Урок природознавства

Про матеріал
Урок з природознавства з використанням новітніх технологій: а саме, робота в групах, проведення досліду, використання карток і презентації
Перегляд файлу

Тема: Охорона повітря від забруднення

Мета:  формувати у молодших школярів усвідомлення необхідності охорони повітря;  навчити берегти, як живу природу, так і неживу;
розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, вміння доводити 
свою думку , робити висновки;  виховувати свідоме ставлення до навколишнього середовища. 
Обладнання: мультимедійне забезпечення,  зошит, кольорові олівці ,малюнки сюжетн, картки для роботи в групах, сигнальні картки.
 

Хід уроку
І. Організаційний момент.

Здрастуй, день і хмарка в лісі,

Ліс і школа, клас!

Друзі , наші гості любі,

Ми вітаєм вас.


1.Прийом «Рефлексія»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку ?  (урок буде цікавим, пізнавальним, будуть проводитися нові досліди)

2 . Хвилинка спостережень

-         Сьогодні до нас на урок завітав синоптик, який  розповість про погоду в нашому селі .

-         Виступ синоптика.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1 .Мозковий штурм. Гра «Вірю — не вірю»

-  Зараз за допомогою сигнальних карток, ми перевіримо ваші знання з попередніх тем. Вам треба відповідати «так» або « ні» і пояснити свою відповідь.

  1. Повітря необхідне живим організмам для дихання. (Так)
  2.  Повітря має рожевий колір. (Ні,повітря безбарвне.)
  3.  Повітря постійно рухається (Так , воно весь час рухається.
  4. Рух повітря називається вітер.( Так. Це і є вітер, який ми відчу­ваємо.)
  5. Повітря є в твердих речовинах, наприклад, ґрунті. (Так. У цьому ми переконалися, коли проводили дослід з грунтом.)
  6.  Повітря складається тільки з кисню. (Ні,. Повітря па одну п'яту складається з кисню, а решта — інші гази.)
  7.  Повітря не має запаху та смаку. (Так, повітря — без запаху.)
  8.  Під снігом замерзають рослини. ( Ні , тому що повітря, яке є у снігу не пропускає тепло, не дає землі охолонути)
  9.  Південні вітри приносять холод .( Ні, тепло)
  10. Повітря перебуває у газоподібному стані.  ( Так.)

       Отже, природа дає нам повітря без кольору, запаху, насичене вдосталь киснем — таким, яким воно необхідне людині.

       - Молодці! Гарно підготувалися до уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-Напередодні нашого уроку школа отримала незвичайний лист .

Лист від Матінки-природи
Я – природа велич незбагненна 
І можливо у всесвіті єдина
І життя тримаю на планеті, 
І твоє, моє дитя, - людино!
Тільки зараз дихаю я важко
Віки бруду на вбранні святковім.
Роз’їла отрута мене за що, 
Я вже стала непритомна
Дайте ж мені свіжого повітря,
Покладіть в прозоре чисте море,
Дайте мені ліків, бо загину,
А загине неня – буде горе.

-І надіслала нам фотокартку Землі з космосу .- Діти, ви майбутнє планети. Я прошу Вашої допомоги. Якщо ми не допоможимо, то з великої квітучої планети наша Земля  скоро перетворюсь на пустелю. Ось якою  може стати земля , якщо людина не захистить її.( Показує малюнок -  «занедбану Землю»)

 ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

-Отже, сьогодні ми будемо працювати над темою… 
( На дошці відкривається напис теми уроку)

ОХОРОНА ПОВІТРЯ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя з елементами бесіди. 
- Діти, чим ми дихаємо?
Правильно, повітрям. У ньому є кисень, який дуже необхідний для дихання не лише людям, але й тваринам і рослинам. Завдяки повітрю ми живемо. Тому й повинні дбати про чистоту повітряного океану. Забруднене повітря – велика загроза для всього людства.

- Діти, то чи  готові ви допомогти  планеті Земля ?. Адже,  я добре знаю, що ви любите свою країну, своє село,  і є справжніми маленькими патріотами своєї Батьківщини.
 

3. Розповідь учителя

Природні чинники забруднення повітря:

-лісові і степові пожежі

-морськи бризки насичені солями і туман

-пил з грунтів і пісок пустель

-вулкани, торфища що палають.

Забруднення внаслідок діяльності людини

-вихлопні гази автотранспорту

-неочищені викиди на фабриках і заводах

-продукти горіння газу

-спалювання листя

-технічні катастрофи

-пил від будівельних робіт

-трагедія на атомних станціях

-спалювання сміття

-тютюновий дим і його 2000 шкідливих компонентів.

