Природознавство 3 клас
Тема: Різноманітність тварин у природі.
Мета: Формувати поняття "звірі", "птахи", "плазуни",
"земноводні", "риби ' "комахи"; розвивати вміння порівнювати,
спостерігати, розвивати уяву;. пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовираження й самореалізації у пізнавальній діяльності; удосконалювати вміння користуватись комп’ютером; виховувати допитливість, любов до природи, бажання оберігати тварин.
Обладнання: Ілюстрації різних тварин: "Презентація, , грамзапис К.Сен - Санса "Карнавал тварин", тести.
Хід уроку
I. Організація класу
Вчитель: Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром!
Діти: Ми вам раді люди добрі ,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок наш в третій клас!
II. Хвилинка спостережень
Гра "Кореспондент" (інтерв'ю)
Кореспондент
– Що можна сказати про погоду сьогодні? Відповіді учнів
Кореспондент
– Який зараз місяць? Відповіді учнів
Кореспондент
– Що вам відомо про назву місяця? Відповіді учнів
Кореспондент
– Які зміни сталися в неживій природі? Відповіді учнів
Кореспондент
– А в живій? Відповіді учнів
III. Актуалізація опорних знань учнів
Які групи тварин вам відомі?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
Учитель
1. Сьогодні у нас буде незвичайний урок - урок-подорож. Ви
узнаєте які існують групи тварин, умови їх життя, яке значення мають
тварини в природі. Ми помандруємо у царство тварин. А клас
розділимо на три екіпажі: 1. Підводна ладка
2. Всюдихід
3. Лайнер
Командирами екіпажів ми виберемо:
– Отже, починаємо нашу подорож. Але нам треба взнати за
яким маршрутом ми будемо рухатися. Подивіться на карту подорожі,
ви побачите маршрутні листки для екіпажу з завданням і назвою
станції, на якій ми будемо робити зупинку. Наші досягнення будемо
заносити в бортовий журнал і відзначати балами.
V. Вивчення нового матеріалу
II. Закріплення вивченого
-Коли ви чуєте слово «тварини» , кого уявляєте?
Відповіді учні
Слайд 2
Як називається наука про тварин? (зоологія)
Вчитель називає ознаки тварин, а учні називають вид
- Які тварини мають 6 ніг? (комахи жуки, метелики, бджоли)
- Які тварини вигодовують малят молоком? (звірі, ссавці тигр, слон)
- У яких тварин тіло вкрите лускою? (риби)
- Які тварини тягнуть своє тіло по землі? (плазуни змії, ящірки)
- Які тварини частину життя проводять у воді, а частину на землі?(земноводні жаби, тритони)
- Яких тварин ми ще не назвали? (птахи)
3. Галерея музичних портретів. (слайд 4)
Ми потрапили на незвичайну станцію, яка називається-галерея
музичних портретів, її створив французький композитор К. Сен-Санс, (слайд 5)
який дуже любив тварин і присвятив їм багато музичних творів.
Навкруги висять портрети, але на них нічого не видно. Зате з кожної
ллється музика. Спробуйте назвати істоту, яку вона зображує.
Музичний портрет № 1 Звучить п’єса «Пташник» (слайд 6)
- Чи можете уявити рухи цих тварин? Що вони роблять?
- Голоси яких птахів вчуваються в музиці?
- Який настрій переважає в музиці?
- Визначте характери птахів, портрети, яких відтворено в
музиці.
- Назвіть цих птахів, заповніть рами їхніми портретами з
відповідними підписами.( Пташка)
- Яких птахів ви уявляєте?
Цікавинка-хвилинка – повідомлення дослідників.
Найбільший птах – страус заввишки 27м, маса тіла 90кг. Найменша з пташок у світі – колібрі, маса її 15г, тобто вона в 50тис. разів легша за страуса.
Підсумок
Отже, тварин, тіло яких вкрите пір'ям, називають птахами.
Музичний портрет № 2 Звучить п’єса «Слон» (слайд 7)
- Який характер у тварини зображеної в музиці, - грізний чи
сумирний?
- Чи чуєте ви в музиці голос цього звіра?
- Що він нагадує вам - спів, рик, плач, виск?
- Визначте характер рухів цієї тварини. Це - стрибки, біг чи
хода?
- Тварина зображена у цій мелодії поважна чи кумедна?
- Назвіть тварину і заповніть раму її портретом з відповідним
підписом (Слон)
Цікавинка-хвилинка – повідомлення дослідників
Найменша тварина – землерийка, її малятко важить не більше 2г. Найбільші тварини – блакитні кити маса досягає 150т, довжина33м.
Підсумок Отже, тварини, тіло яких вкрите шерстю, називаються звірами.
Вони вигодовують своїх малят молоком. Це істотні ознаки звірів.
Музичний портрет № 3 (Звучить п'єса "Акваріум") (слайд 8)
- Які звуки чітко чути в музиці? (тріск, плюскіт, хлюпотіння
води)
- Якого характеру надає музика мешканцям підводного
світу?
- Де б могли ми часто милуватись життям підводного
царства?
- Спробуйте здогадатись, який портрет створив композитор.
- Які тварини живуть у воді?
- Де живуть риби?
- Яких ви знаєте риб?
- Чим дихають риби?
Цікавинка-хвилинка - повідомлення дослідників
Летюча риба вистрибує з води зі швидкістю 32 км\год! Відштовхуючись хвостом від поверхні води, вона злітає в повітря, а коли падає, знову вдаряє хвостом по воді і знову летить вгору. Трапляється, що риби злітають на висоту до шести метрів і летять над водою близько 400м!
Як ви думаєте, скільки може коштувати акваріумна рибка? Але мова йде не про звичних скалярій чи гурамі, а про найдорожчу рибку у світі. Це − риба-дракон або так звана арована. Ціна на неї залежно від забарвлення коливається в межах $ 80.000. Але це ще не все! Якщо вам сподобається платинова арована, яка виростає до 40 см, вам доведеться розщедритися на 400 000 доларів!
Підсумок
Отже, тварин, які живуть у воді, а тіло вкрите лускою, називають рибами.
Згадайте і назвіть казки про тварин, які ви знаєте.
4. Згадаймо їхні імена
Запитання: Згадайте тварин, які назавжди зникли з нашої землі.
Запитання: Назвіть тварин, які знаходяться під загрозою
зникнення і потребують допомоги.
Супергра "Кіт у мішку"
Запитання: Де і чому кота вважають священною твариною?
Запитання: У кого кращий зір - у людини чи кота? Підтвердіть
прикладами.
Запитання: Навіщо котові вуса?
Запитання: Назвіть грізних родичів кота.
Запитання: Чому японці тримають у своїх оселях деяких риб,
зокрема морських котів, в акваріумах?
5.Робота з тестами.
III. Підсумок уроку
-Яка група тварин вам найбільше сподобалась?
- Що цікавого про тварин ви дізналися на уроці?