Відкритий урок з української мови у 3 класі
Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній.
Мета: формувати предметні компетентності: формувати в учнів уміння визначати рід іменників; вчити творчо працювати; розвивати дослідницький інтерес, критичне мислення, спостережливість і увагу; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання: Мультимедійна дошка, картки для роботи в парах, роздатковий матеріал для індивідуальної роботи
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель.
- Раді ми гостей вітати, що маємо сказати?
Учні
- Добрий день!
Учитель
- Сидимо
Учні
- Спокійно
Учитель
- Пишемо
Учні
- Охайно
Учитель
- Відповідаєте
Учні
- Чітко
Завдання наші такі:
• Не просто слухати, а чути.
• Не просто дивитися, а бачити.
• Не просто відповідати, а міркувати.
• Дружно і плідно працювати.
Продовжте « Я очікую…»
- Чого ви очікуєте від уроку?
-Наш урок –урок буде проходити в атмосфері творчості, натхнення і радості. І щоб наші очікування зійснилися , треба мати добрий настрій . А допоможуть нам в цьому веселі і різнокольорові м-мси щастя. Гості та діти з торбинки дістають по одному драже, витягнувши, говорять фразу: "Я знаю 5 ..." і продовжують відповідно кольору витягнутої цукерки, перелічують та називають власне людей/місця/продукти/предмути/спрви
Сподіваюсь, ваш настрій вдалося покращити і прошу продемонтрувати на цегликах його. Сподіваюсь, що протягом уроку він буде таким позитивним.
II.Актуалізація опорних знань
Вчитель.
- Пригадаєм, яку тему ми вивчаємо зараз з української мови? (Іменник)
-Пригадайте все, що знаємо про іменник і складемо асоціативний кущ.
2. Складання асоціативного куща «Іменник»
- Що таке іменник? (Частина мови)
- Що називає ця частина мови? (Називає предмет)
- На які питання відповідає вменник?(Хто? Що?)
- Вони є назвами...? (Істот та неістот)
- Іменники подіояються на ...? (Загальні і власні)
- Що таке власні іменники? (Це прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн. міст, сіл, вулиць, річок, морів, гір)
- З якої букви пишуться власні іменники? (Великої)
- Що таке загальні іменники? (Це назви, що даються багатьом предметам)
- З якої букви пишуться загальні іменники? (Малої)
- Наведіть приклади загальних і власних іменників. (Кінь, книжка, Франко, Київ)
- Іменники мають числа? Які? (Однина, множина)
- Іменники, що означають один предмет уживаються в ...? (Однині)
- Іменники, що означають два і більше предметів, уживаються у ....? (Множині)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні. ми на уроці дізнаємося про ще одну властивість іменника.
- Давайте розгадаємо ребус. Ось на екрані ви бачите сім’ю. Сім’я – це скарб для кожного з нас. Варто пам’ятати про це . Наші родичі- це тато, мама, брат, сестра, дідусь, бабуся. Вони найщиріші, найрідніші, найдобріші люди у нашому житті.
- Діти, у слові сім’я яка орфограма? (апостроф)Він ставиться пісоя я, ю, є, кі позначають по два звуки йа, йу, йе йі.
_ Давайте зі словом сім’я утворимо словосполучення. (Велика сім’я, маленька сім ’я, дружна сім’я, гарна сім ’я, відповідальна сім ’я, весела сім’я.)
- Давайте спробуємо дібрати синонім до слова сім’я (родина, рід)
Рід - це турбота, повага, щастя, тато, мама, дитя, бабуся, дідусь.
- До якої частини належать ці слова? (Іменника)
- Це загальні чи власні назви іменників? (Загальні)
- З якої букви пишемо ці слова? ( Малої)
- Який перший звук у слові сім'я?[с’]
- Який це звук? Дайте йому характеристику. (приголосний, глухий, м’який, пара - звук з)
- Яку букву позначає? ( ес)
Пальчикова гімнастика
Перед тим, як писати
Ручки треба розім' яти!
«Оцей пальчик – мій дідусь,
Оцей – моя бабуся,
Оцей пальчик – мій татусь,
Оцей – моя матуся,
А цей пальчик – оце я!
А це вся моя рідня!»
Давайте напишемо цю букву голівкою, оченятами, ліктями, вушком, носиком.
- Запишіть у зошиті велику букву «ЕС» і маленьку «ес» і буквосполучення «сі»
- Складіть речення із цим словом. (Моя сім'я - найраща у світі)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Послухайте загадку і відгадайте її.
1. Відгадування загадки
Хто усіх нас захищає,
Матінці допомагає?
З ним нічого не боюсь,
Здогадались? Це… (татусь)
На дошці вчитель перевертає картинку татуся
Вчитель. А тепер пригадайте, ми з вами пишемо тексти, складаємо речення,твори. Для того, щоб слово не повторювалося ми його замінюємо яким словом? (він).
А коли ви кажете, що тато найкращий, ви його так любите. Як ви говорите? (мій).
Перевернула на дошці всі ці слова вчителька.
Вчитель. Діти, ми підійшли до тема нашого сьогоднішнього уроку - рід іменників: чоловічий, жіночий, середній. Тато іменник чоловічого роду і позначається так- ч.р.(вчитель перевернув картку)
Вчитель. Для того, щоб визначити рід іменників ми використовуємо слова (він, мій). Вони вказують на те,що іменник чоловічого роду.
Погляньте на екран, хтось один прочитає вірш, а ми його доповнимо.
Учень. Дітям пам’ятати слід,
Що іменник має рід
Чоловічий – значить «він»
Учень, вітер, дім, дзвін…
Вчитель. Назвіть ще слова до яких ми можемо поставити слово він, мій.
3. Відгадування загадки
Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька… (матуся)
Дитина записує відгадку на дошці.
Вчитель. А тепер пригадайте, ми з вами пишемо тексти, складаємо речення,твори. Для того, щоб слово не повторювалося ми його замінюємо яким словом? (вона)
А коли ви кажете, що мама найкраща, ви її так любите. Як ви говорите? (моя)
Мама іменник жіночого роду і позначається так- ж.р.(вчитель перевернув картку)
Погляньте на екран, учень зачитає вірш, а ми його продовжимо.
Учень. А жіночий рід вона
Дружба, казочка, весна…
Діти наводять приклади (лялька, ручка, зірка, калина).
4. Відгадування загадки
А для кожної родини
Найдорожче – це дитина.
Найцінніше для життя
Це малесеньке – (дитя)
А тепер пригадайте, ми з вами пишемо тексти, складаємо речення,твори. Для того, щоб слово не повторювалося ми його замінюємо яким словом? (воно) А коли мама кажете, що її дитя найкраще, її так любить. Як говорить вона? (моє) Дитя іменник середнього роду і позначається так- с.р.(вчитель перевернув картку)
Погляньте на екран, учень зачитає вірш, а ми його продовжимо.
Учень. Є й середній рід «воно»
Сонце, теля, вікно, вухо…
(дерево, цуценя, кошеня, слоненя)
Вчитель. Діти, у вашій сім’ї є тато, мама, ви. А хто ще є? (сестра) А сестра чия? (моя) То це іменник якого роду? (ж.р.)
А ще у вас є брат. Брат чий? Це іменник якого роду? (ч.р)
Подивіться на екран і давайте скажемо хором.
Ч.р. він, мій.
Ж.р. вона, моя
С.р. воно моє.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником. с.137. Розгляньте ілюстрацію і подумайте, про що буде розповідатися у вірші.(У вірші буде розповідатися про сон,який снився Дніпрові)
Дайте відповіді на запитання (усно)
- Який сон бачить Дніпро? ( Що є у водах дивна Січ, де рибки видзвонюють шабельками. вони готуються в похід, щоб річку захистити)
-Чим є Дніпро для рибок? (Домівкою)
- Чому рибки готуються у похід? (Щоб річку захистити, бо всі забруднюють її)
- Знайди у вірші антоніми і прочитай їх. (День-ніч)
Дискусія
- Чому автор закликає берегти природу? (Природа є домом для багатьох видів тварин і рослин, які мають право на життя так само, як і ми. Тому, ми повинні бережливо ставитися про довкілля для того, щоб зробити цю планету чудовим місцем для життя)
Запитання до автора
- про що б ти запитав/запитала автора?
Робота у підручнику с.138 (впр.2) Випішіть з вірша по два іменники , які можна поєднати зі словами він, мій; вона, моя; воно. моє за зразком
Він, мій — коник, Дніпро, край.