Шляхи вирішення проблеми

  • Заборонити заводам випускати відходи в повітря.
  • Водіям автомобілів відрегулювати мотори.
  • Охороняти рослини.
  • Дітям разом із дорослими висаджувати дерева, кущі, квіти.
  • Не  ламати гілок на деревах, не зривати квіти.
  • Не забруднювати територію сміттям.
  • Не спалювати сміття, листя, бур’яни.
  • Не палити цигарок.
  • Дотримуватися правил пожежної безпеки.

- Діти, а яку користь ми з вами можемо принести в очищенні повітря? ( насаджувати дерева, не ламати гілок, молодих дерев, в класі і вдома доглядати за кімнатними рослинами, не забруднювати річку, не спричиняти пожеж, опале листя закопувати , а не спалювати)


Фізкультхвилинка
Танок « Захисники природи»

  1. Якщо ти не рвеш великих букетів квітів – сплесни руками над головою.
  2. Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у  лісі – тупни ногою.
  3. Якщо ти не ламаєш гілок з дерев – підстрибни.
  4. Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти , дерева, кущі – підніми руки.
  5. Якщо ти доглядаєш вазони  - посміхнись.
  6. Якщо до твоєї кімнати залетіла якась комаха і ти намагаєшся випустити її на волю – змахни руками.
  7. Якщо ти переконаний , що кожній людині потрібно піклуватися про природу, про все живе – простягни руку сусідам і візьми їх за руки.

V. Закріплення матеріалу.

 

1. Робота з підручником.  (опрацювання сторінок 37-38)

2.Робота в парах. Виконання завдання 3  на  с. 14

3. Робота в групах над картками №1 №2 №3

Відповіді дітей.

3.Гра «Збери слово»

Жаса   имд  лип зига  рудб  задиво  брифаки

Сажа дим пил  гази бруд   заводи   фабрики

  • Що об єднує ці слова?  (вони мають відношення до забруднення повітря)

4.Проведення досліду.

Мета:кімнатні рослини та їх значення для очищення повітря в приміщенні.

Проведення: вимити листя рослини(яка є в класі), розглянути воду. Вода брудна? Чому? Кімнатні рослини збирають пил з повітря. Чи легко жити рослині з брудним листям?

Висновок: Більше рослин, часте миття листя квітів – здоров я людини.

 Зараз я хочу познайомити вас з рослинами що дуже добре здатні очищувати повітря. (слайди)

- Подивіться чи є в нашому класі такі квіти?

5. Читання вірша.

Повітря, діти, - цінність надзвичайна.
Для нас – це існування джерело.
У ньому вічна сила життєдайна,
Живих істот без нього б не було.

Якщо з природи щось черпати,

То мусиш їй і спокій дати,

А головне – про неї дбати,

Знати,  любити та охороняти.

VІ. Підсумок уроку.Рефлексія.

1. Чи справдились ваші очікувані результати? 
- Що нового ви взяли для себе з цього уроку?

-То як конкретно ми можемо допомогти нашій планеті зберегти свою красу, а повітрю стати чистішим?  (разом із однокласниками та батьками організовувати  прибирання засмічених територій, в будинку мати багато різних кімнатних рослин; насаджувати дерева , не спалювати листя, а використовувати їх як добриво.)

2. На ваших партах є квіточки ,розфарбуйте їх і давайте прикрасимо ними нашу красуню планету-Земля. Дамо їй обіцянку дбати про неї, щоб вона завжди була чистою і гарною. (діти « прикрашають» Землю)
- Чи змінилась наша уявна планета Земля, чи допомогли ми їй?

3. Виставлення оцінок.

4. Домашне завдання. С.37-39 підручника. Творча робота, посадити рослину кімнатну або на дворі.

 

Картка-завдання№1

 Як ви розумієте зміст поданих висловів:

 

1.Потрібен, як повітря.

 

2.Сонце, повітря, вода – найкращі друзі.                         

                              

                               

                                Картка-завдання№2

 Відгадай загадку:

 

1.Де не ступиш — всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш.

 

2.Що це? Воно таке велике, що займає цілий світ, воно

 таке маленьке, що в найменшу щілину зайде.

 

                            

Картка –завдання№3

 

«Поряд — парк. Там згребли торішнє листя і за-
палили багаття. І вулиця, і перехожі потопають у великих сизуватих клубах диму та неприємного запаху...»

Завдання: зробити висновок.

 

 

 

docx
Додано
24 лютого 2020
Переглядів
460
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку