Урок - проєкт
з розвитку зв′язного мовлення
«Калина під моїм вікном»
3 клас
Тема. Калина під моїм вікном.
Мета: учити дітей усвідомлювати близькість народних традицій до сучасного життя, шанувати звичаї своїх предків, презентувати матеріали пошукової діяльності в рамках проєкту «Калина під моїм вікном», виховувати ціннісні орієнтації учнів.
Розвивати пам’ять, мислення, уяву, інтонаційну виразність, зв’язне усне та писемне мовлення, мовний і культурний світогляд.
Обладнання: малюнки дітей із зображенням калини в різні пори року, аплікації, петриківський розпис, вишиванки, картки з завданням, мультимедійний комплект.
Тип проєкту: навчальний
Хід уроку
I. Організація класу.
1.Вступне слово вчителя.
Дорогі діти! Сьогодні у нас презентація проєкту «Калина
під моїм вікном». Протягом місяця ми до нього готувалися. Я сподіваюсь, що сьогоднішній урок буде уроком творчості, натхнення і радості.
- А чого ви очікуєте від уроку?
2. Вправа «Очікування»
Інтерактивний метод «Мозковий штурм»
3.Створення емоційного фону уроку.(Слайд)
Працювати ми будемо під гаслом. Щоб гасло прочитати, треба його скласти із розсипаних слів.
навчати , Добре, знати, хто, хоче, того, все
- А ви хочете все знати?
4. Автотренінг.
Я-учениця.
Я-ходжу до школи.
Мене вчать вчитися.
Я все розумію, я все хочу знати.
ІІ. Правила роботи в групах. (Слайд)
1.Правило піднятої руки.
2.Дружня співпраця у парах, групах.
3.Уважно слухати вчителя, учнів.
4.Активно і творчо працювати.
ІІІ. Презентація проєкту.
1.Слово вчителя. Легенда про калину.
З давніх – давен калина була найчарівнішою і найулюбленішою рослиною, яка росла біля кожної хати українця. Багато легенд складено про калину. Ось послухайте одну із них.
Було це давно, коли татарські орди нападали на нашу рідну землю. Жила в одному селі дуже гарна дівчина. Помітив її якось воєвода, вирішив продати, щоб мати великі гроші. Але дівчина була дуже швидкою, і була б утекла, якби не зачепилась своїм намистом за кущ калини. Розсипалось намисто. Дівчину було спіймано, так і загинула вона в неволі. А на тому місці, де розсипалося червоне намисто, виросли кущі з криваво-червоними плодами. Це була калина.
2.Виступ капітанів груп.
А зараз слово надамо нашим капітанам.
Розповідь про калину.
-Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
3.Робота з карткою.(Завдання 1, 2. Слайд )
(Дивись додаток)
4.Технологія»Акторська майстерність»
Виступ групи»Лірики»
Діти читають вірші.
Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
Любо-любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала.
Тече вода з-під явора,
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
Посадіть калину коло школи
Щоб на цілий білий світ
Усміхалась щиро доля,
Материнський ніжний цвіт.
Посадіть калину на городі,
Щоб заквітнула земля!
Із роси – пречиста врода,
З неба – почерк журавля.
Посадіть калину коло тину,
Щоб злагода цвіла.
Буде щедрою родина,
Буде честь їй і хвала.
Посадіть калину коло хати,
Щоб на всеньке, на життя!
Стане кожен ранок святом,
Дітям буде вороття.
Посадіть калину в чистім полі,
Хай вона освятить час!
Рід наш дуже любить волю,
Хай же й воля любить нас!
5.Робота в групах.
Завдання «Доримувати вірш»
Під вікном моїм --------------
Ірозкішна, й ------------------
Ніби юная -----------------
--------------- ---------------- одягла.
(Білу сукню, калина, дівчина, запашну)
Я люблю свою --------------
Цю красуню ----------------
Коли ------------ дозріли,
Я -------------- не віджену.
(Чепурну, пташок, ягоди, калину)
Хоч і терпкий в неї -----------
Взимку радий кожен -----------
Людей вона --------------- від застуди
В ------------ є вона усюди.
(Птах, лікує, смак, України)
Бо калина, то є ------------
Життя, роду і краси.
І калину ти як ------------
Любий друже, ----------- !
(Бережи, символ, мати)
Музична пауза.(Під пісню про калину танцюють)
6. Робота в парах.
Завдання на картці № 3.
- Добери споріднені слова.
(Дивись додаток)
7. Виступ групи «Народознавці»
Загадки.
У вінку зеленолистім, у чарівному намисті
Задивляється у воду на свою хорошу вроду.
Стоїть дідусь над водою
з червоною бородою,
хто йде – не мине
і за бороду скубне.
Навесні зацвіте білим цвітом,
А в жнива – червоним плодом.
І не дівка, а червоне намисто носить.
За хатиною в садочку
У зеленому віночку.
Та в червоних намистах
Стоїть дівка молода.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен – смик!
Та й укине на язик.
У пучечках невеличких
На кущі живуть сестрички.
Восени хто гляне –
Вмить добрішим стане:
З гіллячок звисають,
Вогником палають.
8. Робота з карткою.(Завдання 4 )
(Дивись додаток)
9. Виступ групи «Мистецтвознавці»
Діти презентують свої малюнки, читають прислів’я про калину.
Анотація.
- Навесні кущ калини приваблює білими суцвіттями. Завдяки чому калина стала символом дівочої краси, чистоти й кохання.
- Восени і взимку калина вкривається яскраво – червоними кетягами, що нагадують корали.
- Кущ калини саджали біля криниці, щоб вода була смачною.
- Ягоди мають кисло – гіркуватий смак, але після морозів втрачають гіркуватість. Птахи та звірі рятуються ними від голоду.
-А в середині кожної ягідки є маленьке сердечко, яке калина віддає нам, щоб ми були здорові і щасливі.
- Милуючись такою красою, народ складав прислів′я про калину.
Послухайте їх.
Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною – коли росте.
Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
Червона калина – символ України.
У лузі калина з квіточками, неначе мати з діточками.
Без верби і калини нема України.
Кажуть, хлопець міцний,як дуб, дівчина красна, як калина.
Завдання на картці 5.
(Дивись додаток)
10. Виступ групи»Дослідники»
Презентація своїх робіт.
Інтерактивний метод «Інтелектуальна павутинка»
ІV. Оцінювання учнівських робіт
V. Домашнє завдання.
Прийом «Авторське крісло». Скласти казку про калину і розповісти в класі.
VІ. Рефлексія. Чи справдились ваші очікування?
.