Урок "Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Пряме і переносне значення дієслів."

Про матеріал
Формування почуття відповідальності за стан природного середовища та дбайливого ставлення до нього за домогою виконання граматичних вправ на розвиток критичного мислення.
Перегляд файлу

Українська мова, 4-Б клас

Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Пряме і  переносне значення дієслів.

Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2–3 синоніми, антоніми; пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2–3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання. Розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати їх словниковий запас. Закріплювати вміння відрізняти дієслова від інших частин мови,  правильно вживати їх у мовленні. Виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. Формувати почуття відповідальності за стан природного середовища та дбайливого ставлення до нього.

Обладнання: таблиці,  картки, підручник, презентація.

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

I. Організаційний момент

    Закінчилась перерва,

    Продзвенів чаклун-дзвінок,

    А тепер усі швиденько

    Налаштуймось на урок.

II. Мотивація навчальної  діяльності.

1. Відгадування загадки.

     У долині цілий день

     Він співа дзвінких пісень.

     Як верба і як калина,

     Птах цей — символ України.

     Тішить піснею людей

     Гарна пташка — …(соловей).

2. Звучить фонограма співу солов′я.

Соловейко завітав до нас із важливим повідомленням, яке потрібно відгадати. За виконане задання ви маєте право відкрити будь-яке слово.  Тому беремо із собою: знання, пам'ять, кмітливість, натхнення, увагу, розум, терпіння.

III.  Повідомлення теми, мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми будемо закріплювати вміння розпізнавати дієслова в реченнях, попрацюємо над дієсловами – синонімами та дієсловами – антонімами, будемо спостерігати за вживанням дієслів у прямому і переносному значеннях.

IV.  Сприймання й усвідомлення нового  матеріалу.

1. Перша зупинка  «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався.»

- Що я знаю про дієслово?    Що я хочу дізнатися про дієслово?

Розлилися річки. Затопили низини і луки. Летять і летять з вирію птахи. Тепле проміння нагріває землю.

         Назвіть дієслова в тексті  і спробуйте прочитати його без дієслів. Чи можемо ми сказати про що розповідається в тексті. Ні. Отже, без дієслів речення втрачають зміст і стає незрозумілим наше мовлення.

2.  Друга зупинка. Робота над словниковим словом

1).  Каліграфічна хвилинка.

      Т т   Тт    те   ел   ле  еф  фо   он   телефон

      Телефон  -   (від грецького  теле – далеко,  той, що діє на далеку відстань; фон – звук, голос) - вид електрозв'язку, що дає змогу передавати і приймати мовлення на відстань за допомогою електричних сигналів (що передаються дротами) або радіосигналів.

2). Індивідуальна робота біля дошки.

    Дібрати спільнокореневі слова до слова телефон

3).  Колективна робота. «Біном фантазії».

     Скласти словосполучення:  Дисципліна, телефон

3. Третя зупинка. Спостереження за мовним матеріалом.

1). Слухання казки К.Д.Ушинського 

Суперечка

      Корова, кінь і собака говорять  між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: «Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені в місто їздить».

       А корова говорить: «Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім’ю молоком годую».

      Собака як заговорить: «Ні, мене. Я хазяйське добро стережу».

      Почув чоловік цю суперечку і говорить: «Не сперечайтеся. Ви всі мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці».

  • Що в цьому тексті вам не сподобалося?
  • Що потрібно  зробити, аби слова не повторювалися в тексті?
  • Як називаються слова, близькі за значенням?
  • Якими дієсловами потрібно замінити дієслово говорити? (Засперечатись, сказати, зауважити, загарчати)

2). Робота з підручником . Вправа 265

    Прочитайте вірш. Випишіть дієслова-синоніми.

    Яка їхня роль в реченнях?

3).  Робота в групах

     Добір синонімів до дієслова  йти.

     Йти - крокувати, плентатись, сунути, шкандибати.

    Збагачуємо мовлення (20 синонімів)

     Іти – прямувати, простувати, крокувати, чимчикувати, тюпати, чесати, дрібнювати, ступати, шкандибати, кульгати, шкутильгати,  кривуляти, плентатися, плестися, тягтися, пхатися, теліпатися, чвалати, чалапати, тюпати.

-    Що спільного в цих реченнях, а що відмінного?

Щонеділі жінки ідуть до церкви. (Відвідують)

Автобус іде до вокзалу. (Рухається в напрямку)

Іде вже другий тиждень канікул.(Минає)

- Слова, які мають кілька лексичних значень, називають багатозначними.

4. Четверта зупинка. Уживання дієслів у прямому і переносному значеннях

- Багатозначні слова можуть мати пряме і переносне значення. Порівняйте: хор співає - душа співає .

- В яких текстах найчастіше вживаються слова з переносним значенням (у художніх текстах)

Робота в групах

1. Плаче

2. Радіє

3. Спить

V. Фізкультхвилинка.     П′ята зупинка «Рухлива»

VІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань

1. Шоста зупинка. 

1). Вправа 266

 - Прочитайте уривок з тексту.

 - Знайдіть дієслова-антоніми. Випишіть їх. Яка їх роль?

Уявіть себе соловейком.  Продовжіть…

  - Я радію, коли….

 - Я сумую, коли …

Роль

Аудиторія

Формат

Тема

Соловейко

Жителі планети

Звертання

Збереження планети від забруднення

2. Сьома зупинка.   «Творча»

Щоб свою мову збагатити – вчись фразеологізми розуміти!

  • Записані  дієслова  поєднайте  з  синонімом  – фразеологізмом.

І група

Червоніти –                            накивати  п’ятами.

Ледарювати –                         літати в хмарах

Фантазувати  -                        робити з мухи слона.

Втекти –                                  байдики бити.

Перебільшувати –                  пекти раків.

ІІ група

Мовчати -                                теревені правити.

Заважати –                               шкірити зуби

Сміятися  -                               побити глеки.

Базікати –                                плутатись під ногами.

Посваритися -                         тримати язик за зубами.

ІІІ група

Здивуватися –                             задирати носа.

Зазнаватися –                              очі на лоб полізли.

Розплакатися –                           заткнути за пояс

Перемогти -                                пасти задніх.

Відставати –                                розпустити нюні.

   Дібрати   антоніми:

заплести - розплести

заходити - виходити

піднімати - опускати

з'єднувати - роз'єднувати

загадувати - розгадувати, відгадувати

VIII. Підсумок  уроку. Зупинка "Друзів природи"

 1). Нехай Земля квітує всюди – природу збережемо люди!

Природа  нам – як  рідний  дім,

Вона  усім – як  мати,

Щоб  лад завжди  був  в  домі  тім,

Про  це  нам  треба  знати.

Не  рви,  не  знищи,  не  зруйнуй –

Це заповідь  для  тебе,

Красу  планети  не  зіпсуй – Вона  одна  під  небом.

2). Вправа «Мікрофон». «Сподобалося. Не сподобалося. Було цікаво»

-  Для мене було цікавим завдання ….?

- У мене виникли труднощі при виконанні ….

- Найбільше запам’яталося …            

Домашнє завдання. Вправа 269.

 

І група – поєднати з фразеологізмами

Червоніти –                            накивати  п’ятами.

Ледарювати –                         літати в хмарах

Фантазувати  -                        робити з мухи слона.

Втекти –                                  байдики бити.

Перебільшувати –                  пекти раків.

 

 

ІІ група – поєднати з фразеологізмами

Мовчати -                                теревені правити.

Заважати –                               шкірити зуби

Сміятися  -                               побити глеки.

Базікати –                                плутатись під ногами.

Посваритися -                         тримати язик за зубами.

 

 

ІІІ група – поєднати з фразеологізмами

Здивуватися –                             задирати носа.

Зазнаватися –                              очі на лоб полізли.

Розплакатися –                           заткнути за пояс

Перемогти -                                пасти задніх.

Відставати –                                розпустити нюні.

 

 

 

І група      Дібрати   антоніми:

    Заплести -

    Заходити -

    Піднімати -

    З'єднувати -

    Загадувати -

 

 

 

 

ІІ група      Дібрати   антоніми:

    Заплести -

    Заходити -

    Піднімати -

    З'єднувати -

    Загадувати -

 

 

 

ІІІ група      Дібрати   антоніми:

    Заплести -

    Заходити -

    Піднімати -

    З'єднувати -

    Загадувати -

 

 

doc
Додано
28 січня 2021
Переглядів
1464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку