КЗ «НСЗШ І – ІІІ ступенів №9»
Урок – проект
«Клуб знавців формул»
з алгебри у 7 класі
за темою:
Використання формул
скороченого множення
Підготувала:
вчитель математики
Л.О. Дяченко
м. Нікополь
Мета: узагальнити, систематизувати та поглибити знання, вміння та навички з використання формул скороченого множення під час розв'язування вправ; розвивати мислення, увагу, спостережливість, пізнавальну активність; виховувати навички самоаналізу, вміння працювати в групах, інтерес до предмета
Обладнання: індивідуальні картки, наочність, картки членів клубу
Правило клубу: Знати! Мислити! Досягати мети!
У математиці є своя мова – це мова формул
С.В. Ковалевська
Хід уроку:
Урок проходить у формі засідання клубу знавців формул скороченого множення. Діти розділені на міні-групи по 4 учні за місцем свого звичайного перебування.
Клубна картка уч_______ 7 класу
_________________________________________
Завдання |
Формула для розв'язання |
16m2 – 81n2 |
a2– b2 = (a – b)(a + b) |
(x – 9y)(x – 9y) |
(a – b)2 = a2 – 2ab + b2 |
301 · 299 |
(a + b)(a – b) = a2 – b2 |
1022 |
(a + b)2 = a2 +2ab + b2 |
x2 – 100 = 0 |
a2 – b2 = (a – b)(a + b) |
(x – 2)(x2 + 2x + 4) = x3–x |
(a – b)(a2 + ab + b2) = a3 – b3 |
Завдання |
Формула для розв'язання |
100m2 – 49 |
a2– b2 = (a – b)(a + b) |
(8a – b)(8a – b) |
(a – b)2 = a2 – 2ab + b2 |
201 · 199 |
(a + b)(a – b) = a2 – b2 |
9992 |
(a – b)2 = a2 – 2ab + b2 |
x2 – 625 = 0 |
a2 – b2 = (a – b)(a + b) |
(x + 3)(x2 – 3x + 9) = x3+x |
a3 + b3 |
Завдання |
Формула для розв'язання |
(x – 5)(x2 + 5x + 25) = x3–x |
(a – b)(a2 + ab + b2) = a3 – b3 |
1 – x2 = 0 |
a2– b2 = (a – b)(a + b) |
(2 – 7x) (2 + 7x) |
(a – b)(a + b) = a2– b2 |
(8 – 9x)(8 – 9x) |
(a – b)2 = a2 – 2ab + b2 |
101 · 99 |
(a + b)(a – b) = a2 – b2 |
522 |
(a + b)2 = a2 + 2ab + b2 |
Розкладіть на множники
Запишіть у вигляді многочлена Обчисліть 201 · 199;
Розв'яжіть рівняння |
Розкладіть на множники
Запишіть у вигляді многочлена Обчисліть 492;
Розв'яжіть рівняння |
Розкладіть на множники
Запишіть у вигляді многочлена Обчисліть 43 · 37;
Розв'яжіть рівняння |
Розкладіть на множники
Запишіть у вигляді многочлена Обчисліть 10012;
Розв'яжіть рівняння |
Розкладіть на множники |
|
1) 100a4 – b2c4 = |
|
2) 1 + 6a + 9a2 = |
|
3) (a + 5)2 – 81 = |
|
4) 125 + 27x3 = |
|
Запишіть у вигляді многочлена |
|
1) (5 – 3a)(5 + 3a) = |
|
2) (y – 8x)(y – 8x) = |
|
3) (b – 5)(b2 + 5b + 25) = |
|
4) (6 + a)(36 – 6a + a2) = |
|
Обчисліть |
|
1) 201 · 199 |
|
2) 10012 |
|
3) 43 · 37 |
|
4) 492 |
|
Розв'яжіть рівняння |
|
1) (x – 7)2 = x2 |
|
2) x2 – 10x + 25 = 0 |
|
3) 36 – x2 = 0 |
|
4) (x – 5)2 = (x – 3)(x + 3) |
|
Розкладіть на множники |
Відповіді |
1) 100a4 – b2c4 = |
(10а2 – bc2)( 10а2 + bc2) |
2) 1 + 6a + 9a2 = |
(1 + 3a) (1 + 3a) |
3) (a + 5)2 – 81 = |
(a – 4)(a + 14) |
4) 125 + 27x3 = |
(5 + 3x)(25 – 15x + 9x2) |
Запишіть у вигляді многочлена |
Відповіді |
1) (5 – 3a)(5 + 3a) = |
25 – 9a2 |
2) (y – 8x)(y – 8x) = |
y2 – 16xy + 64x2 |
3) (b – 5)(b2 + 5b + 25) = |
b3– 125 |
4) (6 + a)(36 – 6a + a2) = |
216 + a3 |
Обчисліть |
Відповіді |
1) 201 · 199 |
39999 |
2) 10012 |
1002001 |
3) 43 · 37 |
1591 |
4) 492 |
2401 |
Розв'яжіть рівняння |
Відповіді |
1) (x – 7)2 = x2 |
x = 3,5 |
2) x2 – 10x + 25 = 0 |
x = 5 |
3) 36 – x2 = 0 |
x = –6 або x = 6 |
4) (x – 5)2 = (x – 3)(x + 3) |
x = 3,4 |
Доведіть, що 1562 – 1442 ділиться на 300
|
|
Доведіть, що при довільному цілому значенні n вираз (7n – 2)2 – (2n – 7)2 ділиться на 5 |
|
Доведіть, що при довільному цілому значенні n вираз (7n + 1)2 – (2n – 4)2 ділиться на 15 |
|
Доведіть, що 272 – 142 ділиться на 13
|
|
Доведіть, що при довільному цілому значенні n вираз (2n + 7)2 – 25 |
|
Доведіть, що 1522 – 482 ділиться на 1600
|
|
|
Нехай х см довжина однієї сторони квадрата, тоді (х + 2) см – довжина другої. Площі квадратів: х2 см2 та (х + 2)2 см2. До того ж різниця площ дорівнює 76 см2. Складемо і розв'яжемо рівняння: (х + 2)2 – х2= 76; х2 + 4х + 4 – х2 = 76; 4х = 72; х = 18. Отже, 18 см – сторона одного квадрата, тоді 18 + 2 = 20 (см) – сторона другого квадрата. Відповідь: 18 см; 20 см. |
|
Нехай х см довжина однієї сторони квадрата, тоді (х + 4) см – довжина другої. Площі квадратів: х2 см2 та (х + 4)2 см2. До того ж різниця площ дорівнює 192 см2. Складемо і розв'яжемо рівняння: (х + 4)2 – х2= 192; х2 + 8х + 16 – х2 = 192; 8х = 176; х = 22.
Отже, 22 см – довжина однієї сторони квадрата, 26 · 4 = 104 (см) – периметр другого квадрата. Відповідь: 88 см; 104 см. |
|
Нехай х см довжина сторони квадрата. 0,5 дм = 5 см. Тоді (х + 5) см – збільшеної сторони квадрата. Площі квадратів: х2 см2 та (х + 5)2 см2. (х + 5)2 – х2= 325; х2 + 10х + 25 – х2 = 325; 10х = 300; х = 30.
Отже, 30 см – довжина сторони квадрата, Відповідь: 1225 см2. |
|
Нехай х м довжина однієї сторони клумби, тоді (х + 2) м – довжина клумби, оточеної доріжкою. Площі квадратів: х2 м2 та (х + 2)2 м2. (х + 2)2 – х2= 20; х2 + 4х + 4 – х2 = 20; 4х = 16; х = 4.
Отже, 4 м – довжина сторони клумби, Відповідь: 16 м2. |
|
Нехай х м довжина однієї сторони басейна, тоді (х + 4) м – довжина басейна, оточеного доріжкою. Площі квадратів: х2 м2 та (х + 4)2 м2. (х + 4)2 – х2= 88; х2 + 8х + 16 – х2 = 88; 8х = 72; х = 9.
Отже, 9 м – довжина сторони басейну, Відповідь: 81 м2. |
|
Нехай r см радіус першого круга , тоді (r + 2) см – радіус другого круга. Площі концентричних кіл: πr2 см2 та π(r + 2)2 см2. π(r + 2)2 – πr2= 36π; π(r2 + 4r + 4 – r2) = 36π; 4r + 4 = 36; 4r = 32; r = 8.
Отже, 8 см – радіус меншого круга,
діаметр більшого круга d2 = 10 · 2 = 20 (см). |
Література: