ДЗ П (ПТ) О «Кропивницький професійний ліцей сфери послуг і торгівлі»
ПЛАН КОНСПЕКТ УРОКУ
З БІОЛОГІЇ І ЕКОЛОГІЇ
НА ТЕМУ: «Репродуктивне здоров’я. Причини порушення процесів
запліднення у людини»
Підготувала викладач
біології і екології
ДЗ П(ПТ) О «КПЛСП і Т»
Стариченко В. М.
Кропивницький - 2019
ПЛАН УРОКУ
Предмет: Біологія і екологія
Дата: 02 квітня 2019 року
Професія: Перукар (перукар – модельєр). Манікюрник
Група: ПРМ – 7
Курс навчання: І курс
Тема програми: Репродукція та розвиток
Тема уроку: Репродуктивне здоров’я. Причини порушення процесів запліднення у людини.
Мета уроку:
навчальна: сформувати знання учнів про репродуктивне здоров'я, поглибити уявлення з проблеми здорового способу життя; розширити уявлення про чинники, що впливають на репродуктивне здоров‘я молоді.
розвиваюча: розвивати логічне та абстрактне мислення, творчі здібності учнів, комунікативність; позитивне ставлення учнів до навчально – пізнавальної діяльності, вміння самостійно робити висновки.
виховна: виховувати свідоме ставлення до власного здоров'я та здоров'я оточуючих, дисципліну, зібраність, прищеплювати зацікавлення до інтелектуальної праці.
методична: сформувати ключові компетентності учнів, активізувавши їх навчально – пізнавальну та самостійну діяльність; розвинути в них креативне мислення, використовуючи інтерактивні методи навчання.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: бесіда, розповідь, виконання вправ, робота в групах, самостійна робота, демонстрація
Очікувані результати:
Знаннєвий компонент - учні оперують термінами та поняттями: мітоз, репродукція, мутації, ембріогенез,органогенез, регенерація, гаметогенез, запліднення, онтогенез; пояснюють причини порушення процесів запліднення у людини.
Діяльнісний компонент - порівнюють і характеризують причини порушення процесів запліднення» у чоловіків та жінок.
Ціннісний компонент - вплив позитивних і негативних чинників на ріст та розвиток людини; обґрунтовує судження про: вплив способу життя на формування людського організму та репродуктивне здоров’я; необхідність відповідального ставлення до планування родини.
Міжпредметні зв’язки: медицина, перукарська справа, основи санітарії та гігієни, матеріалознавство, та інформатика
Дидактичне забезпечення: ноутбук, телевізор, підручники В. І. Соболь Біологія і екології 10 клас, плакат «Діаграма Вена», маркери, відеоролик «12 тижнів життя», дидактичні картки із завданнями, опорні конспекти учнів.
Викорисані джерела:
7. https://www.google.com/search?rlz
8. https://learningapps.org/display?v=poc73sgd519
9. https://www.youtube.com/watch?v=vdfMylCRQWs
Епіграф:
«Добути і зберегти своє здоров’я може тільки сама людина»
М. Амосов
Хід уроку
І. Організаційна частина
Своїм виразом обличчя подаруйте сусіду хороший настрій.
Бажаю вам, щоб гарний настрій залишався до кінця дня.
Прийом розминка – «Поясніть прислів’я» (прислів’я читаються через QR-код).
«Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо»
|
«Бережи одяг, доки новий, а здоров’я, доки молодий» |
«Здоровий злидар щасливіший від багача» |
|
|
|
{Уміння вчитися впродовж життя: здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, зокрема через ефективне керування ресурсами та інформаційними потоками,вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, вибудовувати свою освітньо-професійну траєкторію, навчатися впродовж життя.}
ІІ. Актуалізація знань
Прийом «Так чи ні»:
{Спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами: здатність усно і описувати факти, формулювати та аргументувати, зрозуміло для слухачів доносити власні погляди на актуальні наукові та суспільні проблеми у сфері біології та екологічної безпеки…..}
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Зачитування епіграфа уроку з елементами бесіди.
Повідомлення теми та мети уроку
Тема уроку: Репродуктивне здоров’я. Причини порушення процесів запліднення у людини.
Отже, я сподіваюся на плідну працю.
Ця тема цікава, тому потребує від вас уважності, зосередженості, наполегливості та іноді – інтуїції.
{Основні компетентності у природничих науках і технологіях: наукове розуміння природи і сучасних технологій, а також здатність застосовувати його в практичній діяльності. Уміння застосовувати науковий метод, збирати дані, аналізувати, формулювати висновки.}
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення нового матеріалу відбувається за допомогою виконання учнями завдань проблемного та творчого характеру.
Попередньо учні були поділені на 3 групи. Кожний групі роздається картки з текстом «Причини порушення процесів запліднення» у чоловіків та жінок.
Група 1.
Проблеми в організмі чоловіка, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:
• ендокринні порушення, які стають причиною загибелі сперматозоїдів або перешкоджають їх утворенню;
• інфекційні захворювання (паротит, бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);
• утворення пухлин в яєчках (як доброякісних, так і злоякісних);
• розширення кровоносних судин в яєчках (варікоцеле) через яке температура статевих залоз підвищується понад 34°С, що спричиняє загибель сперматозоїдів;
• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;
• розлад сексуальних функцій (часто мають психологічні причини);
• запалення простати (різної природи);
• вплив зовнішніх фізичних або хімічних факторів, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).
Група 2.
Проблеми в організмі жінки, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:
• ендокринні порушення, які стають причиною порушення розвитку і дозрівання яйцеклітин;
• порушення прохідності маткових труб після травм, абортів або інфекційних захворювань, що перешкоджає процесу запліднення;
• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;
• гінекологічні захворювання;
• інфекційні захворювання (бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);
• вплив зовнішніх фізичних факторів та хімічних речовини, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).
Група 3.
Причини порушення репродуктивного здоров'я. Виділити захворювання за видами збудників (робота з підручником с.243 - 244).
{Ініціативність і підприємливість: генерувати нові ідеї й ініціативи щодо проектної та винахідницької діяльності, прогнозувати вплив біології на розвиток технологій…..}
{Соціальна та громадянська компетентності: уміння працювати в команді з метою досягнення спільного результату при проведенні заходів; готовність брати участь у природоохоронних заходах; громадянська відповідальність за стан довкілля, пошанування розмаїття думок і поглядів.}
{Екологічна грамотність і здорове життя:…усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя.}
Ймовірні варіанти відповідей:
Це призводить до порушення розвитку плода у вагітних, до передчасних пологів та переривання вагітності. Критичним періодом розвитку зародка є період до 12 тижнів.
https://learningapps.org/display?v=poc73sgd519 - пазл
https://learningapps.org/display?v=pu90pj2e219 - класифікація
https://learningapps.org/display?v=p4d99gxfj19 - знайди пару
{Інформаційно-цифрова компетентність:застосування інформаційно-комунікаційних технологій для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією у навчальній діяльності…..}
6. Прийом «Поясни значення термінів» (випереджувальне завдання).
2. Оrganongenesis (гр.оrganon - орган , генез - походження).
3. Mutatio (лат. mutatio - зміни) – мутації.
4. Medicina (від лат. medicina - «лікувальне мистецтво») – медицина.
5. Reproducіo (лат. reproducіo - створюю) – репродукція, відтворення.
6. ζυγωτός – зигота
{Спілкування іноземними мовами: використовувати іншомовні навчальні джерела для отримання інформації біологічного та екологічного змісту; описувати іноземними мовами, аналізувати та оцінювати роль природних явищ у сучасному світі, доречно використовувати біологічні поняття та найуживаніші терміни в усних чи письмових текстах, читати й тлумачити біологічну термінологію іноземною мовою.}
V. Підведення підсумків
Рефлексія
«Для мене здоров’я - це…»
Здоров'я - розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров'я день при днині,
Можливість є йти до мети.
{Обізнаність та самовираження у сфері культури:….розуміння гармонійної взаємодії людини й природи…..}
Повідомлення домашнього завдання:
Регіон |
Чоловіки |
Жінки |
Причини |
ЄВРОПА |
|
|
|
АЗІЯ |
|
|
|
{Математична компетентність: застосовувати математичні (числові та геометричні) методи для вирішення прикладних завдань та проблем у сферах біології та екології. Здатність до розуміння і використання простих математичних моделей природних явищ і процесів.}
Дякую за урок. З вами було дуже приємно працювати.
На завершення хочеться зачитати слова М. Горького: «…людина, озброєна знаннями, — непереможна».
Тож бажаю вам бути освіченими й непереможними.
Викладач В.М. Стариченко
Група 1.
Проблеми в організмі чоловіка, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:
• ендокринні порушення, які стають причиною загибелі сперматозоїдів або перешкоджають їх утворенню;
• інфекційні захворювання (паротит, бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);
• утворення пухлин в яєчках (як доброякісних, так і злоякісних);
• розширення кровоносних судин в яєчках (варікоцеле) через яке температура статевих залоз підвищується понад 34°С, що спричиняє загибель сперматозоїдів;
• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;
• розлад сексуальних функцій (часто мають психологічні причини);
• запалення простати (різної природи);
• вплив зовнішніх фізичних або хімічних факторів, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).
Група 2.
Проблеми в організмі жінки, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:
• ендокринні порушення, які стають причиною порушення розвитку і дозрівання яйцеклітин;
• порушення прохідності маткових труб після травм, абортів або інфекційних захворювань, що перешкоджає процесу запліднення;
• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;
• гінекологічні захворювання;
• інфекційні захворювання (бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);
• імунологічні порушення.
• вплив зовнішніх фізичних факторів та хімічних речовини, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).
Група 2.
Проблеми в організмі жінки, що можуть бути причиною порушення процесів запліднення:
• ендокринні порушення, які стають причиною порушення розвитку і дозрівання яйцеклітин;
• порушення прохідності маткових труб після травм, абортів або інфекційних захворювань, що перешкоджає процесу запліднення;
• вроджені аномалії розвитку статевих залоз;
• гінекологічні захворювання;
• інфекційні захворювання (бруцельоз, захворювання, які передаються статевим шляхом);
• імунологічні порушення.
• вплив зовнішніх фізичних факторів та хімічних речовини, які пошкоджують клітини статевих залоз (радіаційне опромінення, токсичні сполуки тощо).
Mutatio
Medicina
Reproducіo
ζυγωτός - зиго́та
запліднена яйцеклітина
розвиток зародка
раптові зміни в спадкового матеріалі
лікувальне мистецтво
розвитку органів
Опорний конспект учня
Прийом «Робота з текстом»
Метод «Діаграма Венна» - заповнення спільних та відмінних причин запліднення у чоловіків та жінок
Прийом «Поясни значення термінів»
2.Оrganongenesis -
3.Mutatio –
4.Medicina –
5. Reproduco –
6. ζυγωτός – зигота -
Опорний конспект учня
Прийом «Робота з текстом»
Метод «Діаграма Венна» - заповнення спільних та відмінних причин запліднення у чоловіків та жінок
Прийом «Поясни значення термінів»
2.Оrganongenesis -
3.Mutatio –
4.Medicina –
5. Reproduco -