Урок____ ______________
Тема: Речовини. Фізичні властивості речовин. Властивості твердих тіл, рідин і газів (з використання хмарних технологій)
Мета: знаннєвий компонент поглибити знання учнів про природу, тіла; сформувати поняття «речовина»; розширити уявлення учнів про стани речовин;
діяльнисний компонент розвивати абстрактне мислення, вміння порівнювати факти, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки, навики роботи з Інтернет – ресурсами;
ціннісний компонент виховувати повагу до наукових надбань людства, вміння співпрацювати в колективі, самостійно здобувати знання.
Обладнання: комп’ютерний клас (або інтерактивна дошка); малюнки, презентація до уроку, зразки тіл та речовин.
Тип уроку: засвоєння нових знань (з використанням «хмарних» технологій)
Хід уроку
І. Організація класу. Рефлексія
(Обмін настроєм. Вправа «Поділися посмішкою»)
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Покажи мені»
Продемонструйте, будь ласка, будь яке тіло, що лежить на вашій парті.
покажіть тіло прямокутної форми;
покажіть тіло червоного кольору;
покажіть тіло неправильної форми;
покажіть тіло, що має довжину 21 см
2. Виконання вправ на он-лайн ресурсі за посиланнями:
Вікторина «Тіла»
http://learningapps.org/display?v=pa0kpzqqn01
Характеристики тіл
http://learningapps.org/display?v=pr4975p5a01
ІІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності.
Люди використовують тіла у повсякденному житті. Що потрібно знати, щоб їх виготовляти? (з чого зроблені тіла)
З чого ж складаються тіла? Пошукайте відповідь у підручнику на с. 24 (з речовин)
Запис теми та формулювання мети і завдань уроку.
IV. Засвоєння нових знань
1. Поняття речовина
Речовина – це те, з чого складаються тіла (заучування)
Демонстрування різноманітних предметів у кабінеті (з чого вони складаються?)
Розгляд слайдів 1 – 3. Пошук спільних ознак зображених тіл (з яких речовин складаються тіла?)
Обговорення: Чого більше – тіл чи речовин?
Виконання вправи «Тіла та речовини»
2. Агрегатні стани речовин
Демонстрування слайду 4: Чим відрізняються речовини? (станом)
Речовини бувають
(Доповніть приклади речовин)
Яку речовину ми спостерігаємо в трьох агрегатних станах протягом року? (відповідь у загадках)
Загадки про воду:
Ми кажемо: вона тече;
Ми кажемо: вона виблискує;
Вона біжить завжди вперед,
Але нікуди не тікає.
Я і хмара, і туман,
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І замерзнуть можу!
У морях і річках живе,
Але часто по небу літає.
А як набридне їй літати,
На землю знову осідає.
Зоря-зірниця, красна дівиця,
по небу гуляла, плакала – ридала,
Місяць бачив – не підняв, сонце встало – і забрало. (Вода)
Чи буває скло рідким? Кисень рідким? Вуглекислий газ - твердим, а спирт - газоподібним? (слайд 5)
(так, все залежить від умов)
Отже, агрегатний стан зазначають за звичайних умов – при температурі 20 °
3. Чим зумовлений різний стан речовин?
Перегляд відео фрагменту:
https://www.youtube.com/watch?v=E3an2GvZsgo
Заповнення таблиці
Характеристика |
Твердий стан |
Рідкий стан |
Газоподібний стан |
1. Відстані між частинками |
дуже малі |
середні |
великі |
2. Зв’язки між частинками |
міцні |
середні |
відсутні |
3. Можливість руху частинок |
тільки коливальний |
можливий , але обмежений |
Рухаються і переміщуються на значні відстані |
Хвилинка відпочинку: «Агрегатний стан речовин»
Учні об’єднуються у 3 групи (якщо клас невеликий, то виконуємо завдання всі разом) і виходять на середину класу.
Зараз ви не учні, а частинки, з яких складаються речовини.
Зобразіть: а) тверду речовину (учні стають один біля одного); б) рідку (учні трохи відступають один від одного, тримаючись за руку, намагаються пересуватися); в) газоподібну (стають на відстані один від одного, пересуваються по класу)
4. Як впливає стан речовин на властивості тіл? (проблема, рішення якої учні знаходять виконуючи завдання за посиланням:
http://learningapps.org/display?v=p7mg7ppbn01
Отже, властивості тіл залежать від стану речовин.
5. Фізичні властивості речовин.
Властивості речовин – це ознаки, за якими речовини схожі, або відрізняються між собою.
До них належать:
колір, запах, смак
агрегатний стан
температури плавлення, кипіння та замерзання
розчинність у воді
електро- та теплопровідність тощо
Опишіть за цим планом цукор, олію, сіль (робота в групах)
V. Осмислення і закріплення
З чого складаються тіла? З чого складаються речовини? У якому стані можуть перебувати речовини?
Виконання вправ за посиланнями:
http://learningapps.org/display?v=pya3yvqs101
http://learningapps.org/display?v=px5gqhs6501
VI. Підсумки уроку
Продовжити речення :
На уроці я дізнався….,
Мені цікаво було…
Мені не цікаво було…..
Мені сподобалося…
Мені не сподобалося….
Я хотів би дізнатися…
VII. Домашнє завдання
Підручник п. 5, стор. 24 - 27 (прочитати), провести дослідження на с. 27, дати усні відповіді на питання 1 – 6 на с. 28. Виконати вправи за посиланням
http://learningapps.org/myapps.php#app1181461
Переглянути мультфільм:
https://www.youtube.com/watch?v=Ugkhehb8oQw