Урок "Профілактика інфекційних хвороб (Туберкульоз. ВІЛ)"

Про матеріал
Розробка уроку з елементами тренінгу. Мета уроку - дати учням поняття поняття про туберкульоз, ВІЛ/СНІД, шляхи зараження, необхідність попередження ВІЛ-інфікування, розвивати уявлення дітей про хворобу та її ознаки, розширити знання про небезпеку цієї хвороби
Перегляд файлу

Тема: Профілактика інфекційних хвороб  (Туберкульоз і ВІЛ)

 

Мета: Дати дітям елементарні поняття про туберкульоз, ВІЛ/СНІД, шляхи зараження, необхідність попередження ВІЛ-інфікування. Розвивати уявлення дітей про хворобу та її ознаки, розширити знання про небезпеку цієї хвороби. Виховувати мотиваційні основи збереження і зміцнення  здоров’я, толерантність, милосердя.

 

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент. Створення позитивного настрою

«Подарунок»

  1. Зробіть подарунок для свого сусіда за допомогою міміки та жестів (невербально)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Зворотній зв’язок :

- З минулого уроку мені запам’яталося …

2.Оцінка рівня засвоєння матеріалу попереднього  уроку

агресор, спільники, жертва, байдужі спостерігачі, захисник? – 1 б.

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

  1. Вправа «Асоціації»                                

  Малюнки

     Серце                   Сльоза                              Страховисько

 

 

 

 

( Страховисько – небезпека, хвороба, інфекція; сльози – горе, печаль; серце – любов, турбота). 

 

- Сьогодні ми будемо говорити про хвороби, які швидко поширюються і охоплюють велику кількість людей. Їх називають соціально значущими. Вони призводять до зростання смертності серед населення і до збільшення витрат на лікування хворих, допомогу інвалідам і державне утримання сиріт. Для того , щоб не захворіти на ці хвороби, треба багато про них знати. А що це за хвороби , ви зараз мені скажете самі

 

  1.               Гра «Знайди слово»
          - Погляньте на дошку. На ній написано ряд літер, в яких зашифровані слова. Вам за кольорами літер потрібно скласти слова. Таким чином ви дізнаєтеся, про які хвороби  ми будемо говорити на нашому уроці.
                                                                                                                         
  1. Т І     В УМ    БУІ      ЕН   РІЛ    КТ   УЕ С   ЛТН   ЬО І     ЗД

Серед соціально значущих захворювань є інфекційні та інфекційні.

Соціальнозначущі захворювання

Неінфекційні

Інфекційні

Цукровий діабет

Туберкульоз

Серцево-судинні

ВІЛ-інфекція

 

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку

         Тема  уроку «Туберкульоз і ВІЛ» .

  1. ШКАЛА АКТУАЛЬНОСТІ
  2. Вправа «Мікрофон»
  1. Складіть перелік вимог до власних умінь і навичок на кінець уроку.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Повідомлення учнів

Цікаво знати! Туберкульозу стільки ж років, скільки людству. Про це свідчать дані розкопок та найдавніші писемні документи. Так, з десяти скелетів єгипетських мумій XII ст. до н.е. у чотирьох виявили туберкульоз хребта. У кодексі Хаммурапі (XVIII ст. до н.е.) було записано: чоловік має право на розлучення лише у тому випадку, якщо його дружина хворіє на туберкульоз.

 

  1. Перегляд мультфільму «Симптоми туберкульозу»

 – Як можна заразитися на туберкульоз? (і через хворих на туберкульоз тварин і продукти харчування)

  Для того, щоб виявити туберкульоз, дорослим роблять флюорографію – знімок легень, а для дітей застосовують спеціальний тест-реакцію – Манту. Пам’ятаєте, як вам робили подряпину на руці, а на третій день вимірювали діаметр пухирця, що утворився навколо неї. Якщо дитина здорова, пухирець невеликий. В іншому разі проводять додаткове обстеження. Вилікуватися від цього  захворювання можна.

Так, дійсно, на туберкульоз можна заразитися в будь-якому багатолюдному місці, але кожна людина має імунітет .

  1. Що таке імунітет?  (захисна силу організму, яка оберігає від різноманітних інфекцій)

. Але якщо ваш організм ослаблений після хвороби або ви нездужаєте, імунітет стає слабшим і вже не може вберегти вас від захворювання на туберкульоз. Тому для того, щоб не захворіти на це небезпечне захворювання, треба мати міцний імунітет, а для цього необхідно вести здоровий спосіб життя.

  1. За допомогою тесту перевіримо, чи є ваш спосіб життя здоровим

ТЕСТ

Зарахуй собі відразу 2 бали, якщо:

1.Робиш зарядку вранці

2. миєш руки перед їжею

3. щоранку і щовечора вмиваєшся, чистиш зуби

4.дивишся телевізор і грає в комп’ютерні ігри не більш ніж  2 години на день

5.дотримуєшся режиму дня

6.Споживаєш багато овочів і фруктів

7.займаєшся спортом і любиш рухливі ігри

8. лягаєш спати о 21 годині

Полічи кількість балів. А тепер віднімай 3 бали, якщо:

  1. Хоч раз пробував курити
  2. Забуваєш мити руки, чистити зуби
  3. Споживаєш немиті овочі та фрукти
  4. Споживаєш багато солодощів
  5. Споживаєш багато солоного, жирного, смаженого

Полічи, скільки балів залишилося. Проаналізуй свій результат.

Якщо у підсумку – більше 14 балів – ти ведеш здоровий спосіб життя, у тебе міцний імунітет.( якщо менше – подумай про те, що захворіти набагато легше, ніж вилікуватись).

  1. Але існує інфекція, яка руйнує імунітет людини.

Перегляд мультфільму

  1. В вірус 

( дуже маленький мікроорганізм, що пошкоджує імунну систему людини. Він вражає клітини і може не проявляти себе багато років. Та навіть коли людина здорова, може передавати вірус іншим людям.)

І імунодефіциту

            (вражаючи імунну систему виникає дефіцит її, тобто нестача)

Ллюдини

            (цей вірус живе тільки в людському організму).

Для того, щоб дізнатися, як уберегтися від зараження ВІЛ/СНІД, потрібно знати шляхи передачі цієї хвороби.

  1. Робота з підручником 
  1. Об’єднання у три групи.

    І -  група: « Чинники, що ослаблюють  та підвищують  імунітет»

    ІІ – група: «  ВІЛ передається

    ІІІ – група:  « ВІЛ  не  передається»  

 

Групи, що добре працювали – 1б.

 

V.  Закріплення знань учнів

  1. Вправа «ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ ВІЛ» 

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через:

Відповідь

Так

Ні

1.

Рукостискання

 

 

2.

Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом

 

 

3.

Обійми

 

 

4.

Спільне користування фонтанчиком  для питної води

 

 

5.

  Спільне користування голками та  шприцами для ін'єкцій

 

 

6.

Чхання та кашель

 

 

7.

Плавання в басейні

 

 

8.

Рушники, мило, мочалку

 

 

9.

Спільне користування шкільним приладдям

 

 

10.

Домашніх тварин

 

 

11.

Посуд, їжу

 

 

12.

Туалети (унітази)

 

 

13.

Дружні стосунки

 

 

14.

Спільне користування голками для  проколювання вух

 

 

15.

Монети та паперові гроші

 

 

16.

Постільну та натільну білизну

 

 

17.

Переливання крові

 

 

18.

Дверні ручки та спортивні знаряддя

 

 

19.

Поцілунки

 

 

20.

Комарів та інших комах

 

 

21.

Годування немовляти груддю  ВІЛ-інфікованою матір'ю

 

 

22.

Народження від ВІЛ-інфікованої матері

 

 

 

  1. Вправа «Міфи і факти про ВІЛ/СНІД»

Вчитель  зачитує твердження, учні піднімають руку лише тоді, коли вони погоджуються з твердженням.  Крім того думка  має бути пояснена.

 

  1. ВІЛ – це вірус, спричиняє  СНІД.
  2. Можна інфікуватися ВІЛ, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ – інфікований.
  3. ВІЛ передається через дружній поцілунок.
  4. Можна інфікуватися ВІЛ при переливанні неперевіреної крові.
  5. Комарі можуть бути переносниками ВІЛ.

Не можна брати в руки  використані шприци та голки.

  1. Надавати  допомогу травмованому, у якого кровотеча,  без гумових   рукавичок  небезпечно.
  2. Хворі на ВІЛ або СНІД  за зовнішніми  ознаками  мають  вигляд здорових  людей;
  3. Торкатися хворого на СНІД  небезпечно.
  4. ВІЛ – інфікований  обов’язково є хворим  на СНІД
  5. Перебувати в одному приміщенні з  ВІЛ – позитивною  людиною безпечно
  6. Діти можуть  дружити  з ВІЛ – позитивними  однолітками.
  7. Вживання алкоголю може підвищити ризик інфікування  ВІЛ.
  8. Дитина може інфікуватися  ВІЛ під час  грудного            вигодовування від  хворої   матері.

 

 

6.Робота в парах

 Прочитай твердження і напиши літери:

В – біля тих, що стосуються захворювання на ВІЛ-інфекцію;

Т - біля тих, що стосуються туберкульозу;

О – біля тих, що стосуються їх обох

 

 

Це захворювання відоме з давніх часів

 

Про це захворювання люди дізналися нещодавно, у 80-х роках минулого століття

 

Це захворювання є інфекційним

 

Людина може заразитися тільки від хворої людини

 

Можна інфікуватися від хворої людини, яка кашляє

 

Не можна інфікуватися від хворої людини, яка кашляє

 

Це захворювання поки ще вважають невиліковним

 

Це захворювання можна повністю вилікувати

За правильне завдання – 2б.

  1. Гра « Цукерки»

      Три  групи отримують карамельки , а четверта – не отримує нічого.

?  Що відчувають ті,  хто не отримав цукерок?

?   Що відчувають ті, хто отримав цукерки?

?   Що  це було ?  ( дискримінація)

?   Що відчуває  жертва дискримінації? 

    Четверта група отримує  шоколадні цукерки,  щоб  компенсувати

     моральну  шкоду.

Перегляд соціального ролику

Робота з підручником  - с.124

 

ПІДСУМОК

  1. Рефлексія

– Чим сподобався урок?

  1. Які знання вам необхідні у повсякденному житті?
  2. Які висновки зробили для себе?
  1. «Нагороди» епітетами
  1. Хто з учнів працював на уроці краще? Нагородіть їх добрими словами.
  2. Кого назвали – 2 б.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати §

  Прощання  «Подаруй усмішку»        СЛАЙД 9

 Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як завоювати друзів і вплинути на людей» так описує цю емоцію: «Вона нічого не коштує, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті іноді зостається назавжди, її неможливо купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»

 

Ви здогадалися про що йдеться? Так, це посмішка. Тоді подаруйте її один одному.

 

 

 

 

docx
До підручника
Основи здоров`я 7 клас (Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Страшко С. В.)
Додано
5 грудня 2025
Переглядів
115
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку