Урок 3. Реляційні бази даних, їхні об’єкти. Ключі й зовнішні ключі. Зв’язки між записами і таблицями. Визначення типу зв'язку..
Цілі:
навчити учнів аналізувати інформацію для правильного визначення типу поля у відповідності до значень запису бази даних;
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник.
Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Завдання учням : поясніть, що ви бачите на рисунку.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
Раніше для збереження даних використовувались ієрархічні структури. Ієрархічна модель передбачає організацію даних про об'єкти у вигляді дерева.
У цій структурі даних у кожного об'єкта є тільки один об'єкт вищого рівня, якому він підпорядкований (батьківський), і може бути кілька підпорядкованих (нащадків). Виняток складає тільки найвищий за ієрархією об'єкт — у нього немає батьківського об'єкта.
Прикладом ієрархічної організації даних є файлова структура, що використовується під час розміщення даних на дисках. У зазначеній файловій структурі на диску є один основний батьківський об'єкт (коренева папка).
Основним недоліком ієрархічної структури даних є:
Повідомлення учня про розробки Едгара Франак Кодда з створення реляційної моделі даних
Ознайомимося з основними поняттями реляційної бази даних на прикладі таблиці.
Основним об'єктом реляційної бази даних є таблиця. Таблиця реляційної бази даних складається з рядків і стовпців. Рядок таблиці реляційної бази даних називають записом, або кортежем. Стовпець таблиці реляційної бази даних називають полем, або атрибутом.
Запис містить значення властивостей одного об'єкта з множини однорідних об'єктів. Поле має ім'я, яке пов'язано з назвою властивості. Поле містить множину значень однієї властивості всіх об'єктів множини. Дані, що містяться в кожному полі таблиці, є однотипними. Для кожного поля під час проектування таблиці бази даних установлюють тип даних.
Типи даних, що зберігаються в БД
Для зберігання даних про об'єкти деякої предметної області можна використати кілька таблиць, які можуть бути пов'язані між собою.
У реляційній моделі даних передбачено обов'язкову вимогу ідентифікації об'єктів за рахунок унікальності набору значень властивостей.
Для таблиці реляційної бази даних це означає, що значення хоча б в одному з полів не повинні повторюватися. Таке поле називають ключовим, або ключем таблиці. Ключові поля ще називають ідентифікаторами. В окремих реалізаціях реляційних баз даних допускається ідентифікація об'єкта бази даних за набором значень кількох властивостей, тобто ключем буде набір даних з кількох полів.
Якщо жодне з полів не передбачає використання унікальних даних , потрібно додатково вводити ще одне поле, значення в якому не будуть повторюватися в жодному із записів (рядків) таблиці. Таким полем може бути номер запису. Ключі, вимоги до яких описано вище, називаються первинними ключами. Первинний ключ — це одне або кілька полів (стовпців), комбінація значень яких однозначно визначає кожний запис у таблиці. Первинний ключ не допускає порожніх значень або значень, що повторюються.
Крім первинних ключів, у реляційних базах даних вводиться поняття зовнішнього або вторинного ключа. Зовнішній (вторинний) ключ — це одне або кілька полів (стовпців) у таблиці, що містять посилання на поле або поля первинного ключа в іншій таблиці. Зовнішній ключ визначає спосіб об'єднання таблиць.
Щоб усунути дублювання даних, пришвидшити їх опрацювання, між таблицями реляційної бази даних, як правило, установлюють зв'язки.
Робота з підручником: § 3.2
Завдання учням.
Пояснити на прикладах застосування кожного виду зв’язку в БД.
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота за комп’ютером
Підручник ст. 86
VI. Підсумки уроку
Фронтальне опитування
Рефлексія
1. Під час уроку я
VІI. Домашнє завдання
Підручник § 3.2 ст. 82-83
VІІI. Оцінювання роботи учнів