УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА У 2 КЛАСІ Тема:" Осінь. Осінні місяці"

Про матеріал

Урок природознавства з елементами розвитку зв'язного усного мовлення, корекції недоліків звуковимови та граматичного ладу мови. На уроці діти мають змогу розвивати свої творчі здібності, підвищувати свій інтелектуальний рівень.

Перегляд файлу

 

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА У 2 КЛАСІ

 Тема. Осінь. Осінні місяці

Мета:

- ознайомити учнів з  назвами осінніх місяців, їх походженням;

- вчити  добирати епітети для опису краси природи восени;

-розвивати зв’язне усне мовлення, увагу, спостережливість, пам’ять;

-корегувати недоліки звуковимови, слухової та зорової пам’яті,

-виховувати любов  і пошану до краси природи рідного краю.

 

   ХІД РОБОТИ:

  1. Організаційний момент

Прохолодно. Жовкне листя.
Горобина у намисті.
Птах у вирій відлітає.
В яку пору це буває?
(Восени)


В жовте лист пофарбувала,
Урожай с полів зібрала.
Золотила вербам коси
Чарівна цариця - …
(Осінь)

До нас на урок сьогодні завітає осінь. Давайте її покличемо!

 

  1. Логопедична вправа.

Завдання: прослухати вірш, на другий раз додати потрібне слово

Висне небо   синє,
Синє, та не те;
Світе, та не   гріє
Сонце золоте.

Оголилось поле
Од серпа й   коси;
Ніде приліпитись
Крапельці   роси.

Темная діброва
Стихла і     мовчить;
Листя пожовтіле
З дерева    летить.

Хоч би де замріла
Квіточка   одна;
Тільки й червоніє,
Що    горобина.

Здалека під небом,
В вирій     летучі,
Голосно курличуть
Журавлів    ключі.

2. Вправа «Розповідь про погоду»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
—Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?

3. Запитання для повторення

— Які пори року ви знаєте?
— Що є причиною зміни пір року?
— Які спостереження за природою допомогли людині створити календар?

II. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель читає загадку.

Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про осінь, її красу, вивчимо назви осінніх місяців, складемо казку про осінь.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Слухання казки про осінь

КАЗКА ПРО ОСІНЬ
Прийшла осінь. Поспіли дари природи: на деревах дозріли фрукти, на городах — овочі. Дні стали короткими й холодними. Листя на деревах пожовкло й почало опадати.

«Час готуватися до зими», – вирішив маленький Їжачок. Неподалік росла дика яблуня, на якій було багато стиглих соковитих яблучок. А біля підніжжя яблуні після дощу виросли ароматні грибочки. Назбирав Їжачок фруктів і грибів, наносив у нору. Подумав: «Я зробив багато запасів, нам з мамою вистачить на всю зиму».

Побачила Їжачиха синочкові запаси, похвалила його, але сказала: «Нам, їжакам, запаси на зиму ні до чого, адже ми впадемо в зимову сплячку й спатимо до приходу весни. Давай краще поділимося їжею з тими, хто взимку не спить — з нашою сусідкою Білочкою».

Руденька Білочка дуже зраділа гостинцям.

 

-Що запас їжачок собі на зиму?

-Що сказала йому матуся!

-Кого вони пригостили?

А зараз давайте згадаємо назви осінніх місяців.Вересень, жовтень, листопад — це осінні місяці.

2. Читання вірша про осінні місяці

Матінко-осінь полями іде,
Трійко хлоп’ят за собою веде:
Вересень, жовтень старшенькі,
А листопад ще маленький.
Вересень каже «На полі, в гаю,
Я подарунки усім роздаю:
Повні грибів мої жмені,
Яблука маю в кишені».
Жовтень говорить «А я, погляди,
В жовту одежу вдягаю сади,
З мряки заслону розстелю,
Сонце вкладу у постелю».
А листопад «А я з тихим плачем
Землю поллю безкінечним дощем,
Листя стрясу з деревини,
Вистелю гори й долини».

— Про які осінні місяці ви прослухали вірш?
— Який перший осінній місяць? другий? третій?

Фізкультхвилинка

ЛИСТОЧКИ

Ми — листочки, ми — листочки,

На гілках ми сидимо.

Тихий вітер повіває,

Нас легесенько гойдає.

Сильний вітер налітає 

І з гілок нас всіх зриває.

У повітрі ми кружляємо,

Кружляємо, кружляємо,

На землю ми сідаємо,

Сідаємо, сідаємо.

 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1. Робота над загадками про осінні місяці

• У південний край землі
Відлітають журавлі,
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати. (Вересень)

• Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць… (жовтень).

• Крапле з неба, дахів, стріх.
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад).

• Листя жовте та червоне
Легко дерева літає,
Мов метелик, на долоні,
З тихим шелестом сідає.
Сяють золотом берези,
Місяць ним вінчає осінь.
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь. (Жовтень)

На дошці з’являються назви місяців: вересень, жовтень, листопад.

Учитель
Вересень місяць добре ґаздує,
Овоч смачненький дітям дарує

(Учитель чіпляє біля вересня кошик з осінніми плодами.)

А місяць жовтень мряку розвіє,
В лісах, у садочках листя жовтіє.

(Учитель чіпляє біля жовтня вінок з осіннього листя.)

А листопад — той жалю не має.
З дерев останнє листя зриває.

2. Робота над загадками про овочі

Учитель
Звозить вересень в комори
Кавуни і помідори,
Спілих яблук, груш і слив
Цілі гори натрусив.
І вантажить гарбузи
На машини і вози…
Йде до гаю, де гриби
Виростають щодоби.
На чолі іскриться піт —
Сто турбот і сто робіт
М. Сингаївський

— А тепер перевіримо, які ви, діти, кмітливі та спостережливі. Відгадайте, які овочі збирають на полях, а фрукти — у садах у вересні.

Група дітей читають загадки про овочі. Коли звучить правильна відгадка, дитина, яка читала загадку, одягає на голову корону із зображенням цього овоча.

Не стелюсь я спати долі,
Дерусь вгору. Я — …(квасоля)

Мене смажать, мене варять,
Хоч отрутою і кроплять,
Всі мене їдять і хвалять
Звати як мене? … (Картопля).

Повз, мов танк, я на городі
Повз на грудині й загруз.
Та чомусь мене в народі.
Звуть не танк . А як? . . (Гарбуз).

Я на грядці сонцем сяю,
Родичів багато маю
Гарбузову господиню
Усі знають . Хто я? . . (Диня) .

Ми зеленої всі масті,
Всі довгасті, всі смугасті.
Прив’язали нас в рядках
На елених ланцюжках.
Гарбуза ми сини й дочки.
Звати як нас? … (Огірочки).

В темній я живу коморі,
А коса моя надворі.
Гарбузова я сестриця.
Мене звати…(морковиця).

Ми цукрові, ми кормові,
Є брати у нас столові.
Ми ростаєм всі рядками.
Люди звуть нас… (буряками)

  1. Робота в групах.

Розпізнавання і розфарбовування листя

Учитель
Подивись: на видноколі
мов змінилися ліси.
Хто це їх у жовтий колір
так барвисто прикрасив?
Ось край річки жовті клени
і берези золоті.
Лиш ялиночки зелені
залишились в самоті.
І пишаються дерева
золотим своїм вбранням.
— Це якийсь маляр, напевно,
догодити хоче нам.
А маляр цей — місяць Жовтень —
у відерцях чарівних
жовту фарбу перебовтав
і розбризкує по них.

У кожної групи — різноманітні листячка паперу. Учням пропонують вибрати кленові і розфарбувати їх, як це робить осінь.

4. Цікаво знати! Інформація про походження назв місяців.

• Вересень
Слово «вересень» походить від назви вічно зеленого куща-вересу, який росте на Поліссі. Оскільки верес починає масово цвісти восени, то і перший місяць після літа назвали на його честь.
Спершу вересень звався «ревун», «марев», тому що голосно перегукувалися олені. Пізніше називали «сівнем» — період сівби зернових, «маїком» — од зелені озимини. У давнину 14 вересня був перший день Нового року.

Прислів’я
Вересень красне літо проводжає, а золоту осінь зустрічає.
Вересень місяць добре годує, овоч смачненький дітям дарує.

• Жовтень
Жовтнем ще відносно недавно в Україні називали дев’ятий місяць. Але у вжиткові була інша назва — «паздерник», що походить від промислу, що пов’язаний з переробкою льону та конопель. Пізніше десятий місяць жовтень ще називали «хмурень», «зазимник». А оскільки жовтня починали справляти весілля, його охрестили і «весільником».

Прислів’я
Жовтень ходить по краю, та й виганяє пташок гаю.
Плаче жовтень холодними сльозами.

• Листопад
У давнину листопад називали «братчини» . Це від давнього обряду, що звався «братчина» . Його справляли в листопаді. Якщо сусіди хотіли заприятелювати між собою, то купували в пасічників бджолиний рій. З весни до осені гуртом доглядали його. Зібраний мед ділили порівну. На це свято збиралися сім’ями, гуляли, чи як казали в народі, браталися. Були ще назви: «листопадень», «падолист», «напівзимник».

Прислів’я
Листопад зимі ворота відчиняє.
Листопадовий день, як заячий хвіст.

5. Творче завдання. Складання казки про осінь

Спробуймо скласти казку про синочків Осені! А розпочнемо її так, як зазвичай починаються казки.

Жила-була на світі Осінь…

— Як звали синочків Осені? (Вересень, Жовтень, Листопад — сини Осені.)
— Де вони жили? (Жили вони окремо від своєї матусі.)
—Що вирішила Осінь одного разу робити? (Вирішила відвідати своїх синів.)
— До кого першого Осінь пішла в гості? (До Вересня)
— Що вона побачила в господарстві старшого синочка? (Син веселий, лагідний, багатий)
— Чим же порадував її середній син? (Різнокольоровим убранням дерев, золотими килимами.)
— Як зустрів свою матір Листопад? (Голими деревами, пустими полями)

Учні добирають заголовок до казки та переказують її.

 

7. Гра «Добери назви місяців»
1) … — рум’янець року.
2) … — жовтню син, а зимі рідний брат.
3) … стелить землю листям, а … — снігом.
4) … пахне яблуками, а … — капустою.
5) … ходить по краю та й виганяє птахів із гаю.

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— За якою порою року йде осінь?
— Скільки осінніх місяців? Назвіть їх.
— Який цих місяців вінчає початок осені, який середину, а який є передвісником зими? (Вересень — початок осені, жовтень — середина, листопад — кінець цієї пори року.)

 

docx
Додано
7 листопада 2018
Переглядів
1145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку