Тема. Рівняння. Корінь рівняння.
Мета. Узагальнити й систематизувати знання учнів про рівняння, визначити поняття рівняння, кореня рівняння, розв’язку рівняння; розвивати логічне мислення, пам'ять, уважність; виховувати інтерес до математики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник,роздавальний матеріал,мікрофон, проектор, комп’ютер, екран
Хід уроку
Знання збираються по краплині, як вода в долині.
Діти, до нас на урок завітали гості. Це вчителі математики з усього району. Вони вчать таких самих діточок як і ви, тож поверніться і привітайтеся з ними.
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Щоб урок минув цікаво,
Всі беремося до справи.
Лідія Таран з 1+1 попросила допомогти їй з усним рахунком і взяти у вас інтерв’ю:
1) 38+28= (66); 2) 56-33= (23) ; 3) 640:2= (320) ; 4) 14х8= (112) ; 5) 35+28= (63) ; 6) 46-22= (24).
А Лариса Руснак передала вам подарунок.
А що ви можете сказати про такі записи: (слайд 2)
1) х + 34=75; 2) х – 54=23 ; 3) 206 – у=98 ; 4) (134 + х) – 583=102 ; 5) (х – 506) + 215=423 ; 6) (942 – а) · 126=504.
Як вони називаються? (рівняння)
Тоді спробуйте розв’язати логічну вправу з рівняннями. Треба вставити пропущену літеру:
Логічна вправа: (слайд 3)
(х+17)-3=18 Г
АБВГДЕ
(8-х)+19=22 ?
Щоб розв’язати логічну вправу потрібно вміти розв’язувати такі рівняння. Сьогодні ми з вами й навчимося.
Отже, тема нашого уроку «Рівняння. Корінь рівняння».
Давайте відкриємо зошити, запишемо число, класна робота, тему уроку.
(Робота з підручником § 16)
Діти, давайте уважно подивимось на рівняння х+ 4=10 і вияснимо, що це таке. Що ви помітили? Що в ньому є? (числа, дорівнює і буква х)
У рівнянні є дорівнює, то можна сказати, що рівняння – це рівність. У рівнянні є ще невідоме число, позначене літерою х, то, виходить, рівняння – це рівність, що містить невідоме, значення якого потрібно знайти. А що про це пише в підручнику?
Давайте подумаємо, яке число можна підставити замість х? (6) А чому не 5 чи 8? (бо 6+4=10) Отже, коли підставимо 6, то рівняння перетвориться на правильну числову рівність. Ану знайдіть у підручнику, як називається таке число. Значення невідомого, при якому рівняння перетворюється на правильну числову рівність, називається коренем рівняння.
А що означає розв’язати рівняння? Це що його зав’язали у вузол і треба розв’язати? (ні, розв’язати рівняння означає знайти х) Розв’язати рівняння – означає знайти всі його корені або показати, що рівняння коренів не має. Так у підручнику пише? Ану гляньте.
Решту параграфа опрацювати самостійно.
№ 556
45+х=100-28, у-25=40-18,
45+х=72, у-25=22,
Х=72-45, у=22+25,
Х=27. у=47.
Відповідь: 27. Відповідь: 47.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться!
За хороший день вчорашній.
І до сонця потягніться
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз - присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
3) (70-х)-35=12, 4) 60-(у+34)=5, 70-х=12+35, у+34=60-5, 70-х=47, у+34=55, х=70-47, у=55-34, х=23. у=21. Відповідь: 23. Відповідь: 21.
5) 52-(19+х)=17, 11) 121:(х-45)=11, 12) 77:(у+10)=7, 13) (х-12):10=4,
19+х=52-17, х-45=121:11, у+10=77:7, х-12=4·10,
19+х=35, х-45=11, у+10=11, х-12=40,
Х=35-19, х=11+45, у=11-10, х=40+12,
Х=16. х=56. у=1. х= 52.
Відповідь: 16. Відповідь: 56. Відповідь: 1. Відповідь: 52.
(на кожну парту роздаються конверти із завданням відтворити послідовність розв’язання рівняння)
4·(2+х)=16,
2+х=16:4,
2+х=4,
Х=4-2,
Х=2.
Відповідь: 2.
1) Щоб знайти невідомий доданок треба… (від суми відняти відомий доданок)
2) Щоб знайти невідоме зменшуване треба… (до різниці додати від’ємник)
3) Щоб знайти невідомий від’ємник треба… (від зменшуваного відняти різницю)
4) Щоб знайти невідомий множник треба… (добуток поділити на відомий
множник)
5) Щоб знайти невідоме ділене треба… (частку помножити на дільник)
6) Щоб знайти невідомий дільник треба… (ділене поділити на частку)
Опрацювати § 16, вивчити правила;
Розв’язати № 557 (1-4,7,8), №561, 563.
Додатково: розв’язати логічну вправу.
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ?
|
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ? |
|||
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ?
|
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ? |
|||
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ?
|
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ? |
|||
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ?
|
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ? |
|||
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ?
|
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ? |
|||
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ?
|
Логічна вправа: (х+17)-3=18 Г АБВГДЕ (8-х)+19=22 ? |
|||
4·(2+х)=16, |
(х-7)·5=50 |
6·(4+у)=48, |
8:(2+х)=2, |
|
2+х=16:4, |
х-7=50:5 |
4+у=48:6, |
2+х=8:2, |
|
2+х=4, |
х-7=10 |
4+у=8, |
2+х=4, |
|
х=4-2, |
х=10+7 |
х=8-4, |
х=4-2, |
|
х=2. |
х=17 |
х=4. |
х=2. |
|
Відповідь: 2. |
Відповідь:17. |
Відповідь: 4. |
Відповідь:2 . |
|
(2+х):4=7, |
44:(у-5)=11, |
х=28-2, |
у=4+5, |
|
2+х=7·4, |
у-5=44:11, |
х=26. |
y=9. |
|
2+х=28, |
у-5=4, |
Відповідь:26. |
Відповідь: 9. |
|
Як називаються компоненти дії додавання? |
||||
Як називається результат дії додавання? |
||||
Як називаються компоненти дії віднімання? |
||||
Як називається результат дії віднімання? |
||||
Як називаються компоненти і дії множення? |
||||
Як називається результат дії множення? |
||||
Як називаються компоненти дії ділення? |
||||
Як називається результат дії ділення? |
||||