Урок "Прислів'я та приказки".

Про матеріал
Дана розробка допоможе урок зробити не лише пізнавальним, а й цікавим, із максимальним залученням дітей до активної діяльності. Конспект (його елементи) можна також використати і під час позакласних занять.
Перегляд файлу

  Клас : 4

Тема уроку. Прислів’я та приказки.Українські народні прислів’я.

                    Прислів’я народів світу.

Мета уроку. Вчити відрізняти приказки від прислів’їв; формувати                                                   

                      комунікативні  вміння; розвивати логічне мислення;

                       кмітливість;виховувати повагу до народного фольклору.

Обладнання:збірки прислів’їв, приказок, індивідуальні картки «Веселі                                                                                

                      читалочки», мультимедійна презентація.                                                               

 Тип уроку : комбінований.                    

                          Хід уроку

1. Організація класу

-Добрий день!

Час уроку вже настав,

Тож часу не гаймо марно,

Бо у нас є безліч справ.

Будем працювать старанно.

 

2.Мовленнєва розминка

Щоб язик наш став слухняний,

Гарно й виразно читав,

Проведем для нього зараз

Мовленнєвих кілька вправ.

 

2.1.Веселі читалочки

«Читалочки–розширялочки».(Індивідуальні картки.)

 

2.2.Скоромовка (Слайд)

І шпачисі,й шпаченятам

Шпак шпаківню шпаклював.

Але тишком–нишком дятел

Ту шпаклівку поклював.

-Прочитати  з різною інтонацією;

-Прочитати «дощиком».

2.3.Відновити слова .(Слайд)

Гадзака    (загадка)

Генледа    (легенда)

Казприка   (приказка)

Ромосковка  (скоромовка)

Слів`япри     (прислів`я)

Мішуска     (усмішка)

Чаприт        (притча).

-Що об`єднує ці слова?

-З якими жанрами ми познайомились?

-Пригадайте, що таке:

казка

усмішка

притча

легенда

 

3.Перевірка домашнього завдання.

Конкурс на краще інсценування народної усмішки.

 

4.Вивчення нового матеріалу.

4.1. Оголошення теми, мети уроку.

-Пригадайте, з якими жанрами народної творчості із розгаданих анаграм  ми ще з вами не знайомились?

-Сьогодні на уроці ми будемо працювати над прислів’ями та приказками.

З’ясуємо, яке значення можуть мати прислів’я.Дізнаємось про відмінності між прислів’ями та приказками.

4.2. Вступна бесіда.

«Розмова без приказки–як м’ясо без солі», –говорить африканське прислів’я.

Доречним словом  часто можна розпочати цікаву ,жваву розмову.

Але прислів`я і приказки необхідно вживати доречно, відповідно

до їх прямого та переносного значення, щоб не образити співрозмовника.Це і буде  завданням уроку.

4.3.Робота з підручником. 

-Прочитайте, що таке прислів`я та приказка?(Читання вголос).

-Що в них спільного?Відмінного?                                                                                                  4.4. Робота над прислів’ями.

Читання прислів`їв.

-Прочитаймо перший блок прислів`їв.

-Поясніть їх значення.

-Про що ці прислів`я?Якою темою вони об`єднані?

-Зверніть увагу на побудову прислів`я.

-Зі скількох частин воно складається?

-Так, з двох, які протиставляються.

-А приказка?

-З однієї,і може бути частиною речення,виражати незакінчену думку, не містить повчання.

Читання другого блоку прислів`їв.

-Прочитайте;

-поясніть значення;

-якою темою об`єднані?

-Прислів`я часто римовані.Знайдіть рими в даних прислів`ях.

-Чи є серед них приказка?

-Знайдіть протиставлення.

Читання третього блоку .   ( Робота в парі)

-З`ясуйте спільно значення прислів`їв.

-Продовжіть прислів’я:

«Без діла сидіти…

«Очам страшно…

«Хліб-сіль їж…

-В якій ситуації доречно сказати:

«Як хочеш шити, то перш вузлика зав’яжи».

 

Фізкультхвилинка .(Музична мультимедійна).

-Що ж, мабуть, прийшла пора

Трохи відпочити.

Хочу я на фізхвилинку

Всіх вас запросити.

4.5.Гра «З’єднай прислів’я».

Бджола мала,                                а й та працює.

Книга вчить,                                  як на світі жить.

Зробив діло,                               гуляй сміло.

Не одежа красить людину,             а добрі діла.

Гра «Добери  прислів’я до ілюстрацій»

Слайд    «Колосок»   -хто не робить, той не їсть.

Слайд    «Лисиця і Журавель»-  яке частування, таке й дякування.

Слайд     «Їжак та Заєць»- як гукнеш, так відгукнеться.

Слайд      «Лев і мишка»- і від  маленької мушки може бути велика користь.

В прислів’ях та приказках передано життєвий досвід людства. Це ніби духовний заповіт предків нащадкам: зробити наше життя мудрим, справедливим.

4.6.Робота над прислів’ями народів світу.

Прислів’я багатьох народів повторюють одну й ту саму думку,стверджують одні й ті самі істини.

-Як ви гадаєте, чому так?

Хоча життя різних народів дещо різниться, проте для всіх характерні любов, страждання, вірність,зрада,лінь,заздрощі і т.д. і т.п. Тому і зустрічаються однакові мандрівні сюжети у прислів’ях.

Читання та пояснення значення прислів’їв.

-Замініть подані прислів’я українськими.

Слайд 

До буддійського монастиря з гребінцями не ходять.

(Не сунься в монастир зі своїм уставом.)

Дрібка пилу може скаламутити глечик чистої води.

(Ложка дьогтю бочку меду зіпсує.)

Не рубай дерево, яке дає тобі затінок.

(Не ріж курку, що несе золоті яйця.)

Який тесля, така й тирса.

(Яка хата, такий тин.)

Боїшся шелесту- не ходи до лісу.

(Вовка боятися- в ліс не ходити.)

4.7.Гра «Пригадай прислів’я».

-В якому прислів’ї говориться про те, що кільком людям легше впоратися із завданням, ніж одному?

(Одна голова добре, а дві краще.)

-де сміються з тих, хто виконує роботу швидко.

(Поспішиш- людей насмішиш.)

-Де радять спершу все обміркувати,а потім діяти.

(Сім раз одміряй, один раз відріж.)

4.8.Розповідь про Володимира Даля.

Читання мовчки повідомлення про В.Даля.

-Як вчений підписував свої праці?

-поясніть вислів В.Даля «Приказка- квіточка,а прислів’я- ягідка».

5.Підсумок уроку.

-Назвіть жанрові особливості прислів’я?

-Чому їх називають зернятками мудрості?

-Чому у різних народів є схожі прислів’я?

6.Оцінювання учнів.

7.Домашнє завдання.

1 група- вивчити 6 прислів’їв про працю;

2 група- вивчити 6 прислі’їв про рідний край;

3група- вивчити 6 прислів’їв про дружбу.

 

 

 

 

 

                                                                                        

 

 

                               

   

                 

doc
До підручника
Літературне читання 4 клас (Наумчук М. М., Романюк Н. З.)
Додано
19 січня 2021
Переглядів
4941
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку