ТЕМА: «РЕЧЕННЯ. ГОЛОВНІ СЛОВА У РЕЧЕННІ»
Мета: формувати поняття «головні слова» в реченні, вчити знаходити їх у реченні; закріпити знання про речення; розвивати мовлення та мислення; розвивати вміння аналізувати, доводити, синтезувати інформацію; виховувати любов до прекрасного, до природи, до рідної мови.
Обладнання: дидактичний матеріал, цеглинки LEGO, підручник.
Хід уроку
I.Організація класу:
II. Актуалізація опорних знань
Перед тим як почати наш урок, давайте згадаємо:
-Яка зараз пора року?
-Як називаються весняні місяці?
-Яке зараз число, день тижня, місяць?
-Назвіть ознаки весни?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми й мети уроку.
Тема нашого уроку «Речення. Головні слова у реченні».
Подивіться на малюнок. Хто це?(Незнайко). Як ви гадаєте, чому його так назвали? А хто хоче бути на нього схожим?
А це(Знайко) і він прийшов до нас зі своїми завданнями.
Весна, гарна, чарівна, прийшла, до, біля, день, для, світить, гріє, чудовий, квіти, дерева, сонячна.)
За кожне завдання Знайко буде давати нам букву.(Р)
Відгадайте загадку.
Вже тане сніг,
мороз у сплячку ліг,
зелена й голосна,
завітала до нас (…)
Знайдіть речення про весну .
З чого складається речення?(Із слів, які пов’язані між собою).
Давайте його запишемо.(Завітала до нас весна)
Про що йде мова?(про весну)
Що весна зробила?(завітала)
Це є головні слова у реченні.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснюю на стаканчиках головні слова у реченні.
Весна завітала. Завітала до нас весна. Чарівна весна завітала до нас.
Якщо прибрати головне слово то речення не буде. А якщо прибрати другорядні слова то речення залишиться.
Є речення просте- тільки головні слова. Є поширене речення-в ньому є другорядні слова.(буква е)
1.«Сніговий ком»
Слово – пташка, пташка прилетіла, маленька пташка прилетіла, маленька пташка прилетіла до нас.
З цим завданням ви також впорались. Отримуєте букву(ч)
А зараз ви попрацюєте у групах.
2.«Деформоване речення»
У кожної команди є слова, які переплуталися. Поставте їх правильно, щоб вийшло речення і запишіть у свої зошити. Підкресліть головні слова у реченні.
1група (по, пливуть, Хмаринки, небу)
2 група(швидко, почав, Сніг, танути)
3 група(повернулися, з, Птахи, вирію)
4 група(дерева, прокидаються, і, Квіти)
Підкресліть головні слова.
Отримуєте букву(е).
3.Фізкультхвилинка
Гарно відпочили. Буква(н)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Склади речення за малюнком « Хто швидше?»
У кожної команди є свій малюнок. Складіть речення і запишіть його. Визначте головні слова і підкресліть їх.
Викладіть з LEGO речення.
Отримують букву (н)
2. « Хто уважніше?»
Підручник стр. 114 впр 4. Розставте розділові знаки у кінці речень і порахуйте скільки речень у цьому тексті.( буква Я)
Вийшло слово « Речення»
VI. Рефлексія
«Асоціативний кущ»
Що ви можете сказати про речення?
-Речення пишемо з великої літери.
-В кінці речень ставимо розділові знаки.
-Слова в реченні пов’язані між собою.
-Слова в реченні пишуться окремо.
- У речення є головні слова.
-Речення може бути просте.
- Речення може бути поширене.
-Головні слова у реченні – це іменник і дієслово.
Ви великі молодці!