Тема. Природні комплекси морів, що омивають Україну. Чорне море.
Мета: сформувати в учнів знання про фізико-географічні особливості Чорного моря, стан природних ресурсів, проблеми їх використання і охорони, визначити наявні екологічні проблеми, їхні причини та наслідки;
Тип уроку: урок формування нових знань
Форма проведення: урок – конференція.
Обладнання: фізична карта України, відеоматеріали, атласи, підручники.
Епіграф: (Слайд)
Море – це постійний рух і вічне життя.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- Поділ класу на групи з обранням спікерів та повторення правил роботи в групі.
- Перед вами таблиця досягнень членів групи, оцінки на певних етапах роботи виставляють спікери.
- Робота з епіграфом уроку. (Слайд)
- Бесіда за картиною.
- Оголошення теми уроку.
ІІ. Очікування.
-Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (учні говорять).
-Отже, метою сьогоднішнього уроку є такі аспекти. (Слайд)
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
Вчитель.
На попередніх уроках ми вже здійснювали подорож нашою країною, побували в різних куточках чарівної країни. Мандрували природними зонами, сходили на вершини Карпат і Кримських гір, тим самим створили фундамент знань для вивчення нової теми.
Сьогодні тема уроку безпосередньо пов'язана з попереднім, але вона є першою при вивченні природних комплексів, морів.
Ви вже знаєте, що Україна морська держава, на півдні її омивають води двох морів:
- Яких?
- Чорне і Азовське.
Ці моря відомі своїми сонячними пляжами, туристськими базами й оздоровницями. І щоб обрати місце відпочинку, кожен повинен добре орієнтуватися в природних особливостях цих морів.
Моря є складними природними комплексами, об'єктами дослідження - складові Чорного моря.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Бліц - опитування.
Підсумок бліцопитування.
V. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель.
Отже, ми пригадали складові Світового океану і переходимо до вивчення Чорного моря. Назвіть план характеристики природних комплексів. Природні комплекси морів характеризують за певним планом.
План характеристики моря. (Слайд)
Вчитель.
Сьогодні ми зможемо дослідити повну фізико-географічну характеристику Чорного моря за допомогою презентацій, які підготували учні груп:
Переходимо до вивчення першого пункту плану ФГП Чорного моря.
Запрошуємо до слова океанологів.
Учень 1.
Питання до класу:
Учень 2.
Гіпотези походження назви Чорного моря. (Слайд)
Учень 3.
Геологічна будова та рельєф дна Чорного моря.
Вчитель.
Особливості клімату Чорного моря. Презентують міні-проект кліматологи.
Учень 1. Нанести на контурну карту ізотерми клімату. (Презентація)
Учень 2. Гідрологічні особливості вод Чорного моря. (Презентація)
Запитання до науковців:
Вчитель.
Особливості біологічних ресурсів Чорного моря нам будуть презентувати біологи.
Учень 1. (Презентація)
Релаксація (Слайд – музика хвиль моря)
Сядьте зручно, закрийте очі, розслабтесь.
Дихайте повільно й глибоко.
Уявіть, що ви знаходитесь на березі моря.
Повітря чисте і прохолодне.
Ви чуєте шум хвиль, відчуваєте запах солоної води.
Легкий вітерець огортає ваше тіло.
Ви насолоджуєтесь своїм перебуванням на березі моря.
Дивитесь на море і бачите, як чайки линуть високо над ним.
Навколо вас панує повний спокій.
Ви вдихаєте чисте повітря.
Ваше тіло наповнюється повною енергією і спокоєм.
Відкриваємо очі.
Вчитель.
Особливості екологічного стану Чорного моря нам будуть презентувати екологи.
Учень 1. Господарське значення Чорного моря. (Слайд)
Учень 2. Рекреаційні ресурси Херсонщини. (Слайд)
Учень 3. Екологічний стан Чорного моря. (Презентація)
Нанести на контурну карту природоохоронні об'єкти, які розташовані на узбережжі Чорного моря.
VІ. Робота з підручником.
VІІ. Робота в групах.
VІІІ.Закріплення.
Вчитель.
-Діти, чи зрозуміло вам той матеріал, над яким ми працювали?
-Перевіримо ваші знання, виконавши тестові завдання.
Запитання до гри:
ІХ. Підсумок уроку:
1.Вчитель.
-Підведемо підсумки.
-Чи отримали відповіді на свої питання?
2. Оцінювання учнів (спікери підводять підсумки)
Х. Домашнє завдання. (Слайд)
Підручник § 42.
1.Інформацію з презентацією "Флора і фауна Азовського моря".
2.Інформацію з презентацією "Екологічний стан Чорного моря".
3.Твір-мініатюра "Як запобігти лихові"