визначити тип тексту (розповідь, опис, міркування)
ІІ група
Я крилатий, я пухнастий,
Золотистий і смугастий
Над лужком танок веду,
Дзвінко, весело гуду.
а) відгадати загадку (джміль)
б) визначити прикметники
в) переписати текст, замінивши чоловічий рід прикметників жіночим
г) відгадати нову загадку (бджола)
д) пояснити правопис слів: джміль, бджола
е) визначити тип тексту (розповідь, опис, міркування)
є) знайти словосполучення ім.+прикм. ж.р. однини, поставити їх у Д.в. та М.в.
Складіть речення про «зимову» бджолу.
ІХ. Розвиток мовлення
Складання сенкану
Що? (хто? ) Яка? Що робить? Моє ставлення
зима (2 слова)
бджола (3 слова)
-Прочитайте свої міні-твори.
Х. Підсумок (рефлексія)
-А тепер час відкрити свої листочки
- Чи досягли ви того, що написали ?
-Що допомогло вам у цьому?
-Коли вам на уроці було цікаво?
- А коли зовсім ні?
-Яким був для вас урок?
ХІ. Домашнє завдання
Записати 5 словосполучень ім.+прикм. ж.р., однини;
Поставити дані словосполучення в Д.в. та М.в. однини