Укр. мова, 3 клас
Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній. Віднесення слова до одного з родів.
Мета:
ключова компетентність: формувати уміння вчитися; формувати вільне володіння державною мовою – усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, виховувати любов до краси слова;
соціальна: співпрацювати у парі, групі для досягнення спільної мети;
навчальна: ознайомити учнів з новими поняттями (рід іменників: чоловічий, жіночий, середній); вчитися визначати рід іменників, визначати приналежність іменників до одного з родів; розвивати спостережливість, уважність; виховувати бажання вчитися.
Хід уроку:
І. Організація класу.
1) Привітання
― Доброго дня! Сідайте! Розпочинаємо урок!
2) Очікування дітей
― Продовжіть речення: «Цей урок буде … » (пізнавальним, цікавим, повчальним, приємним, …)
― А для того, щоб наш урок був вдалим, ми повинні на уроці …? (бути активними, гарно працювати, думати, аналізувати, запам’ятовувати, робити висновки, …)
3) Девіз уроку
― Тому й девіз нашого уроку буде таким:
Душу й серце в роботу вклади!
Кожну хвилину в труді бережи!
4)Робота у зошиті
— Відгадайте загадку: «Привітанням журавля я пробуджую поля, небеса і ручаї,
та заквітчую гаї.» —
Відгадали, хто вона, ця красуня чарівна? (Весна)
— Вчора розпочалася календарна весна. А чи погодні явища, які ми з вами спостерігаємо зараз, можна назвати весняними?
— Давайте складемо невеличку усну розповідь про цю пору року (по одному реченню).
Весна – це пора року, яка настає після зими. Стає все тепліше і тепліше. Природа пробуджується після зимового сну. З’являється зелена травичка, квіти, перші молоді листочки. Повітря наповнюється дзижчанням комах та співом пташок.
Ось яка чудова пора року – весна!
— Дякую за гарну розповідь!
— Відгадайте ще одну загадку:
Три брати ідуть по світу – від зими назустріч літу.
Перший пройде – тане лід,
Другий пройде – всюди квіт,
Третій пройде – укрива землю шовкова трава!
Нерозлучні три брати. Не стрічався з ними ти? (Березень, квітень, травень)
— Який з них – перший весняний місяць?
— Сьогодні – 2 березня. Яка орфограма є у слові «березень»? /ненаголошений звук [е] у корені слова/.
— Підберіть перевірне слово. /береза/ Значить будемо писати «березня».
— Розгорніть зошити. Запишіть: 2 березня
Класна робота
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1) Мозкова атака
― Давайте пригадаємо, що ми знаємо про іменник, і складемо опорну схему.
Іменник
називає предмети, хто? ч. м. істоти власні утвор. від
події, явища що? неістоти загальні прикм., дієслів
― Сьогодні, опанувавши новий матеріал, ми доповнимо цю схему новими знаннями про іменник.
2) Творчий диктант
— Але перед тим, як дізнатися нову інформацію про іменник, давайте закріпимо поняття предметності іменників.
— Від поданих прикметників та дієслів утворіть і запишіть споріднені іменники.
Гратися, працьовитий, книжковий, читати, зимовий, гриміти.
/1учень біля дошки/
— Розберіть за будовою слово книжка.
— Молодці!
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
1) Підведення до визначення теми і мети уроку. Проблемне питання. Слайд
Хлопчик
Дівчинка
Дитятко
― Прочитайте слова зі слайду. Що їх об’єднує? /Всі вони – іменники, назви істот, відповідають на питання хто?, є загальними назвами/
— Додайте до цих слів прикметник гарний, щоб утворилося словосполучення. /Хлопчик гарний, дівчинка гарна, дитятко гарне./
— Чому довелося змінити форму прикметника? /Тому що іменники різні./
— Чим вони різняться? /Думки дітей/
— Ці іменники мають різний рід.
2) Визначення теми і мети уроку
― Отже, тема нашого уроку… : «Рід іменників». Слайд
― На вашу думку, якими мають бути завдання на цей урок? Слайд
— Прочитайте ще раз, як звучить тема нашого уроку.
— Отже, іменники можуть бути або чоловічого, або жіночого або середнього роду.
ІV. Сприймання і усвідомлення матеріалу.
1) Проблемна ситуація /в парах/
― А як же визначити рід іменників: які з них чоловічого, які – жіночого, а які – середнього роду? Нам можуть у цьому допомогти слова-помічники. Я пропоную вам зараз попрацювати у парах і знайти цих «помічників».
― На партах у вас лежать аркуші із завданням.
РОБОТА У ПАРІ
Заповніть таблицю, користуючись словами з довідки.
Іменник |
Слово-помічник |
Рід іменника |
ХЛОПЧИК |
|
|
ДІВЧИНКА |
|
|
ДИТЯТКО |
|
|
Довідка: він, мій; вона, моя; воно, моє; чоловічий рід, жіночий рід, середній рід.
2) Перевірка виконання завдання
— Перевіримо, що вийшло. Слайд
3) Виведення правила
— Який висновок можна зробити? /таблицю- візуалізацію – на дошку/
Висновок: −Іменники, до яких можна підставити слова «він, мій», належать до чоловічого роду.
− Іменники, до яких можна підставити слова «вона, моя», належать до жіночого роду.
− Іменники, до яких можна підставити слова «воно, моє», належать до середнього роду.
Слайд
/На дошку – таблицю-візуалізацію/
V. Засвоєння та формування знань, умінь та навичок.
1) Вправа «Ми – пошуковці»
— Зараз уявіть, що ви – пошуковці і вам треба знайти у класі назви предметів до слів помічників.
2) Фізхвилинка
— Пропоную відпочити. Фізхвилинка сьогодні у нас буде також на визначення роду іменників. Будьте пильні. Я буду показувати малюнки – зображення предметів. Якщо це іменник жіночого роду – встають дівчатка, якщо чоловічого – хлопчики, а якщо середнього – ви всі разом плескаєте у долоні.
3) Каліграфічна хвилинка
— Для подальшої роботи треба навчитися скорочено записувати назви родів. Потренуємося це робити.
— Розшифруйте запис: ч. р., ж. р., с. р.
— Запишіть у зошит. На новому рядочку. Не забуваємо ставити крапочки при скороченні слів.
4) Розподіл іменників за родами. Робота з підручником: ст. 111 вправа 268.
— Давайте попрацюємо у зошитах. Потренуємося визначати рід іменників.
а) Колективно, коментовано біля дошки. / У три стовпчики. 6 слів. 1 слово - 1 учень /
— Прочитайте завдання до вправи. Що треба зробити?
— Будемо записувати іменники у три стовпчики. Як ми їх підпишемо?
Ч. р. Ж. р. С. р.
— Давайте ще раз пригадаємо слова-помічників для того, щоб правильно визначати рід іменників.
б) В парах /до кінця/
— Закінчіть виконання вправи у парах.
в) Перевірка - «зловити» оплесками правильну відповідь
5) Словникова робота
— Подивіться на слова у блакитних рамках. Що це за слова? Навіщо їх обвели рамками?
— Оберіть тлумачення цих слів. Слайд
Колектив - сукупність людей, об'єднаних спільною діяльністю, спільними інтересами.
Хвилина - одиниця виміру часу, що дорівнює 1/60 години, або 60 секундам.
— Запишіть ці слова на новому рядочку. Підкресліть букви, які треба запам’ятати.
— Визначте рід цих іменників. /надписати над словами скорочено/
— Складіть речення, використовуючи обидва слова. Запишіть.
— Визначте головні члени речення.
6) Робота в малих групах (по 4 учні)
—Підібрати і записати у колонки таблиці іменники по родам; підібрати самостійно (по 3 іменника в кожну колонку).
Чоловічий рід |
Жіночий рід |
Середній рід |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Підсумок уроку
1) Бліц-турнір /дівчатка – хлопчики/
— Давайте проведемо між дівчатками і хлопчиками невеличкий бліц-турнір і перевіримо ваші знання з теми «Іменник».
— Утворюємо команди.
ЗАВДАННЯ № 1
Знайдіть і підкресліть власні назви
Древній Київ
Давній народ, який оселився над Дніпром, називався полянами. Жили поляни родинами і мали своїх князів. Були серед них три брати: одного звали Кий, другого – Щек, третього – Хорив. І була в них сестра Либідь. Поселився Кий на одній горі. Щек – на другій, що тепер зветься Щекавицею. А Хорив – на третій горі. Від нього вона називалася Хоревицею. Збудували брати місто і на честь старшого брата назвали його Києвом.
(Н. Забіла)
Кількість балів: 12 б. /з назвою/
ЗАВДАННЯ № 2
Заповніть таблицю за зразком
|
Істоти |
Неістоти |
весна |
|
+ |
ведмідь |
+ |
|
сестра |
|
|
дерево |
|
|
сонце |
|
|
комаха |
|
|
Кількість балів: 4 б.
ЗАВДАННЯ № 3
Гра «Четвертий зайвий»
Знайдіть зайве слово у кожному рядку і закресліть його
Їжак, півень, гуска, ведмідь.
Лисиця, вовк, корова, коза.
Вовченя, зайченя, лисеня, кіт.
Кількість балів: 3 б.
ЗАВДАННЯ № 4
Гра «Зберіть врожай»
«Зібрати» тільки стиглі яблука, на яких розміщені іменники всіх трьох родів.
Кількість балів: 3 б.
ЗАВДАННЯ № 5
ХЛОПЧИКИ
1) Розподіліть іменники за родами:
Вовк, мама, вікно, індик, озеро, ікра, йога, ніс, небо, авто.
Ч. р. |
Ж. р. |
С. р. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2) У кожному слові обведіть першу літеру і прочитайте слова, що утворилися.
ДІВЧАТКА
1) Розподіліть іменники за родами:
Мак, весна, море, опера, океан, око, ячмінь, євро, нога, осока.
Ч. р. |
Ж. р. |
С. р. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2) У кожному слові обведіть першу літеру і прочитайте слова, що утворилися.
2) Рефлексія
— Давайте повернемося до опорної схеми. Що ще тепер ми можемо дописати у неї?
/Іменник має рід: чоловічий, жіночий, середній./
Іменник
називає предмети, хто? ч. м. істоти власні утвор. від
події, явища що? неістоти загальні прикм., дієслів
ч. р.,
ж. р.,
с. р.
3) Зображення співвідношень понять кругами Ейлера – Венна
— Зобразити співвідношення між групами понять кругами Ейлера – Венна:
А – іменники
Б – іменники чоловічого роду А
В – іменники жіночого роду
Г – іменники середнього роду Б В Г Д
Д – іменники спільного роду
— Є група іменників, які не відносяться ні до чоловічого, ні до жіночого, ні до середнього роду. Ці іменники відносяться до спільного роду? Якщо когось зацікавило це питання, пошукайте у довідниках чи в Інтернеті. А завтра на уроці нам поясните що це за іменники.
До якого роду віднести, н-д, такі слова, як забіяка, бідолаха, невдаха, роззява?
4) Самооцінка
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?
— Проведемо самооцінку. Якщо ви почуєте твердження, з яким погоджуєтеся, – затискайте палець, починаючи з мізинця:
— Покажіть, що у вас вийшло? Отже ми працювали з вами ось так!
VІІ. Оголошення домашнього завдання
— Запишіть д/з на завтра: впр. 269, ст. 111 – правило.
— Прочитайте завдання до вправи. Всім зрозуміло, як виконувати завдання?