Урок-проект з тема. Перелітні та зимуючі птахи.

Про матеріал
Урок-проєкт з природознавства у 3 класі. На уроці закріплюються знання дітей про осінні явища в природі та поглиблюються знання про перелітних та зимуючих птахів. Діти вчаться висловлювати свою думку простими поширеними та складнопідрядними реченнями та передавати характерні ознаки пташки, її загальну форму, спираючись на знання геометричних фігур.
Перегляд файлу

Урок-проект

           Тема. Перелітні та зимуючі птахи.

 Мета. Закріпити знання дітей про осінні явища в природі та поглиблювати знання про перелітних та зимуючих птахів. Вчити висловлювати свою думку простими поширеними та складнопідрядними реченнями.

Вчити дітей передавати характерні ознаки пташки, її загальну форму, спираючись на знання геометричних фігур.

Формувати вміння малювати з натури, вдивлятися в натуру, помічати та передавати характерні її особливості, кольором підкреслювати ознаки пташки.

Розвивати увагу, спостережливість, кмітливість.

Виховувати любов до птахів та дбайливе ставлення до них.

Обладнання. Таблиці із зображенням перелітних та зимуючих птахів, пазли, звуковий запис голосів птахів, презентація про птахів, щиглик у клітці, гуашеві фарби, за тоновані аркуші паперу з намальованими гілочками.

Попередня робота. Вивчення скоромовок, загадок про птахів, спостереження за осінніми явищами, бесіда про перелітних та зимуючих птахів, затоновування аркушу паперу та малювання гілочки для пташки, екскурсія до лісу.

Хід уроку

Учень.

Світ прекрасний навколо тебе –

Сонце ясне і синє небо,

Птахи і звірі, гори і ріки –

Нехай він буде таким на віки!

Нехай людина добро приносить –

Бо світ навколо любові просить.

Вчитель.

Холодно зараз в лісах і лугах,

Холодно зайчикам, лискам, птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Друзі мої, я вітаю вас!

- Яка зараз пора року? Що сталося з деревами восени?

- Дуже гарне явище, коли листя на деревах жовтіє і опадає. Як називається таке явище, коли опадає листя? (Листопад ).

- А останній місяць осені як називається?

- А як називається явище, коли падає сніг? (Снігопад).

- А зараз осінь рання чи пізня? Доведіть, що осінь пізня.

- Скажіть, як готуються зимувати жуки, комахи?

- А дикі тварини як приготувались до зими? Кого можна зустріти взимку у лісі?

- Діти, а чи чули ви, як співають пташки?

Звучить запис голосів птахів, діти називають їх

- Діти, а чи чути голоси птахів пізньої осені?

- Чому вони не співають, а якщо і співають, то чому їхні голоси не веселі?

- Куди поділися ластівки, зозулі, журавлі?

- А які птахи ще відлетіли у теплі краї? (Граки, шпаки).

(Діти розглядають таблицю, на якій зображено перелітних птахів і називають їх).

- Чи всі птахи відлетіли? Які залишилися зимувати? (Ворони, горобці, дятли, щиглики)

Презентація про птахів (диск)

Конкурс «Легенда про пташку»

- Кожна дитина вдома готує легенду про пташку. (Слухання легенд).

Робота в групах. Складання опису.

- Кожна група складає з розрізних пазлів пташку, називає, яка вона перелітна чи зимуюча. Потім складають опис цієї пташки.

І група – Горобець

Сіренький, метушливий, з попелястою голівкою, яскраво – коричневою спинкою, з чорним галстуком на горлі та на грудях.

ІІ група – Сорока

Довгий хвіст. Голова, шия, воло і верхня частина грудей чорні, з металевим зеленуватим полиском, чорний блискучий хвіст.

ІІІ група – Сова

Пір’я м’яке, сірого, бурого, і чорного відтінків з плямистим чи смугастим малюнком. Великі жовті нерухомі очі, короткий гачкуватий дзьоб. Лапки оперені аж до пальців, кігті дуже загнуті і гострі. У деяких видів сов на голові два пучки пер у вигляді вушок.

ІV група – Бузько

Великий птах зі сніжно-білим та чорним оперенням, довгими лапами, дзьобом і шиєю. Тіло видовженої форми

Вальс пташок

Загадки

Що воно за дивна птиця?

Світла денного боїться,

Дзьоб гачком, великі очі

І не спиться їй щоночі.

- Ху-гу-гу! – вона співа.

Відгадали? Це ж …   (Сова)

Б’ється, стука молоток,

Поправляє нам садок.

Відгадайте, діти, хто

Має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає?   (Дятел)

Цікава пташка у нас проживає.

Животик жовтенький ця пташечка має.

За море, у теплі краї, не літає.

А з нами зимує для нас співає.

Що це за птиця?

Здогадались? Це - …   (Синиця)

Робота в групах. Розшифровка і розподіл пташок на 2 групи «перелітні і зимуючі».

Г У С Р Н І (снігур)                      В С Л А Т І К А (ластівка)

Р А Г К (грак)                                Б Р О Ч Г О И К (горобчик)

К А Ш П (шпак)                            Л Я Д Т Е (дятел)

Інсценізація вірша Іванни Блажкевич «Взимку».

Вчитель. Ми знаємо що пташкам взимку живеться дуже скрутно. Але ми їх не повинні залишати в біді.

Ведучий.

Ой мороз, який мороз!

Всіх пташок проймає дрож.

Скачуть-плачуть горобці.

(Діти в костюмах горобців).

Дайте нам зерна, ців-ців!

Ведучий.

А синички невеличкі просять…

Синички.

Дайте рукавички!

Ведучий. Снігурі сидять в горі, заздрять дуже дітворі.

Снігурі. Вам, дівчатка і хлоп’ятка, тепло,

бо у вас є хатка.

А у нас нема хатини

й на обід ані зернини.

Ведучий. Та почув Василь пташок, одягнувся в кожушок.

Василь.

Візьму пшона і хліба скибку,

На подвір’я піду швидко,

Нагодую цих малят –

голодненьких пташенят

Ведучий.

Всіх пташок нагодував,

і здалось – мороз пропав;

Горобці защебетали,

і синичкам тепло стало.

(Пташки весело щебечуть: ців-ців, цвірінь-цвірінь!)

Вчитель. Ось бачите, як Василько допоміг пташкам. А як робите ви? Чи змайстрували годівнички і повісили у себе в садку? Пам’ятайте, що пернатим друзям треба допомагати, бо вони знищують шкідників а чи ви підгодовуєте птахів? (відповіді дітей).

Пам’ятайте, що не можна їм давати крихти чорного хліба бо шлуночок птахів його не перетравлює.

Діти виконують пісню «Годівничка для пташок»

А сніжинки-холодинки

Посідали на ялинки.

Я повісив на ялинці

Для горобчиків гостинці.

Крихти хліба і ячменю,

Ще й насипав проса жменю.

Стала гарна годівниця:

Буде чим пташкам живиться.

Позліталися пташата,

Голодненькі гороб’ята,

І до своїх годівничок

Запросили ще й синичок.

Гра «Допоможи птахам знайти свою хатку».

 

 

Розгадування кросворда.

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

     

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

1. Ростом він маленький, сірий, чепурненький. Справжній молодець. Хто він? (Горобець)

2. На колір сірувата, на вроду хитрувата.

    «Кар-р-р!» - гукає, курчат лякає. (Ворона)

3. Пора полювання для сови. (Ніч)

4. Зранку, вдень, і внадвечір`я.

    Облітаю ліс уздовж і вшир я.

    Занесу своє яєчко

    У чуже якесь гніздечко. (Зозуля)

5. Дзьоб міцний і довгий маю,

    Шкідників ним добуваю. (Дятел)

6. Біла латка, чорна латка,

    По деревах скаче. (Сорока)

- Яке слово прочитали по вертикалі? (Гніздо)

- Навіщо птахам гнізда?

- Чи всі птахи мостять гнізда? (Ні, шпак, сова, зозуля не мостять)

(Учні розповідають про особливості гнізд різних птахів).

Хвилинка реклами.

- Хто хоче отримати цікаву інформацію про світ птахів, з ілюстраціями читайте «Енциклопедію тварин», а погратись допоможуть дитячі журнали «Пізнайко» і «Зернятко».

Робота в групах.

 І гр. -  готувала матеріал про перелітних і зимуючих птахів.

ІІ гр. - підготувала скоромовки про перелітних і зимуючих птахів.

а). Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

- Ти не вмієш так, як я,

Так, як ти, не вмію.

б). Літом ластівка літає,

Ластів`ят малих навчає:

- Не лінуйтесь, ластів’ята,

Вчіться літечком літати,

Бо як літо відлітує,

Ми за море помандруєм.

ІІІ гр. – готувала прикмети про птахів

- Горобці ховаються в гіллячка – на мороз або перед заметіллю.

- Ворона сидить вранці на верхівці дерева до хурделиці.

- Горобці ховаються під стріху – буде буря.

- Горобці в пилюці купаються – буде дощ.

- Зозуля весною голосно і часто кує – тепло не за горами.

- Як на початку травня ворон у житі ховається, народ на добре жниво сподівається.

- Ворони взимку розкаркались – на заметіль.

- Де лелека водиться, там щастя вродиться

ІV гр. – готувала прислів’я про птахів.

- Восени і горобець багатий.

- Слово - не горобець, вилетить – не впіймаєш.

- Видно сову по льоту.

- Прилетіли лелеки – весну принесли здалеку.

- Кричала ворона, як угору летіла, а як униз, то й опустила крила.

- Дружні сороки і орла заклюють.

- Лякана ворона і куща боїться.

Змагання «Хто кого переговорить?».

Групи змагаються у промовлянні скоромовок.

1.В сінокосах, в срібних росах заросився бузько босий.

2.Строката сорока веселої вдачі: в садку, білобока, навприсядки скаче.

3.Ти, зозуленько сива, ти нас розвеселила.

4.Як почала кувати – повиходили всі з хати.

Гра «Четвертий зайвий» Робота в групах (по картках).

- З кожної колонки назвіть «зайве» слово. Поясніть свій вибір.

І гр. – шпак, дятел, ластівка, журавель. (дятел)

ІІ гр. – ворона, снігур, шпак, синиця. (шпак)

ІІІ гр. – дрізд, горобець, голуб, сорока. (дрізд)

ІV гр. – грак, шпак, соловей, щиглик. (щиглик)

Сюрпризний момент.

Вчитель вносить щиглика в клітці.

- Хто це? Чому ця пташка залишилася в нас зимувати?

Діти розглядають пташку – щиглика.

Вчитель розповідає дітям про те, що цю пташку вона знайшла з перебитим крилом, взяла її додому, доглядала. І ось сьогодні настав той день, коли треба її випускати. Але перш ніж випустити, вона принесла її показати дітям.

Опис пташки (усно)

Малювання щиглика.

Вчитель пропонує дітям намалювати щиглика, залишивши малюнки собі на згадку.

Діти малюють пташку під супровід магнітофонного співу пташок у лісі, потім діти розглядають своїх пташок і визначають, кому яка пташка сподобалася.

 

 

Підсумок уроку.

1.Ми вчили з вами багато про пташок. Як вони зимують? Як ви допомагали птахам?

- Зараз ми запросимо пташок на нашу годівницю. Але це зробить той, хто скаже правильне повне гарне речення про роботу на уроці.

- Що ми робили?

- Чого ми навчилися?

- Для чого це потрібно?

2.Гра «Уяви».

- Уявіть себе пташкою і скажіть, про що б ви попросили людей?

3. «Сонечко настрою».

- Чи сподобався вам урок?

- Якщо ні, то намалюйте

- Якщо так собі, то намалюйте

- Якщо дуже, то намалюйте  

Домашнє завдання різнорівневе.

doc
Додано
28 жовтня 2020
Переглядів
1202
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку