Урок "Раціональні числа. Додаваня і віднімання раціональних чисел"

Про матеріал
Узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми, удосконалювати навички обчислень; сприяє розвитку уваги, пам’яті .
Перегляд файлу

 

 

 

 

       Урок математики у 6 класі на тему:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                Вчитель  Щербак С.С.

                                                                                                                 Хрещенівська   ЗОШ

 

 

 

 

 

                                         

 

Тема :   Раціональні числа. Додаваня і віднімання раціональних чисел.

 

 

Мета : узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми, удосконалювати навички обчислень; сприяти розвитку уваги, пам’яті учнів, логічного мислення, кмітливості, културу математичного мовлення; виховувати вміння і навички міркування, самостійність, інтерес до предмета, наполегливість у роботі.

 

 

Обладнання: тести, завдання на листках, лоти для аукціону,  копійки, магнітофон, креслярські інструменти

 

 

 

 

Тип уроку:    Аукціон знань

 

                                 Хід уроку

 

 

Ι  Організаційний момент

 

Учитель:  Шановні друзі! Сьогодні на уроці ми систематизуємо та узагальнимо знання , вміння та навички з теми: «Раціональні числа. Додавання і віднімання раціональних чисел».  Але перш ніж розпочати урок, я хочу подарувати вам невеличкий подарунок, який буде вам потрібний  напротязі всього навчання. Як ви гадаєте, що це?

Це мудрий вислів французького письменника, філософа Дені Дідро ( 1713 – 1784):

    « Глибокі думки – це залізні цвяхи, увігнані в розум так, що нічим їх не висмикнути».

Девіз:      Те, що я чую, я забуваю.

                 Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю.

                  Те, що я чую, бачу й обговорюю.

                  Я починаю розуміти.

                  Коли я чую, бачу, обговорюю  й  роблю,

                 Я набуваю знань і навичок.

 

Кожна дитина – це окреме «Я». Кожна людина – неповторна на цій землі, вона є великою цінністю.

 

 

 

Тепер  давайте розшифруємо наше класне  «Я» ( Проводиться аутотренінг)

 

 

А форму проведення уроку з’ясуєте, розшифрувавши запис на дошці під час усного розв’язування вправ на виконання дій з раціональними числами

   Обчисли:

    1)  - 10 – 2 =   -12           5) -7 + 8 =       1                9) 6-12 =       -6

    2) 54 + (-33) =  21           6) -8 + 5 =      -3              10) -35+70=    35

    3)  -4 + 10 =      6             7) -3-10 =      -13             11) 78- 86=    -4

    4) -20+23 =       3             8) +20 – 25=   -5              12) -14-2=     -16

 

 

-16

-13

-12

-6

-5

-4

-3

1

3

6

21

35

ь

н

а

н

з

н

о

і

ц

к

у

а

 

ΙΙ  « Аукціон знань»

 

Учитель : Сьогодні проходитиме « Аукціон знань». Аукціон – це продаж різноманітних речей, колекцій, витворів мистецтв. Кожну річ, що виставляють на аукціон, називають лотом. Для кожного лоту встановлюють стартову ціну. Після цього ті,  хто бажає його придбати,називають свою ціну, поступово її підвищуючи, намагаючись випередити суперників. Торги відбуваються шляхом підняття руки, що означає підвищення ціни лота на одиницю, той хто назвав за лот найвищу ціну, після третього удару молотка має право його забрати.

 

 

 

 

  Сьогодні – аукціон знань. На ньому ви зможете придбати речі ( або бали за урок) в обмін на власні знання.

Під час підготовки до торгів вам необхідно дати якомога більше правильних відповідей на запитання.Кожна правильна відповідь оцінюватиметься в 1 бал. Вам необхідно набрати якомога більше балівдля того, щоб під час аукціону назначити найбільшу ціну за лот і забрати його.

 

Аукціон відбувається у  ΙΙ  тури

 

 

Ι тур. Купівля жетонів.

 

 

    А) Розминка

Учні по черзі відповідають на запитання з теоретичного матеріалу. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

 

 

 

  1. Які числа називають додатними?
  2. Які числа називають від’ємними?
  3. Де застосовують від’ємні числа?
  4. Яке число не є ні від’ємним , ні додатним?
  5. Що таке координатна пряма?
  6. Які числа називають протилежними?
  7. Яке число не має протилежного числа?
  8. Які числа називають натуральними?
  9. Які числа називають  цілими?
  10.  Які числа називають раціональними?
  11. Що називають модулем числа?
  12. Що означає порівняти два числа?
  13. Як порівняти будь-які раціональні числа?
  14. Як порівняти два від’ємні числа?
  15.  Як додати два від’ємні числа?
  16. Чому дорівнює сума двох протилежних чисел?
  17. Як знайти суму додатного і від’ємного числа?
  18. Як від одного раціонального числа відняти друге?
  19. В якій країні виникли від’ємні числа?
  20.  Хто першим про від’ємні числа згадував у Європі?

