Природознавство
Тема. Рослини - живі організми.
Мета: Поглиблення поняття «рослини-організми»; формування в учнів уявлення про особливості живлення і дихання рослин; знання про цілісність організму, закріпити знання про основні органи рослини; розвиток вміння міркувати, правильно висловлювати свою думку; творчо працювати, активізувати розумову діяльність учнів; виховувати дбайливе ставлення до рослин.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Хвилинка спостережень.
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Що ви можете сказати про небо?
- Чи є сьогодні сонце?
- Чи є надворі вітер?
- Яка сьогодні температура?
- Що можна сказати, порівнюючи температуру листопада і грудня?
- Що можна сказати про довжину світового дня?
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Назвіть царства живої природи.
— Чому рослини називають «зеленим одягом» Землі?
— Назвіть групи рослин, про які ви дізналися з підручника,
— Наведіть приклади різних видів рослин.
— За якими ознаками люди розрізняють різні види рослин?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ознаки рослин-організмів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 81-83)
— Пригадайте! Частиною якої природи є рослини? Пригадайте, чим відрізняються
дерева, кущі, трав’янисті рослини.
— Наведіть декілька прикладів листяних і хвойних дерев.
— Подивіться довкола себе — і ви побачите величезну кількість організмів:
тварин, рослин, грибів. Людина — також організм, частина живої природи.
Для того щоб орієнтуватися у світі організмів, учені поділили їх на царства:
Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії.
— Поміркуйте! Які ознаки властиві організмам?
— Усім організмам потрібна їжа як джерело енергії для життя і розвитку.
Однак способи живлення рослин і тварин дуже різняться. Тварини живляться
іншими організмами, які вони невтомно вишукують. А рослини нікуди не поспішають.
Усе, що їм необхідно для живлення, є в довкіллі. Для живлення рослинам потрібні: сонячне світло як джерело енергії, повітря, вода і солі з ґрунту.
Рослини, як і всі інші організми, дихають, розмножуються, ростуть і розвиваються.
— Запам'ятайте! Рослини — це організми, яким властиві живлення, дихання,
розмноження, ріст і розвиток.
Здатність рухатися — важлива ознака всіх живих організмів. Рослини, на
відміну від тварин, здаються нам нерухомими, але вони рухаються, коли ростуть
і розвиваються, повертають своє листя і квітки до сонця.
— Розгляньте малюнок 62 і назвіть етапи життя рослини.
— Розгляньте малюнок 63 і розкажіть про дихання і живлення рослин.
— Запам'ятайте! Поживні речовини утворюються тільки на світлі.
— Яким є значення рослин на Землі?
— Запам'ятайте! Рослини створюють умови для життя на Землі!
Висновки
• Рослинам властиві живлення, дихання, розмноження, ріст і розвиток.
• Рослини постачають у повітря кисень, необхідний для дихання.
— Про що ви дізналися в рубриці «Для допитливих» ?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
— Доведіть, що рослина — живий організм.
— Чи змогли б тварини жити без росдин? Доведіть свою думку.
— Чи змогли б люди жити без рослин? Доведіть свою думку.
— Як ви розумієте вислів: «Охороняти рослини означає зберігати життя на Землі»?
— Поміркуйте! Складіть схему, яка ілюструє, що дають рослини тваринам і людині.
2. Робота в парі
— Поміркуйте, яку участь у живленні рослини беруть корінь, стебло, листки.
3. Гра «Вірю — не вірю»
• Рослини живляться тільки речовинами, які вбирають із ґрунту.
• Вода рухається по стеблу.
• Поживні речовини утворюються тільки на світлі.
• Дихають рослини всіма органами тільки вночі.
• Квітки та плоди з насінням потрібні рослині для розмноження.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте висновки на с. 83.
— Назвіть ознаки всього живого у рослин?
— Коли рослини виділяють кисень?
— Коли рослини поглинають кисейь?
— Якими органами дихають рослини?
— Чи рухаються рослини? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 81- 83.