Урок " Регіональні особливості оздоблення виробів." Практична робота « Виготовлення ескізів рушника»"

Про матеріал

Регіональні особливості оздоблення виробів.

Практична робота « Виготовлення ескізів рушника»

Мета:

Навчити:

характеризувати регіональні особливості оздоблення вишитих виробів в українських народних традиціях;

створювати ескіз вишивки для виробу, представляти результати своєї роботи;

формувати почуття гордості за рідний край, історію свого народу, знати етнографічні особливості свого регіону;

Забезпечити:

національну спрямованість навчання, розвиток образного, абстрактного мислення, позитивного досвіду майстерності.

формування активної позиції учнів на здобуття знань;

засвоєння учнями раціональних способів навчально – пізнавальної діяльності відповідно до санітарно – гігієнічних умов та ергономіки.

Формувати ділові та товариські стосунки в групах, створювати атмосферу

співробітництва.

Формувати психологічні процеси :

- розвиток відчуттів (зорових, тактильних)

- вибірковість спостереження (відрізняти фон - головне)

- забезпечення раціонального формування уваги.

Забезпечити фізіологічні передумови праці (забезпечувалось зміною видів

діяльності, перерозподілом уваги)

Перегляд файлу

Тема: Регіональні особливості оздоблення виробів.

Практична робота « Виготовлення ескізів рушника»

Мета:

Навчити учнів:

  •  характеризувати регіональні особливості оздоблення вишитих виробів в українських народних традиціях;
  • створювати ескіз вишивки для виробу, представляти результати своєї роботи;
  • формувати почуття гордості  за рідний край, історію свого народу, знати етнографічні особливості свого регіону;

Забезпечити:

  • національну спрямованість навчання, розвиток образного, абстрактного мислення, позитивного досвіду майстерності.
  • формування активної позиції учнів на здобуття знань;
  • засвоєння  учнями раціональних способів навчально – пізнавальної діяльності відповідно до санітарно – гігієнічних умов та ергономіки.

Формувати ділові та товариські стосунки в групах, створювати атмосферу

          співробітництва.

Формувати психологічні процеси :

          - розвиток відчуттів (зорових, тактильних)

          - вибірковість спостереження (відрізняти фон - головне)

         - забезпечення раціонального формування уваги.

Забезпечити фізіологічні передумови праці (забезпечувалось зміною видів 

          діяльності, перерозподілом уваги)

Матеріали, обладнання, наочність: зразки готових вишитих рушників, інструкційні картки, стіннівки, тематичні книги, проектор, комп’ютер.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Мотивація навчальної діяльності.
  • Хто  з вас полюбляє вишивати?
  • Піднесіть  руку у кого вдома є вишиті вироби.
  • Хто носить одяг, оздоблений вишивкою?

Я бачу, що ви знайомі з вишивкою. Дуже добре.

  1. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування (гра «Мікрофон»)

  1. Чи знаєте ви, що таке орнамент?               
  2. Які бувають орнаменти?
  3. На які види поділяються орнаменти?
  4. Які бувають орнаменти за мотивами?

 

 

 

 

 

Вчитель. Пропоную вам обєднатися в пари та виконати завдання.  

              ЗАВДАННЯ № 1 «Я це знаю» в опорному конспекті (додаток 1 )

Розкладіть зображення орнаментів у такій послідовності (зверху вниз):

  1. рослинний орнамент

 

 

  1. геометричний орнамент

 

 

  1. зооморфний орнамент

 

 

  1. каліграфічний орнамент

 

 

(вставити орнаменти в кишеньки файлу)

Вчитель. Перевіримо, чи правильно ви виконали завдання.

                  Перегорніть готову картку.  Що ви бачите?

 

Очікувана відповідь:  Костюми різних регіонів України.

Якщо   ви отримали чітке зображення фотографії то ви набрали 3 бали.

Якщо –ні, то виправте помилку.   Отримані результати розташуйте на дошці.

Фотографії костюмів розташовуються на карті регіонів України (додаток 2).