 

 

 

 

 

 

            Б)    Тестові  завдання

 

Медвідь В.Ф. « Завдання для тематичного оцінювання з математики 6 клас»

сторінка 61, 62

 

Ι варіант                                            ΙΙ варіант

1. а                                                   1. а

2. в                                                   2. г

3. б                                                   3. в

4. г                                                   4. в

5. г                                                   5. б

6. б                                                   6. а

7. в                                                   7. в

 

В)   Поновіть записи

Замість зірочок поставте «+» або «-«

 

1. ( * 5) + (* 7,5 ) =  + 2,5                           6.     - 3,7  * (-6,9)= - 10,1

2. (* 8) + (* 8 ) = 0                                       7.      -4,9 * 1,7 = -3,2   

3. (* 9,7) + ( * 4) = - 5,7                              8.      3,6* 8,1  =-4,5

4. (* 15) + (* 5) = 10                                    9.       (*7) – (*3) = -4    

5. 7,2  * (-5,3) = 12,5                                   10.  80* 10* 70*50*(-90) = 100

 

 

Г)      Гра-тест «Вірю не вірю»

 

          1 варіант                                                      2 варіант

  

  1. 100 + (-35) > 0                                     1. -27 + 47 < 0
  2. -130 + 200 < 200                                  2. 230 + (-100) < 50
  3. -3 – 5,73 < 7                                         3. -15+ (-15) = 0
  4. -18 + (-3) > 0                                        4. – 8 – 4,2 < -2
  5. | - 5,17- 3| < 12                                       5. | - 3,9| - | 14,2| > -7,25

 

1 варіант                                                   2 варіант

 

1. вірю                                                    1. не вірю

2. вірю                                                    2. не вірю

3. вірю                                                    3. не вірю

4. не вірю                                               4.  вірю

5. вірю                                                     5. не вірю

 

 

 

 

Д)    Цікаві пізнавальні задачі

 

  1. Гілки смородини витримують температуру до  -195˚С, а після загартування вони могли витримувати температуру на 58˚С нижчу. Яку температуру можуть витримувати гілки смородини після загартування?

                                                                                     ( - 253˚С)

   2.    Влітку в Антарктиді середня температура повітря  -15˚С, взимку вона       іноді знижується на   74,2˚С. Якою буває температура повітря в Антарктиді взимку?

                                                                                      (-89,2˚С)

  3.  Під час перебування космонавта у відкритому космосі  температура з сонячного боку його скафандра була    +140˚С, а з тіньового - 130˚С. Яка різниця температур між сонячною і тіньовою боками скафандра?

                                                                                     (270˚С) 

4. Коли мороз досягає - 40˚С, температура тіла песця   +38˚С, а білої куріпки +43˚С. На скільки температура тіл песця і куріпки вищі від  температури повітря?

 

( температура тіла песця вища на 78˚С, а білої куріпки – на 83˚С)

 

5. Джмелі витримують температуру до  -7,8˚С, оси – вищу від цієї, а бджоли – нижчу від цієї на   1,4˚С. Яку температуру витримують бджоли і оси?

 

( Оси витримують – 6,4˚С, а бджоли – 9,2˚С)

 

Е)       Рекламна пауза

Учениця виконує пісню « Раціональні числа»

Якщо довго, довго, довго                         Якщо довго, довго, довго      

Вчити різні-різні числа,                            Мандрувати по країні -  

Вчити різні-різні числа,                             Цілий ряд задач практичних

Додавать їх, віднімать,                               Можна швидко розв’язать,

То звичайно можна , можна                      І майбутнім інженерам,

В цю казковую країну,                               І майбутнім бізнесменам, 

В цю чудовую країну                                  Громадянам всіх професій

Разом з вами завітать.                                 Всі  проблеми з’ясувать.

       «РЧ» - нескінченної довжини,

       «РЧ» - бездоганної краси…

        Є тут цілі , є дробові,                             Ця країна пречудова,

        І звичайні, й десяткові,                          Таємнича, загадкова

        І симетрія тут скрізь.                              Вас чекає в гості всих.

 

 

 

 

ΙΙ тур. « Творчі вправи»

 

  1. Накресліть координатну пряму з одиничним відрізком 1 см (2 клітинки). Позначте на цій прямій:

 

А) точки А(3); В(-4,5); С(-2); Д(-3); Е(2   );  Н(4,5);

 

Б) Точку М( -11 ∕ 5   ) і точку К, що має протилежну координату.

 

 

  1. Розв’яжіть рівняння

 

 1)  | х| - 2,1 = 3           2) | 4 – х | = 9

 

3. Задача із підручника Нурк Е.Р.  ст. 189,  №961*

 

Точка з координатою  -3 рухається по числовій осі так: спочатку 5 одиниць у додатному напрямі, потім 7 одиниць у від’ємному, знову 10 одиниць у додатному і 8 одиниць у від’ємному, потім 3 одиниці у від’ємному і, нарешті, 13 одиниць у додатному напрямі. Визнач кінцеве положення точки на числовій осі.

                                                                         (   7 )                                           

 

ΙΙΙ тур . Аукціон

 

Учитель : На аукціон виставляються такі лоти:

 

  1. Ручка, яка допоможе написати тематичну роботу не менше ніж на 11 балів.
  2.  11 балів за урок аукціон.
  3. Олівець, який допомагає креслити геометричні фігури.
  4. Зошит, у якому помилки не приживаються.
  5. Шоколадка, яка підвищує розумову активність та знання з математики.
  6. Лінійка
  7. Картина, яка перевірить вашу наполегливість.
  8. Гумка
  9. Чернетка, щоб під час обчислень була під рукою.

Стартова ціна лоту – 3 бал. Лот отримує той, хто запропонує більше балів.

Домашнє завдання

§ 30 – 31   ст.280 – 281  № 1456(1,2)  № 1457 (1,2,3,4)

doc
Додано
11 березня 2021
Переглядів
521
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку