Бібрський опорний ліцей імені Уляни Кравченко Бібрської міської ради Львівського району Львівської області
Вчитель початкових класів – Марія Базюк
Робота з дитячою книгою
„Заглядає в шибку казка сивими очима“
Тема: Українські народні казки. Поняття про народну казку. Прислів’я. „Вовк та козенята“ (укр. нар. казка).
Мета: Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, формувати навики виразного інтонаційного читання; розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного, розвивати творчі здібності, виховувати інтерес до казки як фольклорного твору.
Обладнання: Запис казки „Вовк та козенята“, пісня „А ми любимо читати“, ілюстрації до українських народних казок, малюнки героїв казок, персонажі лялькового театру (коза і вовк), казкова скринька, загадки до укр. нар. казок.
Хід уроку:
I. Організація класу.
II. Мотивація навчальної діяльності.
(Звучить музика).
— Вступне слово вчителя):
а) повідомлення теми і навчальних цілей уроку;
б) поетичний вступ:
Існує книг багато на землі,
Вони цікаві, мудрі та навчальні.
Та кожен з нас — дорослий чи малий,
Казки читає — дуже вони гарні.
Казка — це світ чарівний та незнаний,
Казка — це диво, сповнене краси
Поринуть в казку — це так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
У казці звірі свою мову мають.
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда там перемагають,
Тому і люблять казку діти всі.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Керований діалог у системі „вчитель – учні“:
а) чи любите ви казку?
б) пригадайте, як називаються казки , які складалися народом, наведіть приклади народних укр. казок.
— евристична гра —„Казкова скарбничка“.
Скарбниця — це місце зберігання скарбу. Який скарб лежить у цій скрині ви дізнаєтесь, коли відкриєте її (у пакеті загадки і малюнки героїв казок, які опрацьовуватимуться на протязі теми.)
Зачитуюся загадки, малюнки-відгадки, прикріплюються на дошку.
Відкриваємо скарбничку.
Скринька зовні невеличка.
В ній скарби лежать безмежні.
Будьте дуже обережні.
Їх ніколи той не згубить,
Хто народну мудрість любить.
І багатства ці безціни,
Їх збирали по краплині.
Не втрачаєм часу марно,
Дістаєм перлину гарну.
— Казки просять, діти, вас; „Ви впізнайте друзі, нас“.
1. „Вовк та козенята“
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
2. „Рукавичка“
Хоч вона і невеличка,
Жабка, мишка і лисичка,
Й вовчик також йде туди,
Всіх рятує від біди.
Ще й ведмідь, кабан заліз,
В мирі, злагоді й без сліз
Проживали, і та річ
Тепла-тепла, наче піч.
3. „Лисиця та їжак“
Хитра лисичка їжачка зустріла,
І цілуватись із ним захотіла
Та мудрий сміливець хитрунку вже знав
І навіть руки їй не подав.
4. „Лисичка та журавель“
На гостини до лисички
Йшов журавлик радо
Та в хитрунки кепські звички
Тільки бреше й краде.
5. „Колосок“
Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок.
Спік смачненькі у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав.
6. „Дрізд і голуб“
Добре того вчити,
Хто хоче все знати.
Та наш голуб не хотів.
Науку переймати.
„Знаю, знаю“— він кричав,
Ні про що не слухав.
Й залишився без гнізда,
Ось тобі наука.
— З приємністю вам повідомляю, що всі ці казки прийдуть до нас у гості на уроки читання.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання теми уроку.
1. Прослуховування казки з голосу вчителя.
А тепер розкажу вам казку нову.
Не дуже коротку і не дуже довгу
А таку якраз, як від мене і до вас!
2. Перевірка первинного сприймання за серією питань:
— Хто дійові особи казки.
— Скільки у кози було козенят?
— Де відбувалися події?
3. Словникова робота („Лісова галявина“ (на макетах дерев — слова):
— голосне читання словесних підбірок:
Словниково-семантична вправа:
а) що означає слово відчинітеся? (відімкнітеся, відкрийтеся).
б) що можна відкрити? чи можна книгу відчинити?
в) доберіть слова, близькі за значенням, до слів „мати“, „їжа“.
г) Прочитайте трискладові слова, ті, що відповідають на питання „хто?“, „що?“
4. Читання казки учнями мовчки, перевірка розуміння тексту:
— Чому коза залишила козенят вдома самих?
— Чи залишаєтесь ви самі вдома?
— Як слід поводить, коли ви самі вдома? Чи можна відчиняти незнайомим людям?
5. Вибіркове читання казки.
— Де жила коза і козенята?
— Куди щодня ходила коза?
— Що розказувала діткам? Чого вона боялася?
— Прочитайте пісеньку кози і вовка. Чим вони відрізняються?
— Прочитайте зачин і кінцівку казки.
— Чому коза похвалила козенят?
— Прочитайте речення, яким можна підписати малюнок до казки.
6. Вправи дня (вироблення навичок інтонаційного читання, правильного інтонування речень, уміння володіти силою голосу і тембром голосу)
— Які слова в тексті вказують, як слід читати пісеньки кози і вовка?
Прочитайте їх правильно.
7. Робота над прислів'ями: читання і пояснення прислів'я.
Робота над деформованим текстом.
8. Слухання казки в записі.
9. Розвиток творчих здібностей учнів.
Складання загадки.
У хатинці семеро малят
Всі вони від страху аж дрижать.
Злий вовчисько їх підстерігає,
Материнин голос підробляє.
Голос підробить зумів
Семеро діток обдурив
Шість з розгону проковтнув
Про одне лише забув.
V. Підсумок уроку.
а) Питально-відповідна вправа: (загадки за опорними словами)
— Який розділ ми почали опрацьовувати?
— Де тварини можуть говорити?
— Які прислів'я запам'ятали?
⎯Чого навчила вас казка „Вовк і козенята“?
б) Відгадування загадок:
1. Біла кониця
Йде води напиться.
Хвицає ногами, буцає рогами
Бородою трясе
Молоко несе,
Ласує лозою
Зветься ... (Козою).
2. Невсипущий,
Хитрий, сірий,
Голоднющий,
Ікла шкірить,
Між кущами
припадає,
І наживу виглядає. (Вовк)
VI. Завдання додому.
Виразно читати, переказувати казку. За бажанням намалювати ілюстрацію.