Позакласний захід для учнів 8-х класів
Брейн-рінг за темою « Дніпропетровщина –люди, події, історія»
Попереджувальні завдання: сформувати команди із 6 учнів, пригадати назву, девіз команди; намалювати плакати за темою брєйн-рінга, капітанам команд підготуватися до конкурсу «Ода Дніпропетровщини».
Мета: : розширити кругозір учнів з вивчених раніше тем; оцінити навчальні досягнення школярів з історії рідного краю, надати їм можливість практично застосувати отримані знання; удосконалювати уміння працювати в команді; розвивати аналітичне мислення школярів, удосконалювати навички встановлення причинно-наслідкових зв'язків, уміння робити висновки; підвищувати пізнавальну активність учнів. Виховувати в дітей інтерес до історичних подій у своєму краї, до історичних осіб і їх діяльності. Розвивати любов до своєї країни, вчити дітей відтворювати і уявляти історичні події.
Очікувані результати: після цього заходу учні зможуть застосувати знання, накопичені під час уроків і при самостійній роботі з додатковою літературою, удосконалять уміння роботи в команді, підвищать пізнавальний інтерес до оволодіння історичними знаннями, удосконалять вміння працювати з історичними джерелами, картами та ілюстративним матеріалом.
Мотивація навчальної діяльності: проведення гри дозволить учням застосувати знання, отримані на уроках і при самостійній роботі з додатковою літературою на практиці, дозволить підвищити пізнавальний інтерес в учнів з середнім рівнем навчальних досягнень, через залучення їх в роботу в групі сприятиме не тільки підвищенню своєї самооцінки але і надасть упевненість у власних силах.
Обладнання: мультимедійна презентація « Дніпропетровщина – люди, події, історія» з запитаннями, фотографіями, аудіо- та видеофайлами.
Структура гри
1. Мотиваційний аспект.
2. Ознайомлення зі правилами гри.
3 Представлення журі.
4. Привітання команд.
5. Конкурс « Запитання – відповідь».
6. Конкурс капітанів « Ода Дніпропетровщине».
7.Конкурс«Знавці
Дніпропетровщини»(фотоконкурс для
вболівальників).
8. Творчій конкурс (вірші о рідної країні).
9.Підведення підсумків гри, нагородження
переможців.
Хід гри
Вступне слово учителя
Наша гра посвячена важній події в житті нашого рідної країни – 80-річчі Дніпропетровської області. 27 лютого 1932 року була створена Дніпропетровська область з обласним центром у Дніпропетровську в складі 60 районів. До 1939 р. до складу Дніпропетровської областіґ входила також територія сучасної Запорізької, частини Кіровоградської та Миколаївської областей. Згодом кількість районів неодноразово змінювалася. Складні випробування випали на долю мешканців в роки Великої Вітчизняної війни. Німецько-фашистські загарбники встановили найжорстокіший режим окупації, який тривав 2 роки і 6 місяців. На території області окупанти влаштували 10 концтаборів, знищили понад 78 тис. цивільного населення та 37 тис. військовополонених, примусово вивезли до Німеччини більше 176 тис. осіб. Але завдяки зусиллям Радянської армії, партизанів, підпільників наш край був звільнений від нацистів у другій половині 1943 – на початку 1944 р. Повоєнний період вимагав від жителів величезних зусиль для відбудови зруйнованого війною народного господарства та налагодження мирного життя. У повоєнний час наша область не тільки відбудувала, але й модернізувала аграрно-промисловий комплекс, систему освіти, науки, духовно-культурного життя.
Сьогодні Дніпро є космічною столицею, діловим центром Незалежної України. Тут зусиллями сучасної влади робиться все для забезпечення модернізації економіки, якісного підвищення соціальних стандартів життя населення, утверджується пілотний проект реформи охорони здоров’я, вдосконалюється інфраструктура області, вводяться нові об’єкти й підприємства. Все це робиться заради людей, на благо подальшого процвітання Придніпров’я як складової частини незалежної української держави.
2 .Ознайомлення з правилами гри
3. Представлення журі.
4.Привітання
Учитель пропонує учням оголосити назви своїх команд, та пояснити, чим обумовлена така назва. Можливо, що команда приготувала свій символ або плакат (оцінювання з 5-ти бальною системою).
5. Конкурс для команд « Запитання - відповідь» (оцінювання –одна правильна відповідь – 1 бал)
Задаються питання (дублювання питань на екрані) для учасників команд - хто швидше відповість - отримує бал за правильну відповідь, доповнення команди-суперника також оцінюються)
Запитання:
7. Конкурс «Знавці Дніпропетровщины» (фотоконкурс для вболівальників).
На екрані демонструються Фотографії з видами, пам'ятниками, архітектурнімі спорудами нашого міста та області. Учні повінні сказати, що зображено на фотографіях. (правильна відповідь-1 Додатковий бал для своєї команди)
8. Творчій конкурс вірші о рідної країні (оцінювання з 5-ти бальною системою).)
9. Підведення підсумків гри, нагородження переможців.
Герб Днепропетровской области 2002 г.
Флаг Днепропетровской области 2002 г.
Средний герб Днепропетровской области
19 березня 2002 року на сесії обласної ради було прийнято рішення № 518-22/XXIII "Про затвердження герба та прапора Дніпропетровської області", що надало геральдичним символам області офіційного статусу. Цим же рішенням затверджено відповідні положення, які регламентують розміщення та використання Великого, Середнього, Малого гербів та прапора області.
Опис кольорової гами Великого, Середнього, Малого гербів та прапора Дніпропетровської області
При створенні гербів та прапора Дніпропетровщини використано гаму фарб та металів, які відповідають кольорам, що традиційно притаманні класичній геральдиці (5 барв та 2 метали).
Кожна з барв має своє символічне значення. Червона барва символізує мужність, любов, великодушність. Малиновий колір, дуже популярний у запорожців, символізує щедрість, доброчесність,
велич. Синя барва, вірність і чесність. Коричнева та тілесна барви використовуються тільки в разі необхідності передати природний колір обличчя й рук людини. Чорна барва використана для оздоби червоного головного убору - шапки та металевих елементів рушниці (втілює в геральдиці мудрість, обачність, інколи - сум).
Особлива роль у геральдиці відведена благородним металам - золоту і сріблу. Золото(передається в малюнку жовтим кольором) втілює знатність і багатство. Срібло (передається білим кольором або чистим полем) символізує доброту та невинність.
Опис символіки Великого, Середнього, Малого гербів та Прапора Дніпропетровської області
Затверджений рішенням міської ради ХХІІІ скликання від 06.09.01 №2/22
Герб м. Дніпро являє собою щит слов'янської форми (закруглений унизу). Така форма поширена у сучасній українській геральдиці і рекомендована Українським геральдичним товариством.
Поле щита синього кольору. Синій колір загальновживаний в геральдиці і означає - славу, честь, вірність. У Гербі м. Дніпропетровська він має багаторівневе значення.
По-перше, це води могутнього Дніпра, що наповнюють місто життєвою енергією.
По-друге, синій є одним з кольорів Державного Герба та Державного Прапора України і таким чином відображає належність до основної державної символіки, державницьких устремлінь міста, що відповідає реальному місцю Дніпропетровська в політичній та економічній системі України.
По-третє, існує історична традиція. Синім був колір Герба міста Катеринослава. Синій колір є традиційним у козацькій символіці. Символи, розташовані на полі щита, поєднують героїчне минуле та сучасне значення Дніпра, як одного з найпотужніших політичних, фінансово-промислових та наукових центрів України.
У верхній частині Герба м. Дніпра розташовані три семипроменеві срібні зірки, які уособлюють декілька понять. Безпосередньо, геральдичне значення зірок - символ високих устремлінь, неминущих ідеалів. Девіз "Ad astra!" ("До зірок!") означає шлях до піднесеного, величного, ідеального.
Семипроменеві зірки символізують козацькі витоки нашої історії і як данина традиції перейшли з печатки Кодацької паланки. Кількість зірок - три, має такі значення:
- поєднання минулого, сьогодення і майбутнього;
- три частини міста, на які Дніпропетровськ географічно поділено річками Дніпро та Самара - правобережна, лівобережна, ж/м Придніпровський з прилеглими мікрорайонами.
Зірки символізують бризки металу, що є уособленням головної промислової галузі нашого міста - металургії, яка наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття сприяла перетворенню невеличкого провінційного міста на один з найбільших індустріальних центрів світу. Зірки також є уособленням космосу, всесвіту і відображають ракетну галузь, яка в ХХ століття активно розвивалась у Дніпропетровську і зробила його космічною столицею України.
Зірки розташовані у вигляді латинської "V", що означає "victoris" - перемога і відображає прагнення жителів міста до нових досягнень.
Центральною фігурою Герба м. Дніпро є перехрещені срібні шабля та стріла.
Поєднання цих символів має історичні корені. Воно було поширене серед козаків і, в тому числі, зображене на печатці Кодацької паланки. Таким чином, у Гербі підкреслюється наслідування традиціям козацтва.
Як сучасний символ, стріла символізує рух, прагнення до нових висот, до зірок і через це відображає космічно-ракетну галузь, яка із середини ХХ століття активно розвивалася в Дніпропетровську, сприяла його розвитку і стала невід'ємною складовою наукового і промислового комплексу міста.
Шабля - старовинний символ захисту, сили, могутності великого міста, яке завжди стоїть за державу, за Україну.
Зірки, шабля та стріла мають срібний колір. У геральдиці цей колір означає чистоту і досконалість, непорочність, мудрість і добру волю.
Картуш Герба м. Дніпра складається з дубового листя перев'язаного чотирма стрічками різних кольорів. Золоте дубове листя традиційно є символом зрілої сили, мужності та доблесті. Чотири стрічки відображають кольори різних епох: малиновий - козацької, синій - катеринославської, червоно-синій - радянської, жовто-синій - сучасної.
Зверху, над щитом, розташоване зображення башти, що символізує, по-перше, міський статус населеного пункту, а по-друге - його стратегічне значення форпосту, яким місто є з часів свого виникнення.
Знизу під щитом і картушем знаходиться синя стрічка з назвою міста - "ДНІПРО".
Герб Дніпропетровська відображає історію становлення міста, поєднує в собі ознаки різних часів, і, таким чином, узагальнює погляди різних груп жителів сучасного Дніпропетровська.