Урок природознавства 4 клас. Тема: "ЗЕМЛЯ. ДОБОВИЙ І РІЧНИЙ РУХ ЗЕМЛІ"

Про матеріал
Урок покликаний розширити уявлення учнів про причини змін пір року на Землі; вчити пояснювати зміну дня і ночі обертанням Землі навколо осі, видимий рух Сонця на небі обертанням Землі навколо осі; розвивати мислення, мовлення
Перегляд файлу

Урок 8. ЗЕМЛЯ. ДОБОВИЙ І РІЧНИЙ РУХ ЗЕМЛІ

Мета: розширити уявлення учнів про причини змін пір року на Землі; вчити пояснювати зміну дня і ночі обертанням Землі навколо осі, видимий рух Сонця на небі обертанням Землі навколо осі; розвивати мислення, мовлення; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 19)

2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»

Чи вірите ви в те, що?..

  • Глобус — точне відтворення Землі, зменшене у десятки мільйонів разів.
  • Вісь глобуса не нахилена.
  • Земна вісь — це уявна лінія, навколо якої обертається Земля.
  • Земна вісь не проходить через центр Землі та полюси.
  • Зверху знаходиться Південний полюс, а знизу — Північний полюс.
  • На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія — екватор.
  • Екватор розділяє Землю на дві неоднакові півкулі.
  • Від Північного полюса до екватора — північна півкуля.
  • Від Південного полюса до екватора — південна півкуля.

3. Робота з глобусом

— Знайдіть на глобусі Північний і Південний полюси; екватор.

— Покажіть екватор; північну і південну півкулі.

— Як сонячні промені падають на поверхню Землі?

— Чи можуть сонячні промені пройти крізь непрозорий предмет або обігнути його?

— Що утворюється, коли на шляху променів трапляється непрозорий предмет?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про добовий і річний рух Землі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

— Пригадайте! Що називають орбітою Землі? На які півкулі поділяє Землю екватор?

— Кожного дня вранці сходить Сонце, опівдні воно стоїть високо в небі, а ввечері ховається за горизонтом, і настає ніч. Чому ж так відбувається?

— Чи може Сонце одночасно освітити всю Землю? Чому?

— Чи можуть сонячні промені пройти крізь Землю або обігнути її? Чому?

— Чи відрізняється полудневе положення Сонця в різні пори року?

2. Практична робота

— Планета Земля — непрозоре космічне тіло. Якщо промені Сонця освітлюють один бік Землі, то другий залишається в тіні. На освітленому боці — день, на протилежному, неосвітленому — ніч. Земля рухається навколо своєї осі із заходу на схід. Вона підставляє під сонячні промені то один бік, то другий. Там, де був день,— настає вечір і ніч, а туди, де була ніч,— приходить ранок і день.

Зараз за допомогою глобусів і ліхтариків ви спробуєте змоделювати обертання Землі.

Діти виконують завдання в парах.

— Земля обертається навколо своєї осі. І що ж відбувається? (Сонце освітлює спочатку одну її частину, а потім — іншу.)

— Як ви вважаєте, що буває в тій частині Землі, яка освітлена сонечком? (Там буде світло, значить, буде день.)

— А що буде в іншій частині земної кулі, куди не потрапляють сонячні промені? (Там буде темно, значить, буде ніч.)

— Подивіться уважно на малюнок «Чому буває ніч і день?». Що ви можете сказати? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо своєї осі, і на освітленій частині — день, а на неосвітленій — ніч.)

— Один оберт навколо своєї осі Земля робить за 23 години 56 хвилин, ми говоримо — «за добу». Отже, чому на Землі змінюються день і ніч? (Це відбувається через те, що Земля обертається навколо своєї осі.)

— Молодці! Ви розкрили таємницю зміни дня і ночі. А зараз спробуємо розкрити і другу таємницю. Ви вже з’ясували, що Земля обертається навколо Сонця. Що ми спостерігаємо? (Земна вісь нахилена, тому одна частина земної кулі знаходиться ближче до Сонця, а інша — далі. При обертанні Землі навколо Сонця нахил земної осі не змінюється, тому в різний час різні частини земної кулі знаходяться ближче до Сонця і далі від нього.)

— А як рухається Земля навколо Сонця? (Вона рухається повільно.)

— Земля робить один оберт навколо Сонця за 365 діб, або за рік.

— Як ви вважаєте, що відбувається на земній кулі в тій частині, яка ближче до Сонця? (Там буде тепліше, значить, буде літо.)

— А в тій частині, яка далі від Сонця? (Там холодніше, тому там буде зима.)

— Подивіться уважно на малюнок «Чому змінюються пори року?». Що тут показано? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо Сонця, і на тій частині, яка ближче до Сонця,— літо, а на іншій, яка далі від Сонця,— зима.)

