ТЕМА: Антарктида - найхолодніший материк.
МЕТА: ознайомити учнів з особливостями природи Антарктиди; розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою півкуль; вчитися складати «Візитку материка» та «Хвилинку - цікавинку про природу материка», виcтупати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.
ОБЛАДНАННЯ: Карта півкуль, малюнки Антарктиди, відео «Королева холоду», цеглинки Лего, кольорові олівці, підручник та зошит з природознавства.
ФОРМИ РОБОТИ: самостійні, в парі, групові, диференційовані.
МЕТОДИ РОБОТИ: стратегія «Очікування», стратегія «Кубування», «Мікрофон», наочні, словесні, практичні.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
Стратегія «Очікування….»
ІІ. Актуалізація опорних знань
А) Стратегія «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
На урок знов до нас
Кубик діти не простий
Кубик діти чарівний.
Він доріжку прокладає
Знання ваші перевіряє.
-Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
1. Материк, на якому спекотно і мало вологи…..
2. Найменший материк Землі….
3. Найбільше озеро в Австралії….
4. Вулканів в Австралії….
5. Сумчастий ведмідь Австралії…
Б) Номер телефону «Асоціації з природознавства».
4-1-6-3-2
4-океани;
3-третій за величиною материк Північна Америка;
III. Повідомлення теми та мети уроку
(Учні мовчки читають, роблять позначки-підкреслюють олівцем саме важливе про Антарктиду)
( Діти по черзі зачитують важливе про цей материк).
Розповідь про місцезнаходження Антарктиди на карті півкуль.
«Хвилинка-цікавинка»
Це єдине місце на Землі де можна знайти Імператорських пінгвінів. Це високі і великі із всіх видів пінгвінів. Також імператорські пінгвіни є єдиним видом, який розмножується під час антарктичної зими.
IV. Фізкультхвилинка
Один, два, три – пінгвінами стали ми!
Раз, два –всі пірнають (присісти)
Три, чотири-виринають (встати )
П’ять, шість –на воді (помахати руками )
Кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім-що є сили (імітація плавання )
Всі до берега приплили.
Дев’ять, десять-розгорнулись.
Обсушились, потягнулись ( потягнутися )
І розбіглись, хто куди (сісти за парти ).
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах
Для закріплення отриманих знань учні розфарбовують речення :
-зеленим кольором правильне твердження;
-червоним кольором хибне.
Символ Антарктиди-пінгвін.
Антарктиду називають «заповідником науки».
В Антарктиді розміщені дослідні станції.
В Антарктиді не живуть пінгвіни.
Антарктида-це маленька льодова пустеля.
В Антарктиді можна побачити тільки один схід та один захід Сонця на рік.
Завдання 3.
Зачитування записаних слів з префіксом «най-», які характеризують материк Антарктиду.
Найсухіший, найвища, най південніший, найхолодніший, найповітряніший, найкрижаніший, найменш вивчений, найменш населений материк.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Давайте згадаємо, що таке сенкан ?
Материк
Великий, загадковий.
Холодить, вивчається.
Батьківщина пінгвінів.
Антарктида
Зачитування сенканів.
Блакитна цеглинка - я працював активно, багато дізнався нового.
Жовта цеглинка - я працював добре, мені було цікаво.
Червона цеглина - я зовсім не працював на уроці, мені було не цікаво.
Діти обирають цеглинку саме того кольору, як працювали на уроці.
По черзі виходять до дошки і викладають великий стовпчик.
На що саме схожий наша споруда? На гору. Якого саме кольору ? Так саме на блакитну гору Еребус. Вона розташована на шельфовому льодовику Росса, в східній Антарктиді .
VII. Домашнє завдання
Підручник (с.94-95).
Скласти 6 запитань по темі «Антарктида».