Тема : Реакції йонного обміну в розчинах електролітів
Мета уроку: систематизувати знання про властивості основних класів неорганічних сполук з
точки зору електролітичної дисоціації;
закріпити вивчені поняття: електроліти, неелектроліти, електролітична дисоціація,
сильні та слабкі електроліти, реакції йонного обміну; вміння складати формули з
урахуванням зарядів йонів, складати рівняння реакцій дисоціації електролітів,
визначати класи неорганічних сполук;
розвивати та удосконалювати навички та вміння складати повні, скорочені йонні
рівняння реакцій обміну з використанням таблиці розчинності солей, кислот, лугів;
практичні навички проведення хімічного експерименту,самостійно виконувати
завдання, робити обґрунтовані висновки стосовно оборотності хімічних реакцій в
пошуках зв’язку теорії та практики,елементи творчості та відповідальності за
прийняте рішення, пізнавальний інтерес, хімічну пам’ять та мову, аналітичне, логічне
та критичне мислення;
виховувати бережливе ставлення до хімічного обладнання, почуття економного
використання реактивів під час проведення хімічних експериментів, естетичні смаки
та охайність в оформленні записів.
Тип уроку : урок узагальнення та систематизації знань;
Форма проведення уроку : урок – розслідування
Обладнання та реактиви: презентація до уроку, таблиця розчинності солей, кислот, лугів у воді,
штатив з пробірками;
індикатори : метиловий оранжевий, фенолфталеїн;
розчини речовин : нітратної кислоти, калій гідроксиду, натрій
гідроксиду, натрій хлориду, калій карбонату, ферум (ІІІ)сульфату.
Девіз уроку : «Тисячі нерозгаданих таємниць містять в собі науки, і без вас, без вашої
молодості, захопленості вони не будуть розгадані. Науки чекають на вас, друзі!»
ХІД УРОКУ
Структура уроку |
Зміст уроку |
Примітки |
||||||||||||||||||||||||
І. Організаційний момент |
Доброго дня всім присутнім. До нас завітали свідки та підсудні однієї зі справ, яка буде розслідуватися. Чи всі присутні сьогодні … (дата уроку) ? |
Запис в зошиті: дата уроку, класна робота |
||||||||||||||||||||||||
ІІ. Мотивація теми |
Розслідується справа на тему : «Реакції обміну між розчинами електролітів» Мета розслідування (мета уроку). В розслідуванні будуть допомагати ваші особисті адвокати – таблиця розчинності солей, кислот та лугів у воді та ваші знання по даній справі. Нехай для кожного з вас стануть девізом слова академіка А.Н.Несмеянова : «Тисячі нерозгаданих таємниць містять в собі науки, і без вас, без вашої молодості, захопленості вони не будуть розгадані. Науки чекають на вас, друзі!»
|
|
||||||||||||||||||||||||
ІІІ. Актуалізація опорних знань
|
Проведемо усний допит наших підсудних та свідків. Пам’ятайте, що ви повинні давати тільки правдиві відповіді. Це вам допоможе під час винесення вироку. А ваші свідчення будуть фіксуватися та заноситься до протоколу.
І.УСНИЙ ДОПИТ Ми вже познайомилися з процесом електролітичної дисоціації, особливостями і механізмами розчинення у воді речовин з різними типами хімічного зв’язку. Основними положеннями електролітичної дисоціації, йонними реакціями. Виникла потреба конкретизувати деякі відповіді на питання:
( два учні йдуть до дошки і підкреслюють «зайві» речовини) І колонка : цукор, НВr, NaI , Н2, глюкоза, Са(NO3)2, Н2SO4, NaHCO3, Ba(OH)2, CuCI2 ІІ колонка : гліцерин, НNО3, спирт, О2, СО2, ацетон, КОН, Nа2SО4, бензин, метан.
Перевіримо правильність даних відповідей. Занесемо до протоколу свідчення.
Продовжимо усний допит :
Не забуваємо заносити до протоколу результати правильних відповідей.
ПРИЙОМ «ЗЛОВИ ПОМИЛКУ» (2 учні біля дошки визначають, які допущені помилки в написанні рівнянь дисоціації речовин, виправляють,дописують) І учень ІІ учень Н2SіО3 = 2Н+ + SіО32- Рb(PO4) = 3 Рb2+ +2 PO43- K3 PO4 = K+ + PO43- H2SO4 = Н+ + SO42- Cu(OH)2 = Cu2+ + 2 OH- Al2(SO4)3 = Al23+ + SO42- HNO3 = H2+ + NO3- Ba (OH)2 = Ba+ + OH- Al2O3 =2 Al3+ + 3 O2- Fe2S3 = Fe3+ + 3S2-
Правильні відповіді Н2SіО3 ≠ 2Н+ + SіО32- Рb3(PO4)2 ≠3 Рb2+ +2 PO43- K3 PO4 = 3 K+ + PO43- H2SO4 = 2Н+ + SO42- Cu(OH)2 ≠ Cu2+ + 2 OH- Al2(SO4)3 = 2Al3+ +3 SO42- HNO3 = H+ + NO3- Ba (OH)2 = Ba2+ + 2 OH- Al2O3 ≠ 2 Al3+ + 3 O2- Fe2S3 ≠ 2 Fe3+ + 3S2-
Оцінювання виконаних завдань.
УСНИЙ ДОПИТ
|
У кожного учня таблиця для фіксації відповідей.
На дошці записані речовини
!!!
!!!
На дошці записані рівняння з помилками.
!!!
!!! |
||||||||||||||||||||||||
ІУ. Закріплення знань
|
А тепер дамо письмові свідчення. ІІ. ПИСЬМОВІ СВІДЧЕННЯ
Написати формули цих речовин, рівняння дисоціації (KОН, К2SO4, НОН, H2SO4) KОН = К+ + ОН- НОН = Н+ + ОН- К2SO4 = 2 К+ + SO42- H2SO4 = 2Н+ + SO42-
Взаємоперевірка за заготовленою таблицею: правильно записане рівняння – 0,5 бала
Учні працюють біля дошки. Катіони : Na+ , Cu2+, Н+; аніони : ОН-, S2-, NO3-. Cu2+ + 2 OH- = Cu(OH)2↓ Н+ + ОН- = НОН Cu2+ + S2- = CuS↓ 2Н+ + S2- = Н2S↑
Взаємоперевірка за заготовленою таблицею: правильно записане рівняння – 0,5 бала
|
Картки з йонами на дошці.
Взаємоперевірка за заготовленою таблицею. !!!
Картки з йонами на дошці.
Взаємоперевірка за заготовленою таблицею.
!!!
Інструктаж з безпеки життєдіяльності.
Виконання дослідів учнями біля дошки. |
||||||||||||||||||||||||
Нам доставили матеріали речових доказів – фрагменти записів реакцій йонного обміну. Але записи вихідних речовин втрачені.
= К2 SO4 + Н2О + СО2↑
= KNO3 + Н2О
=Na2 SO4 + 2 Fe(OH)3 ↓
= Na2 СО3 + 2 КCl
Наше завдання відтворити на практиці матеріали з місця скоєння злочину. Тому проведемо слідчий експеримент.
ІІІ. СЛІДЧИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ Ви працюватимете зі скляним посудом, розчинами лугів та кислот. Працюємо : - обережно зі склом;
Повторення алгоритму складання йонних рівнянь
Вам допоможе ваш адвокат - таблиця розчинності солей, кислот та лугів у воді, таблиці-схеми. (4 учні виконують досліди та записують рівняння біля дошки з коментуванням ознак реакцій) а/ К2 СО3 + H2SO4 = К2 SO4 + Н2О + СО2↑ - РЙО б/ HNO3 + KОН = KNO3 + Н2О - РЙО в/ Fe2(SO4)3 + 6 NaOH = 3Na2 SO4 + 2 Fe(OH)3 ↓ - РЙО г/ 2NaCl + К2СО3 = Na2 СО3 + 2 КCl - не РЙО
Оцінювання та занесення до протоколу результатів.
ІУ. ПЕРЕХРЕСНИЙ ДОПИТ Додаткові питання для учнів, які відповідають біля дошки : Прийом «Вірю - не вірю»
Чи погоджуєтесь Ви, що :
|
||||||||||||||||||||||||||
У. Узагальнення знань |
Отже, ми довели розслідування до кінця і прийшли до винесення вироку (висновку) : Реакції йонного обміну відбуваються , коли утворюються газ, осад, вода та малодисоційована речовина.
→ → → Реакції відбуваються до кінця - необоротні
Реакції оборотні Доповнення до вироку судді (коментарі) : Реакції йонного обміну між розчинами електролітів постійно відбуваються в природі навколо нас :
|
Таблиця з малюнками
|
||||||||||||||||||||||||
УІ. Підсумок уроку |
Особисті адвокати добре виконали свою місію. Всі учасники процесу давали правдиві свідчення або намагалися говорити правду під час розслідування справи про реакції між розчинами електролітів. За свої свідчення отримуєте заслужені бали. (оцінювання навчальних досягнень учнів за записами в протоколах та відповідно до критеріїв з коментуванням виставлених балів) Ви задоволені результатами розслідування?
|
|
||||||||||||||||||||||||
УІІ. Домашнє завдання |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|