Тема: Рід іменника. Віднесення іменника до одного із родів. Змінювання іменників за числами.
Мета: узагальнювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами
формувати в учнів вміння розпізнавати рід за родовими закінченнями ;розвивати усне й писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; викликати інтерес до уроків української мови; виховувати культуру поведінки в кафе.
Обладнання: презентація до уроку,
Схеми- опори,тлумачні словники,слова для словникової роботи, таблиця, картки для самостійної роботи, алгоритм роботи, листки перевірки,
Тип уроку: комбінований урок
Форма проведення уроку: урок-кафе
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Вступне слово .
- Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок і відправимось в кафе «Усмішка». Візиткою в наше кафе будуть ваші чарівні усмішки. Подаруйте свою усмішку всім оточуючим. Адже своєю усмішкою людина дарує усім частину своєї доброти.
А я як господарка кафе буду пропонувати вам різні страви: і солодкі, і кисленькі, і з перчиком, і ароматні. А страви будуть незвичні: і творчі, і мислительські, і цікаві, й артистичні.
Тож запрошую всіх у кафе «Усмішка».
А допомагати мені будуть офіціанти. Офіціантами в такій важкій справі можуть бути: самі кмітливі, ерудовані, сміливі учні. А серед вас є такі?
Порадьтеся кожен за своїм столиком і виберіть того, хто заслуговує.
-Давайте пригадаємо як себе потрібно вести в кафе. Я поважаю дисципліну й порядок, тому хочу вас повідомити, що своїм відвідувачам запровадила почесний приз вимпел «Кращий столик». Як і в кожному кафе у нас є «Книга пропозицій і скарг».
Кафе незвичне і прибори – незвичні. Зошити – це тарілки, а ручки - це виделки.
2.Запис числа в зошиті.
3. Наше меню:
1. Каліграфічні бутерброди.
2. Словникові пампушки.
3. Вчорашній борщ.
4. Салат запитайлик.
5. Швидкий вінегрет.
6. Хитрий кисіль.
7. Шашлик по – ліцейськи.
8 .Творчі варенички.
9. Самостійні крученики
10. Підсумкове печиво.
11. Домашня ковбаса.
4. Перша страва « Каліграфічні бутерброди».
(слайд 2)
с і ш У м а к Усмішка
5. Далі наступна страва «Словникові пампушки.»(слайд 3)
- Які нові слова почули на уроці?
Кафе, страва, офіціант, меню, клієнт.
-Доберіть до слова кафе синоніми.
- Синоніми до слова страва.
-А зараз дізнаємось, що означають слова меню, офіціант, клієнт.
Учні зачитують із тлумачного словника значення даних слів.
Меню – перелік страв і напоїв, що є в наявності в кафе.
Офіціант – працівник кафе,
що обслуговує відвідувачів, подаючи страви.
Клієнт – особа, що є відвідувачем, замовником, покупцем кафе.
6.Наступна страва «Вчорашній борщ» (слайд 4)
Інтерактивна гра «Гронування»
-Діти, давайте пригадаємо, що ми знаємо про іменник?
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.(слайд 5)
√І. Мотивація навчальної діяльності.
-Для чого ми вивчаємо цю тему?
√. Узагальнення і систематизація знань.
7. Наступна страва «Салат запитайлик».(слайд 6 -7)
- На екрані ви бачите слова ,які розподілені на групи. Поясніть , за якою ознакою розподілені ці слова.
Хлопчик веселка сонце
Пенал квітка небо
Вазон друг подвірꞌя
Телефон корова листя
√І. Закріплення та осмислення знань.
8. Наступна страва «Швидкий вінегрет».(слайд 8)
-Визначити рід іменника,зꞌєднати стрілочками
Аеропорт море
Температура ж.р. трамвай
Футбол ч.р. серце
Спільнота с.р. гардероб
Щастя дисципліна
Перевірка завдання. (на екрані)
А зараз для відвідувачів кафе музичний номер.(слайд 9) (фізультхвилинка)
9. Наступна вправа «Хитрий кисіль».(слайд10)
Проведемо «Диктант – сито»
(1 учень біля дошки)
Кисіль, мꞌясо, ікра, хліб, каша,
борщ, філе, кутя, суп, яйце, вишні
10. Пропоную дві страви одразу.
Такі учні, Недобівйчук Єва ,Кочерган Крістіна, Скрипник Анастасія будуть куштувати
страву «Творчі варенички».(слайд 11)
Ось ваше завдання.
Відлітають за моря, у краї далекі, на будинках гнізда в’ють. Звуть же їх…
( лелеки)
Я червоний, я гіркий. Відгадайте, хто такий? ( Перець)
Хто ховає під кущі наші супи і борщі? ( Картопля)
На чотирьох ногах стою, ходити зовсім я не можу. Коли стомишся гуляти, то любиш на мені відпочивати ( Ліжко)
В неї хатка гарна, тиха, взимку повненька горіхів. В лісі любить вона жити. Відгадайте, хто це, діти? ( Білка)
11. - А всі інші учні будуть вживати страву «Шашлик по – ліцейськи».
Завдання: Обґрунтувати чому? У конвертах є слова, які потрібно розподілити на однину і множину.
Повторення правил роботи в групі.
-Офіціанти, подайте свої страви.(роботи)
12. Наступна страва «Самостійні крученики».(слайд 12)
Перевіряємо на екрані, самооцінювання
А)чоловічий, однина, середній
Б)однина,множина
В)чоловічий,жіночий,скркдній
(2 б)
2.Познач рядок іменників чоловічого роду:
а) біль, любов, холод, боротьба;
б) Батьківщина, Україна, любов, печаль;
в) смуток, хлібороб, розум, батько, Миколка.
(2 б)
3. Познач рядок іменників жіночого роду
А) хмара,небо,вітер
Б) земля,планета,зірка
В)село,море,дерево
(2 б)
4.Всі дані іменники : літо, коромисло, сонце, вікно, молоко, село, море є іменниками :
А)середнього роду
Б)жіночого роду
В)чоловічого роду
2 б.
5. Познач рядок іменників, які вживаються тільки в множині:
а) око, свята, вікно, Сонце;
б) двері, ножиці, граблі, сани, канікули;
в) вишня, листя, зброя, чоботи.
( 2б.)
√. Домашнє завдання.
Остання страва «Домашня ковбаса».(слайд 13)
Вивчити закінчення. Виконати завдання вправи 185 с. 84
Кафе «Усмішка» зачиняє сьогодні свої двері для найкращих відвідувачів.
Але воно відчинене завжди для тих, хто прагне до пізнання, любить навчатись наполегливий до знань.
Наше кафе називається як? «Усмішка!». Тому я хочу пригостити вас на згадку, стравою кафе «Цукерки подяки».
√І. Підсумок уроку.
-Підходить до кінця наша зустріч. Наступна страва «Підсумкове печиво».(слайд 14)
- Ось і закінчується наш урок. Вимпел «Кращий столик» отримує…..
Але в «Книгу пропозицій і скарг» кафе «Усмішка» потрібно занести ті страви , які найбільше вам сподобались. Я називаю страву, яку ви куштували сьогодні
на уроці, а ви аплодуєте, якщо вона вам сподобалась.