Комунальний заклад «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради
Кафедра початкової освіти
Авторська розробка
на тему «Урок роботи з дитячою книгою, використовуючи стратегію «Шість капелюхів мислення»
Виконала:
Кузьменко Любов Вадимівна
вихователь ГПД
Енергодарської загальноосвітньої
школи № 7
група № 22
Запоріжжя
2018
Розвиток критичного мислення найбільш актуальний в часи інтенсивних соціальних змін, коли неможливо діяти без постійного пристосування до нових політичних, економічних та інших обставин, без ефективного знаходження відповідей на запитання, значну частину яких неможливо передбачити. Тому актуальність і важливість того, щоб люди ХХІ століття вміли мислити критично. У цьому сенсі критичне мислення виступає як фундамент сучасної освітньої системи. І вже сьогодні завдання оволодіння стратегіями та навичками критичного мислення визнано першочерговим у багатьох країнах світу.
В першому класі уроки читацької діяльності закладаються на уроках української мови та роботі з дитячою книжкою. В дітей розвивається інтерес до читання, збагачується читацький досвід, а головне — вони вчаться сприймати художній твір, а також критично аналізувати почуте.
Для формування читацьких вмінь необхідно використовувати дитячу книжку для роботи на уроці і в позаурочний час. На таких уроках пропоную використовувати метод наочного моделювання через введення системи позначень, героїв, а також складання порівняльних таблиць, інтелект карт, а також стратегію «Шість капелюхів мислення».
В практику розвитку мислення метафору «шести капелюхів» ввів відомий психолог Едвард де Боно. Вираз «put on your thinking hat (cap)» (дослівно: одягни свій розумовий капелюх) на українську мову можна перевести як «задуматися, поміркувати». Едвард де Боно пропонує «подумати» шістьма різними способами.
Метод «Шість капелюхів мислення» використовується для різнобічного аналізу будь-яких явищ, а також для проведення заняття з узагальнення досвіду. Метод визнає значимість усіх компонентів – емоцій, фактів, критики, нових ідей - і включає їх в роботу в потрібний момент, також може бути використаний на уроці у будь-якій предметній області. Використання даного методу на уроці роботи з дитячою книгою можна з’ясувати як розвивається в учнів здатність структурувати інформацію, а також дослідити як стати найкращим мислителем. Він розділяє мислення на шість відмінних один від одного режимів, позначених капелюхами різного кольору. «Надягання» капелюхів фокусує мислення, «зміна» капелюха змінює його напрямок. В основі цього методу лежить ідея паралельного мислення.
Паралельне мислення - це мислення конструктивне, при якому різні
точки зору і підходи не стикаються, а співіснують.
Чому капелюхи? Капелюх легко надіти і зняти, крім того, капелюхи вказують на роль. «Приміряючи» на себе капелюх певного кольору, ми вчимося думати в заданому напрямку. Зміна капелюхів привчає бачити один і той же предмет з різних позицій, в результаті чого складається найбільш повна картина. Це універсальний метод, застосовувати його може кожен вчитель.
Урок роботи з дитячою книгою «Колосок», використовуючи стратегію «Шість капелюхів мислення»
Тема: Робота з дитячою книгою, використовуючи стратегію «Шість капелюхів мислення»
Українська народна казка «Колосок».
Мета: познайомити дітей з українською народною казкою «Колосок», удосконалювати навички правильного, свідомого інтонаційного читання, розвивати вміння слухати, аналізувати почуту інформацію, критично мислити; збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне мовлення, увагу, мислення; розвивати дрібну моторику; виховувати працелюбність, бережне ставлення до хліба.
Обладнення: 6 капелюхів, аудіоказка «Колосок», ілюстрація до казки, зображення Півника та мишенят, малюнки до інтелект-карти, серця на кожного учня, пазли.
Хід уроку
І. Організація класу.
Рушаємо в подорож ми за знаннями.
Візьмемо кмітливість в дорогу із нами.
Фантазія, вигадка стануть в пригоді.
Отож,вирушаймо! Лінитися годі!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
Я до вас сьогодні йшла
І торбинку цю знайшла.
Це напевно зайчик був,
Під пеньком її забув.
Я торбинку підняла
І до школи принесла.
Глянь у неї навмання-
Капелюшки і казочка нова
Для нас лежать у ній.
