Урок-проєкт "Врятуємо рідне місто від сміття"

Про матеріал
Розробка може бути використана на уроках ядс або під час вивчення спецкурсів/курсів за вибором екологічного змісту.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Тема. «Запрошуємо усіх до лав рятівників  планети від сміття. Врятуймо наше місто від сміття!»

Мета: привернути увагу дітей до екологічних проблем сучасності; узагальнювати і розширювати знання учнів про місто, в якому вони живуть, його проблеми; формувати в учнів досвід прийняття екологічно правильних рішень; формувати у дітей громадянську позицію, уміння брати на себе відповідальність за чистоту свого міста; виховувати екологічну культуру; залучити учнів до дій із збереження чистоти та охорони природи рідного краю.

Обладнання: план-карта міста, малюнки дітей, схеми, плакат «Засмічене місто», картки для роботи в групах, анкети.

           Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Учень.

Крокую містом сонячним із усмішкою я.

  Допомагає скрізь мені ця усмішка моя.

  Лиш усміхнусь – веселим вмить похмурий день стає,

  І радість щедро розлива навкруг тепло своє.

  Усміхнуся перехожим, сонцю, квітам усміхнуся.

  Маю я веселу вдачу, нею поділюся.

  Візьму з веселки кольори, я розфарбую все.

Хай барвами яскравими сіяє місто моє.

-        Чи здогадались, про що будемо говорити на сьогоднішньому занятті?

-        Який настрій викликав у вас цей вірш?

-        Пропоную скласти план дій на уроці. 

   Цей урок навчить мене

 

визначати ставлення                                                 аналізувати і робити

до свого міста                                                                    висновки

 

     піклуватися про                                            

                                                                                  працювати в групах

     чистоту міста

                                   

                                 пояснювати правила та

                                   усвідомити,  яку роль

                                        вони відіграють

                                        в житті людей

 

 

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Чи любите ви мандрувати?  Я пропоную вам сьогодні помандрувати вулицями нашого міста.

      Ви добре знаєте своє місто. Всі маєте квитки. Тож візьмемо з собою чудовий настрій і почнемо нашу подорож. 

ІV. Опрацювання теми уроку.

         1. Уявна подорож над містом.

- Піднімемось на висоту. Погляньмо вниз.  Помилуймося красою нашого міста.

Звичайно, гарних міст на світі досить

І кожне з них свій колорит несе,

Та серцю не накажеш, серце просить,

Бо рідний край найкращий над усе:

 

Я в Коростень з мандрівок повертаюсь

І не стараюсь стримувати сліз,

Тут знов мене, як звично, зустрічають

Вокзал, або Чолівський переїзд.

 

 Неспішним кроком місто я обходжу:

Знайомих вулиць змінюється вид;

І вже так часто я з трудом знаходжу

Дитинства незабутній краєвид.

 

На Ковельському Парку - електрички,

На Київській цвіте новий масив...

Житомирська нагадує про вічне

І спокій зберігає праотців...

 

Моє ти місто! Ти біди зазнало,

Та дух древлянський не дано зломить!

Тож вірю - пильний погляд князя Мала

Тепер тебе навіки захистить!

                                  (автор: Salvador)

 

   - Чи любите ви своє місто? Чому?

   - А зараз візьміть свої біноклі – будемо розглядати наше місто з висоти. (Діти  пальцями роблять уявні біноклі і підставляють до очей.)

-        Що це за блакитна стрічечка? (Річка.)

-        А це що за коробочки? (Будинки.)

-        А що це за шнурочки? (Міські вулиці.)

-        Чому вони нам такими здаються?

2. Проблемна ситуація.

-   А це що?! Не може бути! Невже люди зіпсують наше місто! Це ж вчора було велике міське свято, так було весело, цікаво. А сьогодні на головній площі, на центральній вулиці  ми бачимо купи сміття. Ось що побачила біля свого будинку Саша, Софійка, Дмитрик, Настя.  (перегляд фотографій)

-    Чи можемо ми чимось зарадити, допомогти.  Адже ми громадяни свого міста, і нам не байдужа його доля. 

    (На дошці з’являється плакат «Засмічена вулиця», на якому намальовано центральну вулицю міста і прикріплено обгортки від цукерок, морозива, пакетики, упаковки від чіпсів, сухариків, горішків, зім’яті пачки від цигарок, баночки від пива.)

-  Ось що залишилось на вулиці після святкування. Давайте оцінимо цю ситуацію.

     (Діти пропонують, як можна прикрасити вулиці міста, підходять до плакату, знімають прикріплені обгортки, а приклеюють намальовані клумби з квітами, урни для сміття, лавочки, деревця…)

-    Яка гарна стала наша вулиця!

- Усе сміття ми викинули в смітник. Як швидко воно може нагромаджуватись? З’ясувати це  допоможе група екологів.

Учень. На Землі сміття накопичилось так багато, що видно навіть з космосу. Чи знаєте ви, що час  розкладання

 Скла – 1000 років;

 Пластику – 500 років;

 Консервної пляшки – 100 років;

 Цигаркового недопалку – 5 років;

 Натуральної тканини – 5 тижнів,

 Бананової шкірки – 4 тижні;

 Паперу – 4 тижні.  

Якщо сміття не переробляти, то за 10-20 років планета перетвориться на звалище.

  • З’ясуємо, з чого складається побутове сміття, до якої категорії належить кожне зображення на малюнку.

Учень. Так ми бачимо, що папір складає 37%;

                                 Харчові відходи – 30%;

                                 Тканина 5%;

                                 Пластик 6%;

                                 Метал 4%;

                                 Скло 4%;

                                 Дерево 2%;

                                 Кераміка, каміння 1%;

                                 Шкіра, резина 1%;

                                 Інше 10%    

Учень.

-    Що ж треба для того, щоб вулиці нашого міста завжди були чистими?

     3. Інтерактивна вправа.

   Заповнити таблицю.

      -  Що позитивно впливає на чистоту міста?  (+)

      -  Що негативно впливає на чистоту міста?   (--)

Варіанти відповідей:

1)    бажання допомогти,

2)    нестача здорового глузду,

3)    лінощі,

4)    вживання алкогольних напоїв,

5)    фізична праця,

6)    повага до жителів міста,

7)    паління,

8)    нестача знань (незнання правил),

9)    дотримання правил поведінки у громадських місцях,

10)  любов до міста.

-   Молодці. Ви добре розумієте, що може впливати на чистоту міста.

   

     4. Інтерактивна технологія «Твоя  позиція».

    На стінах розвішані плакати з висловами:

         «Щоб місто було чистим, потрібно більше двірників»

         «Щоб місто було чистим, потрібно поставити більше урн для сміття»

         «Щоб місто було чистим, потрібно не смітити»

         «Щоб місто було чистим, потрібно штрафувати тих, хто смітить»

      -  Оберіть позицію  біля того плакату, на якому, на вашу думку,  твердження є найголовнішим.

Виконання завдання.

     Діти читають, визначаються з позицією й стають під одним з плакатів.  Об’єднавшись таким чином, діти групами сідають за столи. Обговорюють свій вибір в групі. Обирають того, хто виступатиме.

     Виступи представників кожної групи, які доводять, чому  саме це твердження є найголовнішим.

  Висновок:

-        Це відомий вислів. Щоб його прочитати, треба зібрати розкидані склади.

              

    то          там,            де            смі            не        ють,       а

 

там,       би         тять.        Чис          при          де        ра   

 

(Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.)

Вчитель. Як би ми не намагались не смітити, все одно після людини залишаються залишки. Група технологів досліджувала проблему надмірної кількості сміття.

Учень. Ми дослідили, що сміття спричиняє виникнення різних проблем. Зокрема, засмічення переповнених закритих звалищ, токсичного забруднення та спустошення ресурсів. Зрозуміли,  що одним із шляхів вирішення проблеми є зменшення кількості сміття. Ми визначили шляхи зменшення кількості сміття:

                             «Пам’ятай про три ключі»

  • Зменшення кількості;
  • Повторне використання;
  • Переробка.

Вчитель. Діти, чи можемо ми застосувати ці три способи до тих виробів, які викинули у смітник? ( Кожна дитина повинна запропонувати якийсь один спосіб, як можна уникнути виробу на його картці. Учні знімають з дошки картки і пояснюють, що можна зробити з виробами замість того, щоб викинути.)

  • Тож усе те, що ми відклали це сміття чи скарб?
  • Але все ж таки в нашому смітнику залишилось сміття. Який його подальший шлях?

Учень. Це сміття також можна переробити.

  1. Макулатура – виготовлення картону;
  2. Алюміній – переплавляють і виготовляють консервні банки;
  3. Бетон і скло – використовують для будівництва доріг;
  4. Поліетилен – переробляють і використовують як упаковку для медикаментів та побутових виробів;
  5. Залишки продуктів – компостують і виготовляють біодобрива.

     Але все ж таки  ще залишається не перероблене сміття. Його пресують в брикети і направляють на звалища. Там закопують чи спалюють при цьому шкідливі компоненти потрапляють в грунт чи в атмосферу.

   5. Робота в групах.

 (Кожна група отримує картку з завданням: «Як ти вчиниш, коли…»)

1 - …гуляючи у парку, купив і з’їв морозиво, і залишилась обгортка, а урни поблизу немає.

2 - …твій молодший братик розгорне цукерку і кине папірець на землю.

3 - …ти з другом ідеш по вулиці, і він, натрапивши на пляшку, починає підкидати її ногою.

4 - …твоя подружка захоче зірвати квітку з клумби для мами.

    Діти обговорюють в групах, як можна обіграти ситуацію, який можна вести діалог або монолог. Вибирають тих, хто буде показувати.

  Колективно роблять висновок, як правильно поводитись на вулиці в різних ситуаціях.

 

   Група соціологів підготувала  анкету.

1)  Чому вулиці міста стають такі засмічені?

2)  Куди потрібно кидати папірці, пляшки та інше сміття?

3)  Що може бути, якщо сміття на вулицях не прибирати?

4)  Чи повинні жителі міста самі турбуватись про чистоту вулиць? Як?

5)  Якби я був мером міста, які заходи я б придумав для того, щоб наше місто було чистим?

 V. Підсумок заходу.

-        Ось так закінчилась наша подорож.

-        Діти, ви справді любите і шануєте своє місто і допомогли йому в скрутний час. Тож і надалі будемо пам’ятати, як зберігати чистоту на вулицях міста.

 

                               Рятуємо чисте повітря, рятуємо воду.

                               Рятуємо птахів, їх пісню і вроду.

                               Рятуймо світанки від кіптяви, гару і диму.

                               Рятуємо тишу, щоб в ній працювати й радіть.

                               Рятуємо місто – одвічне, вразливе, єдине.

                               Рятуймо від бруду, хай небо дарує блакить.

                               Благаю вас слізно: не смійте байдуже пройти!

                               Поки ще не пізно і можна хоч щось зберегти!

  • Діти, розробимо  поради, як піклуватись про чистоту свого міста.
    1. викидати сміття в смітник.
    2. зменшити кількість сміття.
    3. повторно використовувати все, що можливо.
    4. насаджувати більше дерев і квітів
    5. якщо є спеціальні баки, сортувати сміття

- Покладемо  їх у конверт і роздамо всім своїм друзям. Коли всі люди навчаться   дотримуватись цих правил, тоді наше місто спатиме спокійно.

Вмійте місто любити,     

     Вам же по ньому ходити,

                                          Кожній вулиці радіти.  

                                         Вмійте ж місто любити!

docx
Додав(-ла)
Гузенко Лілія
Додано
25 лютого 2023
Переглядів
445
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку