Мета: дати характеристику галузі (значення, склад, сировинна база, територіальна структура); пояснити чинники розміщення різних типів підприємств; ознайомити з основними проблемами галузі та перспективами розвитку; удосконалювати навички роботи з картами (показ основних районів і центрів виробництва будівельних матеріалів); виховувати ділові якості, вміння приймати рішення.
Тип уроку: комбінований.
Тема. Промисловість будівельних матеріалів
Мета: дати характеристику галузі (значення, склад, сировинна база, територіальна структура); пояснити чинники розміщення різних типів підприємств; ознайомити з основними проблемами галузі та перспективами розвитку; удосконалювати навички роботи з картами (показ основних районів і центрів виробництва будівельних матеріалів); виховувати ділові якості, вміння приймати рішення.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ці архітектурні шедеври і звичайні будинки — результат роботи будівельного комплексу, утвореного з таких основних блоків: виробництво будівельних матеріалів, власне будівництво, будівельне машинобудування, проектно-конструкторські й дослідні роботи в галузі будівництва. Частка будівельного комплексу в господарстві досить значна. У ВВП тільки частка будівництва становить 8 %. Комплекс охоплює 10% усіх зайнятих у господарстві, з
них у будівництві — 6 %. Сьогодні ми розглянемо лише один основний блок — промисловість будівельних матеріалів. (Слайди 3-4)
Поміркуйте, чому будівельну галузь називають одним із локомотивів внутрішнього попиту? (Які темпи розвитку цієї галузі спостерігаються останніми роками? Продукція яких галузей промисловості потрібна в будівництві?)
На цьому уроці мі розглянемо промисловість будівельних матеріалів. Рівень її розвитку, з одного боку, залежить від загальної економічної ситуації в країні, з іншого — суттєво впливає на її стан. Промисловість будівельних матеріалів тісно пов’язана з іншими галузями господарства, насамперед із будівництвом. (Слайд 5)
III. Вивчення нового матеріалу
1. Загальна характеристика ПБМ (Відео 1 Вступ)
2. Галузева структура. Фактори розвитку і розміщення. (Відео 2)
Видобування й первинна обробка мінеральної сировини (нерудні корисні копалини, природний камінь), виробництво різних видів будівельних матеріалів.
Виробництва: у групі в’яжучих матеріалів найбільше значення має виготовлення цементу, вапна та будівельного гіпсу; серед стінових матеріалів — цегли, блоків, збірного залізобетону; серед покрівельних матеріалів — черепиці, руберойду, шиферу.
Розміщення більшості підприємств галузі залежить від двох факторів: сировинного і споживчого.
3. Географія галузей цементної промисловості. (Відео 3.)
На всій території країни здійснюється видобування й первинна обробка мінеральної будівельної сировини (промисловість нерудних матеріалів).
Серед в’яжучих матеріалів найважливіше значення має цемент. Орієнтуючись на сировину, цементні заводі розміщуються в різних районах з найбільшою концентрацією на сході. У Донбасі, де залягає високоякісна цементна сировини (в основному вапняки), працюють Амвросіївський комбінат, Єнакіївський та Краматорський цементні заводі.
4. Географія залізобетонних конструкцій. (Відео 4)
Виготовлення стінових матеріалів тяжіє до споживача — Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Запоріжжя, Чернігів, Львів, Івано-Франківськ.
5. Цегельне виробництво. (Відео 5)
Виробництво цегли також орієнтується на споживача — великі міста.
6. Виробництво легких заповнювачів. (Відео 6)
Найбільші заводи листового (віконне, армоване, вітринне) скла: Костянтинівський, Лисичанський, Запорізький, Львівський.
7. Міжгалузеві зв’язки. (Відео 7) Учні будують в зошитах схему.
(Учні позначають найбільші центри ПБМ)
Галузі ПБМ споживають багато води, палива, сировини, тому чинник розміщення — сировинний. Інший — орієнтація на споживача.
Однією з проблем будівельної галузі є застарілі технології та недосконалість очисних споруд, тому підприємства галузі завдають шкоди навколишньому середовищу. Особливо небезпечні підприємства цементної промисловості.
У перспективі передбачаються реконструкція технічної бази промисловості будівельних матеріалів, подальші механізація та автоматизація технологічних
процесів, розширення випуску нових будівельних матеріалів, ефективних збірних будівельних елементів, легких та економічних великомірних конструкцій і виробів
поліпшеної якості, а також комплексне використання сировини, широке впровадження матеріалів супутнього видобутку, вторинної сировини, підвищення якості виробів для будівництва. Географія галузі розширюватиметься з урахуванням подальшого комплексного розвитку економічних районів та областей України, забезпечення повного виконання обсягів будівельно-монтажних робіт.
IV. Первинна перевірка засвоєних знань
1. Побудувати будинок у Павлограді. (Слайд 30)
Приклад виконання
2. Побудувати будинок у с. Дмитрівка Кіровоградської обл.. (Слайд 31)
Примітка. Бетон — це сучасний будівельний матеріал, виготовлений із гравію (дрібних камінців), піску і цементу. У результаті змішування з водою бетон утворює щільну масу, яка стає твердою за кілька годин. Якщо до бетону додати сталеві стрижні, вийде надзвичайно міцний залізобетон. Цемент — в’язкий матеріал, який виготовляють з вапняку.
V. Закріплення знань
Завдання . Виберіть правильні відповіді (за картою атласу). (Слайди 28-29)
1. Центри цементної промисловості:
а) Кропивницький; б) Кам’янець-Подільський; в) Умань; г) Балаклія.
2. Центри промисловості збірних залізобетонних конструкцій:
а) Іллічівськ; б) Каховка; в) Ковель; г) Рубіжне.
3. Центри промисловості стінових матеріалів:
а) Ужгород; б) Попасна; в) Чернігів; г) Чернівці.
4. Центри скляної промисловості:
а) Костянтинівка; б) Лисичанськ; в) Конотоп; г) Славута.
5. Центри порцеляно-фаянсової промисловості:
а) Коростень; б) Житомир; в) Городниця; г) Бахчисарай.
VI. Домашнє завдання (Слайд 32)
• Опрацювати параграф підручника.
• Скласти цікаві запитання за темою уроку.
• Підготувати короткі повідомлення про новітні будівельні матеріали.