Вона, моя — рибка, річка, Україна.
Воно, моє — серденько, метро, подвір’я.
Іменики, які вживаються лише у множині, за родами не розрізняються.
Звернемось до правила на ст.139
Іменники, до яких можна додати слова він, мій, — це іменники чоловічого роду. Наприклад: дідусь, брат, дощ.
Іменники, до яких можна додати слова вона, моя, — це іменники жіночого роду. Наприклад: матуся, сестра, ластівка.
Іменники, до яких можна додати слова воно, моє, — це іменники середнього роду. Наприклад:
море, цуценя, серце.
Діти, ви мабуть уже втомилися? Давайте трішки відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
Пропоную відпочити.
Фізкультхвилинка
( Курка, півень, яйце, зошит, ручка, пенал, дерево, сонце, молоко, сир, сметана, вікно, небо, ліс, груша, дерево, дівчинка, лялька, золото, стіл, мама, голос, хмара, бджілка, сонечко, зима, пташка-снігур)
Чому на останній слайд встали дівчатка? (Бо пташка ж.р.). А чому встали хлопці? (Бо снігур - ч.р.)
Робота у підручнику с.139 (впр.163) Виписати слова у три колонки. Якщо правильно виконаєш завдання, то з перших букв кожного слова прочитаєш прислів'я. Як ти його розумієш?
Ж.р. |
таємниця |
акація |
книга |
ідея |
Ч. р. |
ясен |
клен |
день |
барвінок |
ананас |
єнот |
шоколад |
Середній рід |
місто |
авто |
єднання |
шосе |
Як дбаєш, так і маєш.
Робота з підручником с.139 (впр. 3) Назви дитинчат тварин в укр мові належать до середнього роду
Закріплення вивченого матеріале на уроці
Дітям пам’ятати слід,
Що іменник має рід.
Чоловічий - значить «він»:
Учень, хвіст, портфель, пінгвін.
А жіночий рід - «вона»:
Дружба, ластівка, весна.
Є й середній рід - «воно»:
Вухо, яблуко, вікно.
• Робота в парах. З прикметника утвори іменника , визнач рід
Діти, Вам треба з прикметника утворити іменник, визначити рід.
Спокійний – спокій (ім.,ч.р.)
Щасливий – щастя (ім. с.р.)
Святковий – свято (ім., с.р.)
Добрий – добро (ім., с.р.)
Поважний – повага (ім., ж.р.)
Улюблений – любов (ім., ж.р.)
Здоровий – здоров’я( ім. с.р.)
Успішний - успіх (ім. ч.р.)
Багатий - багатство (ім. с.р)
Цілеспрямований - ціль (ім. ж.р.)
Паперовий - папір (ім. ч.р.)
Великий - велич ( ім. ж.р.)
Гра "Якого я роду"
Виймають з торбинки предмет і кажуть, який це рід іменника. Або ще можна роздрукувати зображення предметів і хмарку, і якій вписують рід іменника.
Робота в групах
Гра "Утвори нове слово"
Кожна пара отримує картку. Необхідно утворити нове слово, визначити його рід, усно скласти з ним речення.
1 пара. Префікс від слова «перенести»,
Корінь від слова «казка» (переказ)
2 пара Префікс від слова «розгорнути»,
Корінь від слова «садок»,
Закінчення від слова «ягідка» ? (розсада)
3 пара. Префікс від слова «роз’їзд»,
Корінь від слова «мова».
Закінчення від слова «липа» (розмова)
4 пара Префікс від слова «проніс»,
Корінь від слова «лісник»,
Суфікс від слова «дубок» (пролісок)
Самостійна робота.
(Вибіркове списування)
Хлопці виписують тільки слова, які належать до чоловічого роду.
Дівчата записують слова, які належать до жіночого роду.
Слова: м’яч, сонечко, груша, чобіт, барабан, село, дерево, равлик, листочок, собака, море, корова, хата, місто)
Самоперевірка
Хвилинка-цікавинка (на кожній парті лежить надрукований вірш).
- Уважно прослухайте текст однойменної поезії Григорія Фальковича.
(Учень читає вірш.)
Тиша. Сон. Будильник. Ранок.
Мама. Тато. Джек. Сніданок.
Сумка. Термос. Ковбаса.
Ліфт. Автобус. Шлях. Краса!
Стежка. Ліс. Дуби. Ялиці.
Вуж. Гриби. Пташки. Суниці.
Білка. Небо. Синь. Роса.
Тиша. Термос. Ковбаса.
Комарі. Вогонь. Димок.
Шлях. Автобус. Ліфт. Замок.
Ванна. Мило. Ліжко. Сон.
- Чим цікавий цей вірш? (Складається з самих іменників.)
- Які події передає автор у своєму вірші? (Події, які трапилися з героєм протягом вихідного дня.)
Висновок. Цей вірш є яскравим свідченням важливої ролі іменника у нашому мовленні.
Групова робота
В кожної групи є набір слів.)
- Прочитайте слова. До кожного з них назвіть предмет або явище, що за часом передувало предмету або явищу, позначеному цим словом. Складені пари слів, напишіть. Визначте рід іменників.
Зразок. Тканина (ж.р.) – одяг (ч.р.).
Вата -… корова - …. бавовна день
Вечір - … метелик - … молоко лоша
Кефір - … осінь - … теля лялечка
Кінь - … чоловік - … літо юнак
Гра "Працюємо з цеглинками"
Синя- ч.р.
Червона - ж.р.
Зелена - с.р
Земля, дуб, трава, поле, річка, школяр, маля, шахтар, веселка, вікно, тополя, полум’я, хата, підручник, гордість, прислів’я, пісня, серце, пташеня.
Проблемне питання ( пропедевтичні знання).
• Визначте рід іменників ( забіяка, плакса, невдаха)
• Чи змогли ми визначити рід цих іменників ? ( Ні ) Чому ?
• Це іменники спільного роду. Їх небагато, але вони є. Рід цих іменників можливо визначити тільки тоді, коли вони знаходяться у реченні. (Ця плакса. Петро був забіякою.)
• Д іти, подобаються вам ці слова ? Чи є їм місце у нас на уроці ?
• Правильно, діти, я теж вважаю , що їм не місце на уроці та у нашому класі . Я впевнена, що я ніколи не вживатиму ці слова . В мене в класі найкращі учні. Ви - краса та гордість вашого роду.
• Запишітьприслів’я« Діти - окраса роду» і запам’ятайте його. Я хочу, щоб ваші батьки завжди пишалися своїми дітьми.
Рефлексія. Вправа «Відкритий мікрофон»
Проблемне питання Чи можна сказати, що слово «рід» багатозначне. Чому ?( рід іменників , людський рід)
Вправа «Я тобі – ти мені» Слайд 24
(Вчитель кидає учням м’яч і задає запитання)
- Якого роду бувають іменники?
- Які слова допомагають визначити рід іменника чоловічого роду?
- Які слова допомагають визначити рід іменника жіночого роду?
- Які слова допомагають визначити рід іменника середнього роду?
- Хто з твоєї родини відноситься до жіночого роду?
- Хто з твоєї родини відноситься до чоловічого роду?
- До середнього роду?
Гра "Вірю - не вірю"
- На уроці ми вивчати прикметник. (Ні, на уроці ми вивчали рід іменників)
- Іменник не має роду. ( Іменник належить до певного роду)
- Існує чоловічий, жіночий, дитячий рід.(Існує не дитячий, а середній)
Інтерактивна вправа "Незакінчене речення"
- Тепер я знаю, що іменники бувають ч.р, ж.р, с.родів.
- Тепер, я вмію визначати рід іменників.
- Сьогодні я навчився\лася відносити іменники до певного роду.
- На уроці, найбільш цікавим було читати вірш, який складався із одних іменників.
- Найбільше запам'яталося те, як ми працювали в парах і в групах.
- Тепер я зможу самостійно без допомоги дорослих виконати домашнє завдання з укр мови.
- Я зміг/змогла провести урок результативно і цікаво.
Підбиття підсумків уроку.
В країну іменника екскурс здійснили,
Знаннями новими себе збагатили.
Тепер чітко знаємо іменника рід,
І будем писати все так, як слід!
Самооцінювання
А зараз на картках самооцінювання виберіть ваші враження та емоції після уроку і покажіть цеглинкою свої досягнення.
1