Урок природознавства 5 клас "Людина – частина природи. Зв’язок людини з природою. Зміни в природі, що виникають унаслідок природних чинників і діяльності людини. Практичне заняття"

Про матеріал
Формувати знання про людину як частину природи, уявлення про взаємозв'язок людини і природи, про види господарської діяльності людини та їхній вплив на довкілля
Перегляд файлу

Природознавство 5кл.

УРОК

Тема: Людина – частина природи. Зв’язок людини з природою. Зміни в природі, що виникають унаслідок природних чинників і діяльності людини. Практичне заняття№ 13 «Дослідження екологічних проблем своєї місцевості»

Мета: - навчальна: формувати знання про людину як частину природи, уявлення про взаємозв'язок людини і природи, про види господарської діяльності людини та їхній вплив на довкілля;

- розвивальна: удосконалювати навички вести дискусію, розвивати вміння помічати різні прояви антропогенного впливу на навколишнє середовище, оцінювати його наслідки;

- виховна: виховувати бережне ставлення до навколишнього середовища, моральну відповідальність за збереження довкілля, виховувати прагнення досліджувати навколишній світ, почуття взаємодопомоги, толерантності.

Обладнання: підручник, малюнки, зошити , додаткова інформація.

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя, соціальна й громадянська компетентності, екологічна грамотність та здорове життя.

ХІД УРОКУ

Ми керуємо своєю Землею недбало.

Жак –Ів Кусто

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Адаптивна хвилинка

Сідайте зручніше. Покладіть руки на парту, а голову на руки. Я говорю слова, а ви повторюйте їх подумки:

Зараз я почну вчитися…..

Увага моя зростає…..

Пам’ять моя міцна….

Голова працює чітко….

Я дуже хочу навчатися…..

Я готовий працювати.

Я працюю.

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Прийом «Інтелектуальна розминка»

  1. Які оболонки землі ви знаєте?
  2. Які ви знаєте царства живої природи?
  3. Що таке екосистема?
  4. Які є екосистеми?
  5. Що таке екологія?
  6. Які ви знаєте  екологічні фактори?

 

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

У давні часи життя людей залежало від примх навколишньої природи. Наші далекі предки схилялися перед силою природи, гостро відчували залежність від неї. Але поступово багато що змінилося. З’явилися поля, заводи, затишні будинки, різноманітна техніка і багато чого іншого.

Вирувало життя. Перед обличчям природи постала людина розумна, яка сказала:

Природа – наш дім,

Ми господарі в нім

 

Повідомлення теми та мети уроку.

 

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь:

З наукової точки зору людина – частина живої природи, а народна мудрість нагадує: не просто частина, а вінець природи, бо від неї залежить доля всього живого на Землі.

 

Проблемне питання:

 

Чому людину називають вінцем природи?

Як від частини природи може залежати доля всієї природи?

 

Розповідь з елементами бесіди:

На початку свого існування людина жила як частина природи, за рахунок природи. У ті далекі часи люди повністю залежали від природних умов: погоди, кількості їжі та хижаків, що загрожували їхньому життю.

Зрозуміло, що людина завжди прагнула зменшити залежність свого життя від природних явищ. Люди навчилися не тільки пристосовуватися до природи, а й пристосовувати її задля себе. Люди почали використовувати свої руки для праці. Отже, людина стала майстром і дослідником.

 

Проблемне питання:

Який взаємозв’язок людини з природою?

Що дає природа людині?

 

Підсумувати відповіді учнів.

У сучасних умовах людина є найголовнішим перетворювачем природи, вона впливає на все живе. Та, на жаль, не завжди на користь. Щоб зробити цей вплив не таким катастрофічним, треба зрозуміти особливості людської діяльності в довкіллі.

 

Самостійна робота з підручником с 213.

Що спричинює суттєві зміни в довкіллі

 

Складання схеми у зошити

 

Зміни, що виникають внаслідок природних чинників

 

 

Дія вітру Дія води Дія Сонця  Землетруси Вулкани Дія живих організмів

 

 

Фізкультхвилинка

Ми мандруєм, ми мандруєм,

Україною крокуєм.

Ось побачили Карпати.

Як вершину нам дістати?

Заглянемо в озерці,

Не торкнутись дна руці!

Так ми довго-довго йшли

І до школи знов прийшли!

 

Випереджальне навчання.

Додаткова інформація :

  • Зміни в атмосфері
  • Утворення кислотних дощів
  • Парниковий ефект
  • Вплив на гідросферу
  • Зміни в літосфері
  • Вплив діяльності людини на мешканців біосфери.

 

Складання схеми у зошити

 

Зміни, середовища під впливом людей

 

 

Забруднення літосфери  Утворення кислотних дощів  Парниковий ефект 

 

 

Забруднення водойм  Знищення лісів  Утворення токсичних туманів(смог)

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Виконання міні – проекту за інструктивними картками на тему: «Бути природі другом!» (Робота в парах)

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ.

Прийом «Роблю висновок»

Виставлення оцінок.

Зачитування вірша:

 

Что Землю волнует –

Листва или я,

Ягод корзина или поля?

А может, тревожат заводы иль пыль?

О чём там шумит тихо в поле ковыль?

Мечтает Земля о хозяине мудром,

О тихом мечтает домашнем уюте,

Чтоб лес первозданный пленил красотою,

Чтоб звери в лесах

По тропинках бродили и люди

С природой в гармонии жили.

 

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати параграфи підручника: § 47.

Додаткова інформація: «Екологічні проблеми та їх розв'язання»

 

 

docx
Додано
7 травня 2019
Переглядів
5903
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку