Тема. Рівняння із двома змінними та його розв’язок.
Мета: сформувати уявлення про рівняння із двома змінними та його розв’язки; усвідомити зміст поняття «графік рівняння з двома змінними»; виробити вміння: відбирати перевіркою розв’язки рівняння з двома змінними; працювати з готовим графіком рівняння із двома змінними та обчислювати розв’язки рівняння з двома змінними.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Виконання усних вправ
3х=6; 3х+2=6; 8+х=4; 6+х=2х-х+6; 3х+5=3х+7.
Що означає «розв’язати рівняння»?
Якщо можна , розв’яжіть рівняння, знайдіть довжини сторін прямокутника.
А(1; -5); В(3; 11); С(0; 2)? Чому?
2·1+3·(-1)=5; 2·0,5+3·(-1)=-2?
ІІІ. Формування мети й завдань уроку
Після повторення основних понять, вивчених у темі «Лінійні рівняння з однією змінною», та виконання усних вправ і складання рівнянь разом з учнями формуємо мету: познайомитись із тим новим видом рівняння, що зустрівся під час розв’язування одного із завдань.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Конспект
|
Вид твердження |
Рівняння з однією змінною |
Рівняння з двома змінними |
|
Х + 5 = 8 |
Х + У = 8 |
|
Рівність, що містить невідоме число, позначене буквою (змінна) |
Рівність, що містить два невідомих числа, позначених буквою (змінні) |
|
Корінь рівняння із однією змінною – значення змінної, що перетворює рівняння на правильну рівність. |
Розв’язки рівняння із двома змінними – впорядкована пара чисел (х;у), за яких рівняння перетворюється на правильну рівність. |
|
Рівняння з однією змінною – мають однакові корені або не мають коренів. |
Рівняння з двома змінними – мають одні й ті самі розв’язки або обидва не мають розв’язків. |
|
Однакові |
|
|
? |
Фігура, що складається з точок (х;у), таких, що їх координати – розв’язки рівняння. |
V. Закріплення матеріалу. Вироблення вмінь.
Виконання усних вправ:
За утвореною формулою знайдіть два розв’язки кожного рівняння.
Виконання письмових вправ
|
х |
-5 |
-4 |
-3 |
-1 |
0 |
3 |
4 |
5 |
|
у |
0 |
3 |
4 |
1 |
-5 |
4 |
-3 |
0 |
х² - 2ху + у³ = 0?
VІ. Підсумки уроку
Контрольні запитання
Чи є пара (2;1) розв’язком рівнянь: 2у - х² = -2; 3х – у = 4; ху = 3?
VІІ. Домашнє завдання
№1. Вивчити зміст основних понять та складіть алгоритми:
а) «Як перевірити, чи є пара (х;у) розв’язком рівняння з двома змінними»;
б) «Як знайти розв’язки рівняння з двома змінними».
№ 2. Виразити змінну у через змінну х, знайти три будь-які розвязки рівняння:
№ 3. Які з точок А(-3; 12); В( 2;-7); С(0;3) належать графіку рівняння
х² - у +3 =0?