— Отже, чому на Землі змінюються пори року? (Це відбувається з-за нахилу земної вісі та обертання Землі навколо Сонця.)

— Так ми відкрили таємницю зміни пір року на Землі.

Висновок. Зміна дня і ночі — обертання Землі навколо своєї осі (доба). Зміна пір року — обертання Землі навколо Сонця (рік).

3. Робота за підручником (с. 19–22)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 19.

— Які рухи здійснює Земля у Всесвіті?

— Яка причина зміни дня і ночі?

— Що таке доба?

— Чому ми не помічаємо того, що Земля рухається навколо осі?

— Що сталося б, якби Земля перестала обертатися навколо осі?

— Яка причина зміни пір року?

— Назвіть пори року, починаючи з тієї, що триває.

— Розкажіть за малюнком 12, як Земля обертається навколо Сонця.

— Визначте, яка півкуля повернута до Сонця в червні, а яка — в грудні.

— Як розташовані півкулі у вересні та березні?

— Як залежить нагрівання земної поверхні від висоти Сонця на небосхилі?

— Яка тривалість року на Землі?

— Розкажіть за малюнком 13 про положення Сонця над горизонтом залежно від пори доби.

Учитель пропонує учням провести дослідження за завданнями на с. 21.

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 22

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра «Чомусики»

2. Тестування

— Позначте правильну відповідь.

1. Сонячні промені майже ввесь час падають на лінію екватора:

а) прямовисно;

б) косо.

2. Екватор поділяє земну поверхню:

а) на південну і північну півкулі;

б) на західну і східну півкулі.

3. Які промені більше нагрівають земну поверхню?

а) Прямовисні;

б) косі.

4. Рух Землі навколо Сонця спричинює:

а) зміну пір року;

б) зміну дня і ночі.

5. Проміжок часу, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця, називається:

а) місяцем;

б) добою;

в) роком.

6. Чому буває день і ніч?

а) Тому що Земля обертається навколо Сонця;

б) тому що Земля обертається навколо своєї осі;

в) тому що Сонце рухається навколо Землі.

7. Що таке вісь Землі?

а) Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів;

б) уявна лінія, де Земля ніби з’єднується з небом;

в) уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси.

8. Що ми називаємо земною орбітою?

а) Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця;

б) шлях, яким Земля рухається навколо своєї осі;

в) шлях, яким Сонце рухається навколо Землі.

9. Від чого залежить зміна пір року?

а) Від того, що вісь Землі не вертикальна, а похила;

б) від того, що Земля рухається навколо Сонця;

в) від того, що Земля рухається навколо своєї осі.

10. Що таке рік?

а) Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі;

б) час, за який Сонце робить повний оберт навколо Землі;

в) час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця.

11. Третя планета за відстанню до Сонця:

а) Меркурій;

б) Земля;

в) Венера.

3. Робота над загадками про час

4. Гра «Так чи ні?»

  • Ніч настає тому, що на небі з’являється Місяць. Так чи ні?
  • Сонце обертається навколо планет. Так чи ні?
  • День і ніч настають через те, що Земля обертається навколо своєї осі і по-різному освітлюється Сонцем. Так чи ні?

5. Вікторина

  • Які рухи Землі вам відомі? (Рух навколо своєї осі; рух навколо Сонця)
  • До чого призводить рух навколо своєї осі? (До зміни дня і ночі)
  • За який період станеться повне обертання Землі навколо Сонця? (За рік)
  • Скільки триває рік? (12 місяців)
  • Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця? (Зміна пір року)
  • Яка головна причина зміни пір року? (Нахил земної осі і рух Землі навколо Сонця)
  • Чому влітку день триває довше? (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
  • Чому взимку холодно? (Сонце низько над горизонтом.)

6. Гра «П’ять речень»

Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про добовий і річний рух Землі.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Які рухи здійснює наша Земля?

— Чому на планеті відбувається зміна дня і ночі?

— Які явища природи повторюються кожної доби?

— Скільки разів Земля обертається за добу?

— Чи змінюється тривалість ночі і дня взимку?

— До чого призводить рух Землі навколо Сонця?

— Які є пори року?

— Скільки днів триває рік?

— Чому Земля отримує від Сонця в різні пори року неоднакову кількість тепла і світла?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 19–22).

 


Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми  ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку»


© ТОВ «Видавнича група ˝Основа˝», 2016

Джерела:
1. Володарська М. О. Природознавство. 4 клас : (за підручником Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак) / М. О. Володарська. — Харків : Вид. група «Основа», 2015. — 200 с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).

2. Періодичні видання ВГ «Основа»

 

 

doc
Додано
21 вересня 2020
Переглядів
7402
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку