Навчальна мета – активізувати нову лексику з теми «Професії»; закріпити вивчені форми привітання, знайомства та прощання; практикувати у вживанні структури «What is his\ her job?»;
Розвивальна - удосконалити усно-мовленнєві вміння учнів; розширити кругозір учнів у межах теми; розвивати вміння учнів здійснювати мовленнєву діяльність, розвивати самостійність у праці, здатність учнів до комунікативних форм діяльності на уроці: робота в парах, групах, розвивати мислення та вміння спілкуватися один з одним;
Виховна - виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, вчити учнів бути уважними, організованими та активними.
3 клас Урок 18 08.11.2016 р.
Тема. Професії.
Мета. Навчальна – активізувати нову лексику з теми «Професії»; закріпити вивчені форми привітання, знайомства та прощання; практикувати у вживанні структури «What is his\ her job?»;
Розвивальна - удосконалити усно-мовленнєві вміння учнів; розширити кругозір учнів у межах теми; розвивати вміння учнів здійснювати мовленнєву діяльність, розвивати самостійність у праці, здатність учнів до комунікативних форм діяльності на уроці: робота в парах, групах, розвивати мислення та вміння спілкуватися один з одним;
Виховна - виховувати позитивне ставлення до іноземної мови, вчити учнів бути уважними, організованими та активними.
Обладнання. Підручник, робочий зошит, мультимедійна презентація, картки для роботи в групах.
Тип уроку. Комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Introduction.
1. Привітання. Бесіда. Greeting.
- Good morning, pupils! I am glad to see you. We have many guests at our lesson.
Let’s greet them.(”Good morning”).Sit down, please. Get ready for the English lesson. Show me your English books. Show me your English copybooks. Show me your daybooks. Show me your pens. Thanks, you are ready for the English lesson.
2. Уведення в іншомовне середовище. Перевірка домашнього завдання. Warming up. Check on Homework.
- Are you ready to check on the homework? Your task is to draw your room and to tell us about things in it. So, we will do it sentence by sentence.
- Thank you. Nice going.
- Let’s begin our lesson with the phonetic game “What is the sound?” Я називаю кілька слів. Ви повинні назвати звук, який їх об’єднує.
Cat, mat, an, rat, fat, Ann. (sound [æ] )
Pet, red, seven, ten (sound [e] )
Run, mum, jump, fun (sound [ʌ] )
3. Повідомлення теми та мети уроку. Aim.
- So, the topic of our lesson is “Professions”. At the end of the lesson you must name the professions, speak about some of the professions, read the dialogue and sing the song.
II. Основна частина уроку. Main Part.
1. Активізація нової лексики.
- You know a lot of professions. Look, I have some letters from different people. I want to read them and you will say what these people are.
1.I like children very much. I like to read books, to write on the blackboard too. What am I?(a teacher.)
2.I like children very much, but I do not like to write on the blackboard. I go to the hospital every day. What am I?(a doctor.)
3.I like cars and buses. I like to travel very much. I can drive a car,
a bus or a tram too. What am I?(a driver)
4.I like singing very much, and it is my work to sing. (a singer)
5. I like dancing most of all and I can dance every day. (a dancer)
6. I work at a shop. I sell products (a seller)
7. I work at a restaurant, I bring people food and drinks. ?(a waiter)
8. I am always busy, I speak on the telephone (a businessman)
9. I drive a tractor, I work on a farm (a farmer)
- Can you guess what these people’s jobs? Repeat after me.
- What is your father? Mother? Uncle? Aunt?
2. Удосконалення лексичних навичок.
- And now we have an interesting task to draw the Map of professions of your family. (CARDS)
PROFESSIONS
A doctor
A businessman
A teacher a singer a driver
3. Аудіювання діалогу. Listening Comprehension. Ex.1, p.40
1) Pre-Listening:
- What is your father? Mother? Uncle? Aunt?
2) Listening.
3) Post-Listening:
- Who are Kate and Tim? (They are cousins)
- What is uncle Mike’s job? (He is a driver)
- What is aunt Polly’s job? (She is a seller)
- Let’s act out this dialogue.
PHYSICAL ACTIVITY
“Clap your hands”
4. Удосконалення навичок усного мовлення. Speaking. Ex.3, p.41
- Look at the pictures and make up micro dialogues as in the example.
Doctor, teacher, singer, waiter, seller, farmer.
Ex.6, p.43 – ask and answer in pairs.
Where is… ?
5. Практикування в артикуляційних навичках. Pronunciation Practice. Ex.4, p.41
- repeat after me. Tell the words with these sounds.
1. dog,
2. pet, set, seven, ten.
REMEMBER! Write them down.
A man, men, a businessman, businessmen.
IIІ. Заключна частина уроку. Conclusion.
РЗ впр.1-3, ст..31-32, впр.4, ст..41 чит, *скласти кросворд за темою «Професії».
Thank you for your attention and work. You were active and not shy. We have worked very hard today. We spoke, wrote, read and answered questions. I must say you are good pupils. Your marks are… Good-bye.