Ілюстрація казки розрізана на пазли (діти складають ілюстрацію, на зворотньому боці – склади , з яких складається назва казки « Колосок»)
- От і дізналися яка казка у нас в гостях.
-Тут не тільки казка, а й різні завдання. Спробуємо їх виконати?
- Що значить народна казка?
- Чим відрізняється від літературної?
ІІІ. Слухання аудіоказки «Колосок» з поетапним виконанням завдань.
1. Слухання аудіоказки. Складання інтелект-карти до поняття «Колосок».
- Дітки, а давайте приміряємо наші знайдені капелюшки?
Білий капелюшок відповідає за факти які ми отримали прослухавши казочку. Пропоную скласти інтелект-карту до поняття «Колосок». Діти одягаючи білий капелюх спираються на факти, які їм вже відомі з реального життя.
- Молодці! Про колосок ми вже дізнались, час приміряти червоний капелюх, який допоможе нам висловити свої емоції стосовно героїв сьогоднішньої казочки.
- Скажіть будь ласка, найуважніші,скільки було героїв?
Вчитель прикріплює на дошку зображення Півника, мишенят Круть і Верть.
- Як звали мишенят?
- Як звали півника?
- Давайте попробуємо порівняти цих героїв?
2. Складання порівняльної таблиці симпатій. Діти одягають червоний капелюх та прикріпляють на дошку свої вподобання у вигляді сердець, аргументуючи свій вибір.
3. Читання казки учнями. (Ланцюжком, або мовчазне)
4. Перевірка . (Відповіді на запитання)
- Хто знайшов колосок? (Півник)
-Що він зробив із знахідкою?( Відповіді дітей)
- Слухаючи казку, які емоції у вас викликав цей герой? (Відповіді дітей)
- А хто нічого не хотів робити?( Мишенята)
5. Робота з пазлами.
- Подивіться, а ось два капелюшки чорний і жовтенький із секретом. Спробуємо дізнатись, що там заховано?
- Складіть запитання із пазлів, дайте відповідь одягаючи капелюх з якого вийняли. Чорний капелюх символізує негативні сторони почутого в сьогоднішній казці, а жовтий – позитивні сторони.
Чорний : Чому півник не дав пирогів мишенятам ?
Жовтий: Що зробив півник щоб їсти пироги?
Фізкультхвилинка
Пострибайте, покрутіться, як мишенята.
Станьте на одній нозі, розправте руки, як півник крила.
6. Змінити ситуацію і продовжити казку.
- Дітки, але ж це погано, що круть і Верть залишилися голодні. Давайте змінимо кінцівку казки.
- Зелений капелюх – капелюх енергії, творчості. Час скласти казочку де мишенята Круть і Верть зрозуміли, що вели себе погано. Давайте спробуємо?
Діти одягають по черзі зелений капелюшок.
ІV. Підсумок уроку.
- Час для підсумку настав. Синій капелюшок нам в цьому допоможе. Він упорядковує і підсумовує почуте і сказане.
- Чи сподобалась вам казка?
- За що ви б хотіли похвалити Півника?
- Яку пораду дали б мишенятам?
От і казочці кінець,
Хто працював – молодець.
V. Домашнє завдання. Читати текст, виконати завдання у зошиті.
Отже, метод шести капелюхів збагачує наше мислення і робить його всебічним. Якщо ми просто попросимо інших подумати, часто вони відчувають розгубленість. Але якщо їм запропонувати дослідити предмет, текст, питання, тощо, використовуючи стратегію шести капелюхів , широта їх сприйняття швидко зростає .
Для того щоб учні прагнули вести бесіду, діалог щодо складних і суперечливих питань, або проблем, вільно висловлюючи свої думки, і прислухатись до інших необхідно створювати позитивну атмосферу на уроці , якій притаманні сподівання учнів на успіх , підтримка з боку вчителя, приємне оточення, усвідомлення своїх досягнень. І тоді учень зможе користуватися найпрекраснішими плодами своєї праці, аби згідно з висловом Альберта Енштейна, – «радістю бачити, розуміти та творчо мислити».
Список використаних джерел:
О. І. Пометун, І. М. Сущенко.- Д. : ЛІПА. – 144 с.
[Електронний ресурс] : [Веб-сайт]. – Инфоурок – Режим доступу: https://infourok.ru/urok-literaturi-s-ispolzovaniem-metoda-shesti-shlyap-1633402.html