Вчитель. А зараз ми відправляємось у подорож  по етнічних регіонах України. Подорожуючи, ви ознайомитесь з особливостями оздоблення виробів за технікою вишивання та кольоровою гамою.

В опорний конспект запишіть тему уроку.

  1. Повідомлення теми, мети, очікувані результати.

Тема: Регіональні особливості оздоблення виробів.

(На слайді записана тема, мета, очікувані результати)

  1. Очікувані результати
  • Знати регіональні особливості виробів (за кольоровою гамою, за видами технік вишивання);
  • Уміти створювати ескізи рушників, враховуючи регіональні особливості.
  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Ознайомити учнів з етнографічними регіонами України (Полісся, Карпати, Поділля, Слобожанщина, Середня Наддніпрянщина, Південь)

Розглянути кольорову гамму вишивок на слайдах .

Вчитель. Під час нашої подорожі в опорному конспекті вам необхідно виконати ЗАВДАННЯ № 2 «Я вивчаю» (вправа «Подорож по Україні»)

У подану таблицю вписати типові техніки та кольорову гаму вишивок різних етнічних регіонів

Починаємо нашу подорож.

1) Доторкніться до  колосків. І  ми потрапляємо до Полісся

(слайд з природою

слайд з описом технік вишивання, кольорової гами)

2) Доторкніться до шишки - і ми потрапляємо до Карпат

(слайд з природою

слайд з описом технік вишивання, кольорової гами)

3) Доторкніться до  буряка-і ми потрапляємо до Поділля

(слайд з природою

слайд з описом технік вишивання, кольорової гами)

4) Доторкніться до  соняшника - і ми потрапляємо до Слобожанщини (слайд з природою

слайд з описом технік вишивання, кольорової гами)

5) Доторкніться до яблука - і ми потрапляємо до Наддніпрянщини.

(слайд з природою

слайд з описом технік вишивання, кольорової гами)

6) Доторкніться до винограду - і ми потрапляємо до Півдня

(слайд з природою

слайд з описом технік вишивання, кольорової гами)

 

 

 

 

 

 

ЗАВДАННЯ № 2 «Я вивчаю»

У  подану таблицю вписати типові техніки та кольорову гаму вишивок по ходу демонстрування слайдів

Назва регіонів

Техніки вишивок

Кольорова гама вишивок

Полісся

Занизування, хрестик

Вишневий, синій, чорний

Карпати

Хрестик, виколювання, качалочка

Червоний, зелений, жовтий, чорний

Поділля

Низь

Червоний,чорний

Слобожанщина

Хрестик, гладь

Переважно червоний

Середня Наддніпрянщина

Верхоплут , стебнівка

Білий, темно-червоний

Південь

Гладь, стебловий шов, тамбурний(ланцюжок)

Червоний, чорний, білий

 

Вчитель. Перевірте себе. Якщо у вас збігаються відповіді, то отримуєте 4 бали.

  1. Інформація  про майстрів з вишивання

Вчитель.

Вічна пісня барв і кольорів,

Неповторна музика натхнення,

Шепіт  трав і шелест яворів

І дзвінкі турботи сьогодення.

 

Дух народу в колір заплете,

Проросте і піснею і світом

І над світом, гляньте, і над світом

Українська вишивка цвіте

Я з великим задоволенням представляю вам роботи своєї бабусі, яка народилася і прожила своє життя  в Полтавській області.  Її роботи несуть тепло душі, вражають своєю неповторністю, та колоритом.

І сьогодні є багато майстрів з вишивання. З деякими з них я вас познайомлю.

 

Особливу увагу хочу звернути на  ці роботи. Їх виконав майстер - вишивальник із Чернівців , заслужений майстер народної творчості України Михайло Покиданець відомий чи не кожному, хто береться за голку чи просто цікавиться мистецтвом вишивки. Митець має одну з найбільших в Україні колекцій візерунків народної вишивки Поділля, Буковини, Гуцульщині, Бойківщини – понад 4 тисячі. Найстаріша із них датована шістнадцятим століттям.
Від своєї матері, знаної вишивальниці, перейняв Михайло Григорович мистецтво вишивання і став не тільки майстром і колекціонером, а створив численні власні візерунки.

Майстер володіє різними ви­ши­вaльними техніками: від хрестика – до низинки, мережок, стебнівки, ретязів, виколів, ляхiвок, настилy, поверхниці, кісок тощо.

VII. Виконання практичної роботи

Вчитель. Використовуючи візерунки цього майстра, та враховуючи регіональні особливості за технікою вишивання, пропоную Вам створити свій ескіз рушника.

ЗАВДАННЯ № 3 «Я вчусь»

Звертаю вашу увагу на  техніку безпеки при роботі з клеєм.

 Ви будете користуватись контактним клеєм, який миттєво висихає. Тому, щоб клей не залишався на шкірі рук, його треба наносити дуже тонким шаром на одну з поверхонь.  Потім притиснути поверхні та залишити висихати.

Практична робота: «Створення ескізу рушничка за регіональними

                                        особливостями  технік вишивання»

Матеріали та інструменти: папірці (умовні рушники), орнаментальні стрічки (додаток 3), клей.

       Послідовність виконання роботи:

  1. З поданих орнаментів обрати потрібний за варіантом

I група  – Полісся, Карпати

II група – Поділля, Слобожанщина

III група – Середня Наддніпрянщина, Південь

  1. Наклеїти орнаментальну стрічку на папірець
  2. Готовий ескіз розмістити на карті «Етнографічні регіони України»

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.

Вчитель. Тему, яку ми сьогодні вивчали на уроці, потрібна нам у подальшій роботі над проектом «Вишиті вироби».

IX. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

В опорному конспекті виконайте завдання «Продовжити речення».

  • Я дізналась…
  • Мене здивувало …
  • Я спробую …
  • Я навчилась …

X. Виставлення учнями оцінок за урок.

Підрахуйте бали, які ви отримали на уроці.

Всі молодці.

XI. Домашнє завдання.

Знайти в журналах, Інтернет різні види орнаментів, які використовуються в Дніпровській області.

Я вдячна вам за сьогоднішній урок.

 

XII. Прибирання робочих місць.


Додаток №1

Прізвище та ім’я _______________________________Дата __________

 

Завдання № 1 «Я це знаю»

Розкладіть зображення орнаментів у такій послідовності (зверху вниз):

  1. рослинний орнамент
  2. геометричний орнамент
  3. зооморфний орнамент
  4. каліграфічний орнамент

(закріпити стрічки орнаментів клейкими квіточками)

 

Тема ________________________________________________________

 

Завдання № 2 « Я вивчаю»

В подану таблицю вписати типові техніки та кольорову гаму вишивок по ходу демонстрування слайдів

 

Назва регіонів

Техніки вишивок

Кольорова гама вишивок

Поділля

 

 

 

Карпати

 

 

 

Полісся

 

 

 

Слобожанщина

 

 

 

Середня Наддніпрянщина

 

 

 

Південь

 

 

 

 

 

 

 

Завдання № 3 «Я вчусь»

Практична робота: «Створення ескізу рушничка за регіональними особливостями  технік вишивання»

Матеріали та інструменти: папірці (умовні рушники), орнаментальні стрічки, клей.

       Послідовність виконання роботи:

  1. З поданих орнаментів обрати потрібний за варіантом

I група  – Полісся, Карпати

II група – Поділля, Слобожанщина

III група – Середня Наддніпрянщина, Південь

  1. Наклеїти орнаментальну стрічку на папірець
  2. Готовий ескіз розмістити на карті «Етнографічні регіони України»

 

Зразки орнаментів

Геометричні орнаменти

 

 

 

 

 Рослинні орнаменти

 

 

 

 

         Зооморфні орнаменти

 

 

 

 

 Каліграфічні орнаменти

 

 

 

Додаток № 2


Додаток № 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
10 квітня 2018
Переглядів
1972
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку