Урок "Прислів’я. Приказки. Скоромовки"

Про матеріал
Ознайомлення учнів із жанрами усної народної творчості.Діткам дуже сподобався такий урок.Вони для себе відкрили дуже багато нового і цікавого.
Перегляд файлу

Тема: Прислів’я. Приказки. Скоромовки.

Мета: ознайомити учнів з різновидами  усної народної творчості ; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; вчити виділяти в тексті головне; довести на матеріалах прислів’їв, загадок   красу, багатство, влучність рідної мови. Виховувати інтерес в учнів до народної творчості, виховувати почуття гордості за свою Вітчизну, її культурну спадщину.

Обладнання : підручник, роздруковані прислів’я та приказки , скоромовки ;книжкова виставка

 

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

               «Треба всім нам привітатись: «Добрий день»

                         Дружньо голосно сказати: «Добрий день»

                Вліво вправо повернутись,

               Тут і там всім усміхнутись:

                         «Добрий день».

 

  1. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

- Зараз у нас  розпочався урок . А яким би ви хотіли його бачити?

 

                  навчальним веселим

 

 

 цікавим              дружнім

 

                             казковим

 

1.     Робота над скоромовкою

Над квіткою гуде бджілка,

Сидить в житі перепілка,

На черешні горобець,

А хто зловить – молодець!

2.  Гра «Блискавка»

Казка, каска, казка, казка, казка.

Дубочки, дубочки, зубочки, дубочки, дубочки.

Мишка, миска, мишка, мишка, мишка.

3. Гра «Доповни речення»

Учитель називає речення. Діти доповнюють його, додаючи по одному слову.

Жовтіють дерева.

Восени жовтіють дерева у лісах.

Восени жовтіють дерева у лісах і парках.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1.     Розповіді учнів про походження прізвищ

2.     Виставка малюнків журавля

3.     Гра «Хто більше запам'ятав слів, які слід уживати у своїх звертаннях до рідних»

IV.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Отже, розпочнемо наш урок з епіграфа – слів вірша Тараса Шевченка. Прочитаймо та його та вдумаймося в зміст.

Приказки про слово

— Глибинна народна мудрість і досвід об’єдналися в українських прислів’ях і приказках . Упродовж віків їх складав народ. Вони виникли у сиву давнину, коли ще не існувало письма, передавалися з уст в уста. У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і боягузтво, щедрість та скнарість, товариськість і незгода, соціальна нерівність та любов до краю — про все це передано у прислів'ях коротко та образно, адже у них — вікова мудрість, багатостраждальна історія. Велику кількість зразків українського фольклору присвячено слову. Прислів'я навчають - перед тим, як щось сказати, добре подумай, а якщо вже сказав - відповідай за свої слова. Адже слово може і лікувати, і ранити, часом допоможе, а іноді, сказане недоречно, і нашкодить.

V.  СПРИЙМАННЯ И УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота над прислів'ями

1)  Читання тексту «Прислів'я» з підручника колективно (с. 27).

2)   Робота в групах.

Кожна група зачитує по 2 прислів'я, пояснює їх значення.

 

Похожее изображение

3)     Робота над аналізом тексту прислів'я.

  Знайдіть прислів'я, у яких використано слова, протилежні за значенням.

— Прочитайте прислів'я, у яких є слова, що римуються.

Фізкультхвилинка для очей

Очі щоб відпочивали,

Дивимось ми вліво-вправо.

Потім блимаєм очима.

І знову ними вправо-вліво.

4)     Гра «Хто правильно закінчить прислів'я».

http://coma.in.ua/wp-content/uploads/2017/11/1-3.jpg

 

 

http://coma.in.ua/wp-content/uploads/2017/11/3-2.jpg

 

 

http://coma.in.ua/wp-content/uploads/2017/11/4-2.jpg

http://coma.in.ua/wp-content/uploads/2017/11/17-1.jpg

 

http://coma.in.ua/wp-content/uploads/2017/11/19-1.jpg

 

Учні закінчують прислів'я, пояснюють їх значення.

 

Фізкультхвилинка

Картинки по запросу фізкультхвилинки

5)  Гра «Шифрувальники».

Кожна група отримує картку із зашифрованим прислів'ям, читає прислів'я та пояснює його значення. Щоб прочитати зашифроване прислів'я, потрібно у кожному горизонтальному рядку закреслити кожну другу літеру.

1 ша група

С к л ро п вдо

д н о з

счлноївка

зклїомжоизтаьксря

мнодвкає

(Слово до слова — зложиться мова.)

2 га група

Пктоиуцаюп поіфзцнкаоюітвь п р о в

п н іс р'м ю о,

а н

лоюмдеианку

пдо

м н о у в ч і о

(Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.)

2. Опрацювання скоромовок

1) Читання визначення у підручнику (с. 28).

Скоромовки — жартівливі вислови, складені зі складних для швидкої вимови слів.

 

Картинки по запросу скоромовки

 

 

 

2) Робота над алгоритмом «Навчися читати скоромовки».

 

Картинки по запросу алгоритмом «Навчися читати скоромовки».

 

3) Конкурс скоромовників.

Картинки по запросу скоромовки  Картинки по запросу скоромовки

 

Похожее изображение Картинки по запросу скоромовки

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що нового дізналися?

Гра «Відповідай відверто». Якщо «так» - плесніть руками, якщо «ні», - то мовчіть.

Я гарно працював на уроці.

Мені сподобався урок.

Я знаю багато приказок, загадок та лічилок

Я запам’ятав декілька скоромовок

Мені цікаво було працювати в групах.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити 2 прислів'я, з якими ознайомилися вперше.

Розучити скоромовку

 

 

docx
Додано
11 березня 2019
Переглядів
5762
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку