Урок "Прямокутна система координат"

Про матеріал

Прямокутна система координат. Розв'язування задач. Математика 6 клас .Істер О.С. Розробка уроку

Перегляд файлу

 

Клас 6

Урок-------                                                                                                     Дата-------------

Тема: Розв’язування вправ із використанням прямокутної системи координат.

Мета:

  Навчальна: Узагальнити та систематизувати базові знання учнів по темі                      «Прямокутна система координат», формувати навички читання  та побудови   графіків; визначати можливості взаємного розміщення графіків функцій.

Розвиваюча: Розвивати навчальні інтереси, здібності на основі розумових дій;   формувати навички аналізу, систематизації, узагальнення.

Виховна: Виховувати активну позицію в навчанні і житті; сприяти розвитку           математичної культури учнів; формувати навички спільної діяльності.

Тип уроку: Формування і вдосконалення вмінь та навичок.

                                          Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.

1). Перевірка домашнього завдання.(завдання з підручника)

2). Повторення вивченого матеріалу.

Клас ділиться на дві групи. Непарні запитання для першої групи,парні запитання для  другої групи. Якщо  одна із груп не може відповісти ,то відповідає на поставлене запитання інша група.

Запитання: 1-16.

  1. Як називаються осі координат?
  2. Скільки чисел потрібно вказати,щоб задати положення точки на координатній площині?
  3. Як називаються числа,що задають положення точки на координатній площині?
  4. Як називається перше число,що задає положення точки?
  5. Як називається друге число,що задає положення точки?
  6. Назвати ординату точки В(-2;3).
  7. У якій чверті розміщена точка А(-4;7).
  8. Який знак має абсциса точки,що лежить в ІІ координатній чверті?
  9. У лівій чи правій частині координатної площини знаходиться точка К(8;-6)?
  10.          В верхній чи нижній частині координатної площини знаходиться точка М(7;-3)?
  11.          Який знак має ордината точки,що лежить в ІІІ координатній чверті?
  12.          В яких чвертях лежать точки з від’ємною ординатою?
  13.          В яких чвертях лежать точки з додатною абсцисою?
  14.          В яких чвертях лежать точки з додатною ординатою?
  15.          В яких чвертях лежать точки з від’ємною абсцисою?
  16.          В якій чверті знаходяться точки: А(-2:3),В(3;-4).

3). Усні вправи.

Метод « Мікрофон ».

  1. Назвати числа в порядку зростання: -5; 0; 4; -10; 6; -3; 7.
  2. Вказати їм протилежні.
  3. Назвати координати відповідних точок: А,В,С,Д,М,N,O,P,R,S,K.

 

 

  1. Які з  цих точок розміщені у І чверті  і ІІІ.?
  2. Назвати точки,що мають від’ємні абсциси.
  3. Назвати точки,що мають додатні ординати.
  4. Назвати точки,які розміщені на осях координат.

ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.

Ми повторили матеріал. Ви вже здогадалися що сьогодні ми будемо продовжувати  розглядати тему «Прямокутна система координат». Ми будемо з вами працювати як колективно так і в парах, в малих групах, самостійно набувати знань в ігрових формах.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Завдання №1.(для 1-ї групи).

  1. Координати прямокутника ІFLZ.
  2. Обчислити його площу і периметр.
  3. Записати координати вершин АВС.
  4. Обчислити SАВС.
  5. Записати координати вершин квадрата QRSН.
  6. Обчислити його площу і периметр.
  7. Записати координати вершин многокутника  МИКРТ.

Завдання №2.(для 2-ї групи).

Розшифрувати фігуру.

Відповідь: КОЛО.

Завдання №3.(для 1-ї групи).

Вказати вершини фігури і обчислити Р і S.

 

Розв’язання. «Хатинка».

Відомі  точки:А(1;1),В(1;3),С(-1;3),Д(-1;1).

М(-6;0),И(-3;0),Р(0;4),К(3;0),L(9;0),Q(7;-4),S(-5;-4).

Q(-4;-2), R (-2,-6),S(-4;-6),F(-4;-2),

Q’(-4;-2), R’(-4,-6),S’(-8;-6),F’(-8;-2),

G(1;2),H(1;4),V(-1;2),W(-1;2).

Х(4;-4),Н(7;-4),Е(7;-10),У(4;-10).

 Побудувати фігуру.

 Обчислити площу і периметр.

S=(11*6)*2-128.  Sпр=18*10-(2*4)2-(1,5*6)=180-16-9=155. Sф=128+155=283

283

Завдання №4 (для 2-ї групи).

Вказати вершини фігури і обчислити Р і S.

Розв’язання. « Кораблик ».

№1.Відомі  точки:А(1;1),В(1;3),С(-1;3),Д(-1;1).

М(-6;0),N(-3;0),Р(0;4),К(3;0),L(9;0),Q(7;-4),S(-5;-4).

 Побудувати фігуру.

 Обчислити площу і периметр.

S=6*4-=20Sтр =(15+11):2 *4=13*4=5220+52=72

Відповідь: 72

Завдання №5.(для 1-ї і 2-ї  групи).                                                                                  Прочитати по графіку,яка температура повітря була у різних містах протягом доби.

ПогодаПСК..png

  1. О котрій годині в цих містах термометр показував 0°С, 3°С, -2°С.?
  2. Яку температуру показував термометр у кожному місті о 8 год., 16 год.,22год.?
  3. В який період часу температура повітря в містах була нижча від нуля,вища від нуля.
  4. О котрій годині температура повітря в містах знизилась?
  5. О котрій годині температура повітря в містах підвищилась?
  6. О котрій годині температура повітря в містах однакова,яка саме?
  7. В який проміжок часу температура повітря в Дрогобичі була вищою,ніж у Львові та Самборі.
  8. Яка найвища температура була в цих містах?
  9. Яка найнижча температура була в цих містах?
  10.                      Як змінилася температура повітря в кожному з міст у проміжку часу від 6 год. до 14 год.?
  11.                      Яку температуру повітря показував термометр у Самборі,якщо в Дрогобичі 1°С?
  12.                      О котрій годині температура повітря була найвища? Найвища ?

Завдання №6.(для 1-ї і 2-ї  групи).

Задано графік руху транспорту. Відповісти

шлях.png

  1. На якій відстані від початку шляху були
  • Туристи через t годин, якщо t=1,t=1,5;t=3;t=7. (В:=4км,).
  • Велосипедисти через t годин, якщо t=2,t=0,5;t=4. (В:=8км,2км,12км).
  • мопед через t годин, якщо t=2,t=0,5. (В:=20км, 0,5км.).
  • автомобіль через t годин, якщо t=1,t=3. (В:=48км,144км).
  • їжак через t годин, якщо t=6,t=12;t=2. (В:=2км,4км,1км).
  1. Який час потрібно ,щоб прибути в пункт призначення,що лежить на відстані S км.
  • Туристам,якщо S=9 км,S=16 км. (В:=2,5год,6год).
  • Велосипедисту, якщо S=24 км,S=10 км. (В:=5год,2год).
  • Мотоциклісту, якщо S=20 км,S=30 км. (В:=1год,1,5год).
  • Автомобілю, якщо S=24 км,S=12 км. (В:=0,5год,15хв).
  1. Чому дорівнює (початкова швидкість):
  • початкова швидкість туристів; (В:=4км/год.).
  • початкова швидкість велосипедиста; (В:=5км/год.).
  • початкова швидкість мотоцикліста; (В:=12км/год.).
  • початкова швидкість автомобіля; (В:= 48км/год.).
  1. Чому дорівнювала швидкість туристів протягом третьої години.(В:=0).
  2. Через який час після початку руху туристи зробили привал і який час вони відпочивали. (В: через 3 год. і відпочинок =1 год.).
  3. З якою швидкістю рухалися туристи після другого привалу . (В:=2км/год.).

ІV. Підсумок уроку.

1). Узагальнення і систематизація знань:


 

КПСК.png


  1. Крапками у прямокутній системі координат позначають (точки).
  2. Ім’ям якого вченого було названо  прямокутній системі

координат.(Декарт).

  1. Як називається координата ,що стоїть на першому місці.(абсциса).
  2. Як називається координата ,що стоїть на другому місці.(ордината).
  3. Лінія у прямокутній системі координат.(графік).
  4. Який знак має абсциса у ІІІ чв.?( мінус ).
  5. Ордината у ІV чверті  є … .(додатна).
  6. Прямокутна система координат поділена на чотири (чверті)
  7. Прямокутну  систему координат називають координатна … (площина).
  8.          Один із приладів,який сам викреслює графік.(термограф).

2). Домашнє завдання:                                                                                                                    Скласти задачі,які можливі за графіками рухів.

3). Оцінювання.

docx
Додано
28 жовтня 2020
Переглядів
1014
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку