Урок природознавства "Повітря. Його склад та властивості"

Про матеріал
Поглибити знання учнів по даній темі, сприяти розвитку спостережливості, умінню аналізувати та робити висновки; виховувати бережне ставлення до того, що нас оточує.
Перегляд файлу

Тема уроку: Повітря. Його склад та властивості

Мета: поглибити знання учнів по даній темі, сприяти розвитку спостережливості, умінню аналізувати та робити висновки; виховувати бережне ставлення до того, що нас оточує.

Обладнання: склянка з водою, крейда, повітряна кулька.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

- Сьогодні на уроці ми будемо працювати за такими правилами:

  • хочу все знати;
  • буду уважним;
  • буду активним;
  • знаю сам – навчу іншого.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Фенологічні спостереження.

Синоптичне бюро.

  • Чи були опади зранку?
  • Яке сьогодні небо?
  • Чи є сьогодні вітер?
  • Що можна сказати про сьогоднішню погоду?
  • Порівняємо її з погодою попередніх днів тижня. Що ви помітили?
  1. Перевірка домашнього завдання.
  • Назвіть, що шкодить воді? Як використовують воду у вашій сім’ї?
  • Що значить економне використання води?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Про що ми будемо говорити на уроці ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Куди вступиш, усюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. Що це? (Повітря.)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розповідь вчителя.

Практична лабораторія.

Для нашого організму повітря дуже важливе. Повітря навколо нас. Це те, що нас оточує, що повітря

Як же дізнатись, що повітря існує? Проведемо такі досліди.

Дослід 1. Візьміть в руки зошити і помахайте ним перед обличчям. Що ви відчули?

Висновок. Отже, між обличчям і зошитом існує якесь тіло. Це і є повітря.

Дослід 2. У склянку з водою учні кидають шматочки крейди. Що ви помічаєте? (Зі шматочків крейди вгору піднімаються бульбашки).

  • Який можемо зробити висновок? (Повітря є і в твердих  тілах).

Дослід 3. Надуємо повітряні кульки. Покладемо їх у воду.

Що ви бачите? (Вони плавають).

Висновок. Речі, наповнені повітрям не тонуть.

Повітря оточує нашу Землю товстим шаром. Цей товстий шар, що оточує Землю, називається атмосферою. В атмосфері живуть люди. тварини, бактерії.  До складу повітря також входять вуглекислий газ, азот, водяна пара. Погляньте на таблицю. Якого газу міститься найбільше?

  • Які властивості повітря ви знаєте? (Прозоре, безбарвне, невидиме.)  А сьогодні ми доведемо ще одну властивість повітря. Проведемо такий дослід. Візьмемо дві склянки з теплою водою. Одну склянку  залишимо відкритою, а другу накриємо більшою банкою. Виміряємо тепер температуру в обох склянках. ( У накритій склянці температура вища.) Який висновок можна зробити? ( Є прошарок повітря, який не дає тепло вийти на зовні.)

Цю властивість повітря використовують у будівництві. ( Цегла з отворами. Повітря заповнює отвори і погано проводить тепло.)

Завдяки цій властивості тварини, рослини переживають зиму.

  • Що відбувається з повітрям при нагріванні та охолодженні? (При нагріванні розширюється стає легшим. Піднімається вгору).

Отже, ми можемо зробити такі висновки:

Повітря має такі властивості:

Безбарвне, прозоре, невидиме. Заповнює весь простір. Пружне. При нагріванні стає легшим і піднімається вгору, при охолодженні стає важчим і опускається вниз.

  1. Складання асоціативного куща

 

 

 

Довідкове бюро.

Властивість повітря при нагріванні розширюватися використовують при польотах на повітряних кулях, які заповнюють гарячим повітрям. Щоб:

  • повітря не охолоджувалось під час польоту, його підігрівали газовим пальником;
  • завдяки властивості повітря погано проводити тепло, повітряна оболонка захищає Землю  від перегрівання влітку і від переохолодження взимку;

Це цікаво:

Повітря  має  масу. Відомий вчений Галілео Галілей більше 300 років тому назад зважив повітря. Він взяв мідний шар з отвором і поставив на ваги. Після цього відкачав із шару повітря, заткнув отвір і знову поклав на ваги. Шар став легше! Так вчений зробив висновок, що повітря має вагу.

V. Фізкультхвилинка.

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Опрацювання статті с. 29 - 31.
  2. Відповіді на питання с. 31.
  3. Робота з зошитом с. 11.
  4. Гра «Так – ні»
  • Повітря належить до неживої природи. (Так)
  • Без повітря людина проживе кілька часів. (Ні)
  • Повітря – газоподібне тіло. (Так)
  • Повітря немає навколо нас. (Ні)
  • Повітря заповнює всі порожнини ( Так)
  • Шар повітря навколо Землі називають атмосферою. (Так)
  • Повітря погано проводить тепло. (Так)

VІІ. Підсумок уроку.

Про дізнались на уроці? Що найбільше сподобалось?

VІІ. Домашнє завдання.

Прочитати статтю на с. 29-31. Дати відповіді на питання.

 

docx
Додано
12 квітня 2020
Переглядів
1176
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку