Компетентнісний урок-проект з природознавства "Як зберегти зникаючі квіти-первоцвіти. Червона книга України" для 3 класу з використанням інноваційних проектних технологій з інтерактивними методами навчання.
Урок – проект природознавства, 3 клас
Тема. Як зберегти зникаючі рослини-первоцвіти? Червона книга України. Слайд 1
Мета :
уміння вчитися: розвивати вміння під керівництвом вчителя визначати мету роботи план її виконання, презентувати свої дослідження, оцінювати власну діяльність та діяльність однокласників;
комунікативної: удосконалювати вміння виділяти під час читання і слухання важливі за змістом слова, робити висновок-узагальнення за допомогою вчителя, відповідати «своїми словами», зв’язко і послідовно описувати побачене;
інформаційної: знаходити у науково-популярних текстах, довідниках, Інтернеті конкретні відомості;
здоров’язбережувальної: удосконалювати вміння розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою;
соціальної: удосконалювати навички продуктивної співпраці в команді, підвищувати пізнавальний інтерес до предмета.
Тип проекту: дослідницький.
Обладнання: роботи учнів, відеоматеріали, презентація, проектор, комп’-ютер, корзинка з квітами-первоцвітами, картинки, довідники, наукова література, смайлики.
Хід уроку
І. Етап орієнтації, мотивації діяльності.
1. Створення сприятливої атмосфери.
Пролунав дзвінок веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
Стали, дітки, всі рівненько.
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли.
Працювати почали.
Цікаві дії на уроці
Пропоную я для вас.
2. Психоемоційне налаштування.
Разом: а до цього – щастя, радості, усім!
3. Епіграф до уроку.
Повітря, земля й вода – Слайд 2
це природа.
Природа - це я,
І ти - це природа.
У Божому світі
Під Сонцем одним
Повинні ми жити у згоді.
4. Мотивація навчальної діяльності.
- Який урок розпочався?(природознавство)
- Що ви очікуєте від уроку природознавства?
Презентація " Ніжна усмішка весни)т Презентація 1
- Які емоції переважають після перегляду? (відчуття)
- Зображення якої книги помітили?
- Чому саме її згадали?
- Назвіть квіти із згаданих у фільму, не занесені до Червоної книги?
- Для чого потрібно нам це все?
Останнім часом дуже збідніла флора більшості регіонів країни,зменшилась кількість видів рослин, а деякі з них повністю зникли з лиця Землі.
ІІ. Етап цілепокладання
Інтерактивна гра "Мікрофон".
(Виступають декілька учнів)
- Яких очікуєте результатів від уроку?
ІІІ. Етап цілереалізації.
Вчитель: Квіти дарують нам насолоду несуть позитив, але квіти теж хочуть поділитися своїми почуттями, думками.
І група
Екологи
Поглибити екологічні знання, знання про значення екологічно чистого середовища для життя людей.
Збір інформації про наслідки «підкорення» природи людиною.
ІІ група
Флора
Зібрати інформацію про рослини які зникають, причини їх зникнення.
Збір інформації про рослини .
ІІІ група
Червона книга України
Зібрати інформацію про Червону книгу, її сторінки.
Збір інформації про Червону книгу України
ІV група
Наш театр
Підготувати інсценізацію « Браконьєр і Природа».
Екологи і вчені створили Червону книгу.
Червона книга – це список рідкісних видів тварин та рослин, що перебувають під загрозою зникнення.
Уперше Червона книга була створена в 1966 році. У нашій країні видана в 1980 році.
Вона Червона тому, що червоний колір – це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи.
В ній є такі сторінки:
Чорні; червоні; жовті ; білі; зелені.
Чорний колір – це колір трауру. На чорних сторінках записані назви рослин, які вже зовсім зникли з лиця Землі.
На червоних сторінках записані рослини, які є рідкісними або перебувають під загрозою зникнення. Тобто їх дуже мало. Це – підсніжник.
Жовті сторінки сигналізують про те, що є рослини, які можуть скоро зникнути. Це сон – трава, конвалія, пролісок.
На білих сторінках ― представники флори , яких завжди було мало, наприклад – медуниця.
Зелені сторінки ― сторінки надії. Тут записано види рослин , яких удалося врятувати, та їх кількість почала збільшуватися.
6. Виступ групи «Наш театр» Слайд 6
Інсценізація «Браконьєр і Природа»
Браконьєр:
От недаром вийшов з дому, хоч і відчуваю втому.
Думав, де б букет нарвати, а тут квітів так багато. ( Рве квіти.)
Природа:
- Он, бачу, людина йде! Подивлюсь, що він робить!
(Йде Чоловік з корзиною повною первоцвітів).
Природа :
- Чоловіче, що ти робиш? Навіщо ж ти знищив цілу галявину перших квітів, вони ж більше на цих місцях не виростуть, а вони між іншим занесені до Червоної книги.
Чоловік:
- А чо? У мене бізнес! Після мене нікому нічого не дістанеться!!!
Природа:
Не рви, не чіпай, я благаю, благаю.
З кожним днем моє царство гине й просто вмирає.
Браконьєр:
То, що, тобі цих квітів шкода?
Яка тобі від них вигода?
Природа:
Усі ці квіти, то є діти, то як мені без них радіти?
Коли б у вас дитя забрати, чи не було б для вас утрати?
Подумайте, бо ви ж людина!
Браконьєр:
Коли ти так, красуне, просиш, не можу я відмовить, ні.
Нехай ростуть ці дивні квіти і тішать всіх нас на землі!
7. Вчитель. Діти нашого класу відстежили, які рослини занесено до Червоної книги. Але вони зашифрували їх назви.
Гра «Встав пропущені букви, що означають голосні звуки» і дізнаєшся, які рослини нашої місцевості занесено до Червоної книги . Слайд 7
П * дсн * жн * к (підсніжник)
К * в * л * дн * пр * вськ * (ковила дніпровська)
С * н – тр * в * ( сон – трава)
Пр * л * ск * (проліска)
К * нв * лі * ( конвалія)
Б * рв * н * к ( барвінок)
Ф * * лк * з * п * шн * (фіалка запашна)
Р * ст зв * ч * йн * й ( фіалка звичайна)
8. Розповіді учнів про квіти – первоцвіти, які занесені до Червоної книги України. Слайди 8 - 12
9. Перегляд презентації “ Збережемо первоцвіти ” Презентація 2
- Які відчуття після перегляду? Слайд 13
Вчитель. За незаконне вилучення з навколишнього середовища рослин, занесених до Червоної книги України, та їх продаж, винні притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством і оплачують шкоду в розмірі від 49 до 62 грн. за кожну рослину, а також штраф від 153 до 408 грн.
Звичайно примусити і зобов’язати берегти перші ніжні квіти весни ми всю громадськість не зможемо, але можемо почати з себе, своєї родини, друзів, сусідів, знайомих.
Може саме ваша небайдужість врятує підсніжник, ваше сумління збереження життя рястові; ваше добре серце подарує життя сон-траві.
Якщо ви захочете побачити, як ростуть у природі рослини, занесені до Червоної книги України, та багато інших дикорослих рослин, то відвідайте ботанічний сад. Ботанічний сад – це музей живої природи на свіжому повітрі. На території України є Нікітський ботанічний сад у Криму і ботанічний сад у Києві. Слайд 14-15
9. Який внесок у справу охорони природи можуть зробити молодші школярі? (Не рвати в лісі та на луках квітучих рослин).
Перегляд відео «Як захищати рослини рідного краю?» Відео
ІV. Етап рефлесійно-оцінюючий
Підсумок проекту
Гра «Можна – не можна» Слайд 16
Бесіда. Слайд 17
І білий, наче сніг, я колір маю.
Хто я? Відгадайте!
Ви мене не ображайте,
Не зривайте, не топчіть,
Хочу довго-довго жить.
То хто ж я? (Підсніжник)
Шість пелюсток лілуватих.
Гарна квітка — навіть в сні
Усміхається мені. (Сон-трава)
Жовтим цвітом розцвітаю.
Називають ключ весни!
Як я звуся? Ти скажи! (Первоцвіт)
Її знайдеш в затінку лісовому,
На стебельці, як намистинки вряд,
Квіти духмяні висять. (Конвалія)
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка?
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
Багата і квітуча наша земля. Куди б ми не пішли: в ліс чи в поле – всюди нас зустрічають рослини: зелені друзі. Кожна квіточка, кожне деревце – то загадка природи, сповнена краси і довершеності.
Кажуть, що краса врятує світ. наше довкілля, рідна природа чарує нас в усі пори року. Ми,українці, маємо гордитися тим, що доля подарувала нам це диво – чарівну й неповторну красу природи. Та багатства природи не безмежні. Маємо їх дбайливо оберігати, як порядні господарі.
Адже природа – це наше життя, наше здоров’я! Слайд 18