Мета: розширювати уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про те, що позитивно, а що негативно впливає на здоров'я; сприяти виконанню учнями правил здорового способу життя з метою набуття навичок здорового способу життя; формувати прагнення берегти своє здоров'я, зважаючи на його цінність і значущість для людини; сформувати у дітей уявлення про те, що тільки здоровий образ життя, який включає в себе правильне харчування, заняття спортом, загартовування, зробить їх сильними, здоровими і бадьорими і завжди життєрадісними.
СЛАЙД 1:
РОСТИ СИЛЬНИМ, ЗДОРОВИМ, ЗАГАРТОВАНИМ ТА ВЕСЕЛИМ
Мета: розширювати уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про те, що позитивно, а що негативно впливає на здоров’я; сприяти виконанню учнями правил здорового способу життя з метою набуття навичок здорового способу життя; формувати прагнення берегти своє здоров’я, зважаючи на його цінність і значущість для людини; сформувати у дітей уявлення про те, що тільки здоровий образ життя, який включає в себе правильне харчування, заняття спортом, загартовування, зробить їх сильними, здоровими і бадьорими і завжди життєрадісними.
СЛАЙД 2:
Головним скарбом життя є не землі, що ти їх завоював, не багатства, що їх маєш у скринях...
Головним скарбом життя є здоров’я, і, щоб його зберегти, потрібно багато що знати.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Усміхніться одне одному, обміняйтеся компліментами з товаришем по парті.
Хто здоровий, той сміється,
Все в житті йому вдається,
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини.
Психоформула:
- Передайте свій настрій виразом обличчя.
- Усміхніться до мене, а тепер поділіться своїм гарним настроєм із сусідом по парті.
- З виразу обличь я бачу, що все гаразд. І загальний наш настрій можна показати ось так –
СЛАЙД 3:
СМАЙЛИК.
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
1. Вступна бесіда
- Діти! А що для людини є найдорожчим ви дізнаєтеся коли розкодуємо слово:
СЛАЙД 4:
«Д З О Р В’ О Я»
СЛАЙД 5:
«ЗДОРОВ’Я»
- Який вигляд має здорова людина?
- Від чого залежить здоров'я? (Від спадковості, від стану навколишнього середовища, від способу життя людини, від правильного повноцінного харчування.)
2. Слово вчителя.
СЛАЙД 6:
- Народна мудрість каже: «Без здоров’я немає щастя. І найбільше в світі багатство – це здоров’я».
- Як ви розумієте цю мудрість? (Відповіді дітей).
- Правда, здоров’я – всьому голова. Коли людина здорова, то вона дужа, весела, красива, сильна, витривала, смілива, тому що вона себе прекрасно почуває і може наполегливо працювати, навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли щось болить, то сили немає, радості також, бо всі думки про одне – позбутись болю. Отже, бажаю всім доброго здоров’я! Будете здорові – будете щасливі й радісні.
СЛАЙД 7:
3. Гра «Мікрофон»
- Я здоровий, тому що …
- Підніміть руку, хто вважає себе на даний момент здоровим? Доведіть це.
3. Мотивація навчальної діяльності
- Що ви робите, щоб бути здоровим?
- Як, на вашу думку, потрібно піклуватися про своє здоров’я, як його берегти?
Висновок. Кожна людина повинна берегти і зміцнювати своє здоров’я. Іграшку, книжку, одяг можна купити за гроші, а здоров'я не купиш. Саме тому з раннього дитинства треба дотримуватись здорового способу життя.
4. Оголошення теми уроку
Учитель. Ми будемо говорити про здоровий спосіб життя, що корисно, а що шкідливо для здоров'я.
IІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота в командах
Конкурс «Хто більше?»
(Конкурс проводиться між рядами. На першій парті кожного ряду лежить чистий аркуш паперу. Діти по черзі пишуть на ньому слова, що стосуються здоров'я, і передають аркуш на наступну парту. Перемагає ряд, який завершить завдання найшвидше і запише найбільше слів. (Наприклад, режим, загартування, зарядка, спорт, овочі, фрукти тощо.)
СЛАЙД 8:
Висновок. Здоровий спосіб життя — це дотримання режиму дня, правил гігієни, правильне харчування, заняття спортом, фізичною працею, загартування, відмова від шкідливих звичок.
СЛАЙД 9:
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити. (Встати і вийти із-за парт).
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки. (Марширувати на місці).
Вище руки підніміть (Підняти руки, прогнутися).
І спокійно опустіть.
ІV. Закріплення знань учнів
1-й учень
Усе в житті піде чудово, якщо будеш ти здоровим.
2-й учень
Зрозуміло, всім відомо, що приємно бути здоровим.
3-й учень
Тільки треба знати, як здоровим стати.
4-й учень
Про це вам хоче розповісти наш веселий клас.
Учні (разом): Ми вітаємо щиро вас!
СЛАЙД 10:
ПІСНЯ «ЧАРІВНИЙ ВАГОН»
Чарівний вагон біжить, хитається,
Швидкий потяг набирає хід.
Ось вже свято наше починається —
Раді ми зустріти тут усіх.
Приспів:
Стрічкою, стрічкою, наша путь стелиться
І веде нас туди, де дружба і любов.
Кожному, кожному в кращеє віриться,
Дбати про здоров’я ми будем знов і знов.
УЧИТЕЛЬ:
- А зараз до вашої уваги знайома картина вранішнього збирання до школи. Типовий випадок дитячого вередування. А ви уважно дивіться, слухайте і робіть висновки.
5-й учень
Наступає чарівна мить!
Ми вам казочку покажем,
А ви висновки робіть!
СЛАЙД 11: Вистава: «МАЛЯТКО-ЗДОРОВ’ЯТКО»
Василько (вередує)
Не піду у школу!
В мене ніжки болять!
Не піду у школу —
Краще з'їм я пиріжок
І вип’ю «Пепсі-коли»!
Більше я в ту школу
Не піду ніколи!
Телевізор подивлюся,
Подрімаю трішки...
Хай від тієї школи
Відпочинуть ніжки!
Там же бігать треба,
І треба стрибати.
Треба літери вивчати,
Треба рахувати.
(Невдоволено)
Ще й зарядкою займаться!
Е, ні! Краще вдома, на дивані
З рудим котиком пограться!
Усі ці вередування з великою цікавістю й дуже уважно вислухав Васильків улюбленець – рудий кіт Мурзик. Після цього, не витримавши, він підійшов до Василька і заговорив, звертаючись до ледачого вередуна людською мовою.
Кіт Мурзик (докірливо)
Я щоранку умиваюсь,
Чищу свої зубки.
Мию, чищу й вилизую
Свою руду шубку.
Плигаю щоранку вліво,
Плигаю щоранку вправо.
З задоволенням роблю
Різні фізкультурні вправи!
Якби спортом не займався,
Якби цього не робив,
Як би я тоді так спритно,
Вправно так мишей ловив?
Якби спортом не займався,
Не тренував ніжки,
Не впіймав би я, Васильку,
Проворної мишки!
Розлючений котячими словами хлопчик кидає в. кота черевик, і, не влучивши, кидається на кота з кулаками, кричить так, що аж слина з рота капає.
Василько
Ти бридке, руде створіння!
Як посмів відкрити рота?
Сам чим хочеш ти займайся.
То усе твої турботи.
Ти свого рудого носа
Не сунь в мої справи!
роби свої фізкультурні
І котячі вправи!
Геть звідсіля!
І не смій до мене підходить!
(Насварюється)
Ну, Мурзяко, вже тобі
Ковбаси не буде!
Розлючений хлопчик розкидає по кімнаті іграшки, буцає м’яча. На галас виходить заклопотаний лікар Айболить.
Лікар Айболить (звертаючись до Василька)
Хто мене запрошував?
Що в тебе болить?
Не турбуйся!
Полікую я
Ніжки твої вмить!
Гей ви, мої асистенти!
Швидше несіть інструменти!
Василько (дуже злякавшись)
Ой, лікарю!
Н-нікого сюди ви не зовіть!
Ой, лікарю!
Н-нічого вже в мене не болить!
Лікар Айболить
Ми тебе, Васильку,
Зараз полікуємо!
І тебе, і твої ніжки
Від ліні врятуємо!
Василько (вкрай переляканий, вимовляє)
Н-не б-болить н-нічого в мене!
Х-хочу б-бути я... спортсменом!
І сам собі дивується, що таке сказав.
Лікар Айболить
Дуже добре! Молодчага!
Гей! Сюди, моя ватаго!
Хлопчика навчити треба,
І допомогти зрозуміти,
Як здоров’я треба берегти!!!
Дружно і весело, бадьоро вбігають лікареві улюбленці, друзі й помічники: качка Кіка, свинка Хрю-хрю, собачка Гавва і мавпочка Чі-чі.
Першою починає повчати хлопчика, ділячись своїм досвідом, качка Кіка.
Качка Кіка
Я скажу і коротко, і ясно: «Кря»
Не захворіє той, хто регулярно
Робить водні процедури!
Скажу вам із власного досвіду, Кря!
Вода – кращий засіб від температури!
Вмивайтеся! Купайтеся!
Водою обливайтеся!
І з вашої утроби повтікають всі мікроби!
Кря-кря!
Що ж, мабуть, час настав
Трохи відпочити,
Хочу на фізхвилинку
Всіх вас запросити.
Руханка
Вправа «Не все так просто».
Мета: мобілізація уваги, мотивація до подолання труднощів, тренування координації рухів.
Правою рукою намалюйте у повітрі хрест. Це дуже просто. Лівою рукою намалюйте коло. Це також у всіх вийшло. А тепер спробуйте зробити це одночасно: правою рукою малювати хрест, а лівою – коло. В кого це вийде, повідомляє переможним вигуком.
На сцену вибігає свинка – вся в рожевому, з рожевими бантиками в кісках і на кінчику хвоста.
Свинка Хрю-хрю
Я — маленька свинка!
В мене гарна спинка!
А гарний вигляд завжди маю,
Бо вітаміни я вживаю!
І моє вам побажання:
«Хто хоче мати гарний вигляд,
Хай забезпечить, в першу чергу,
Собі нормальне харчування!»
Собачка Гавва
Можна довго сперечаться,
Можна довго говорити,
Я скажу вам лаконічно! Гав!
Всім скажу вам, що робити. Гав! Гав!
«Бігати! Бігати! Бігати!» —
Девіз справжнього спортсмена!
Хочете бути завжди у формі —
Приклад беріть із мене. Гав! Гав!
До неї приєднується мавпенятко, схвально киває головою.
Мавпочка Чі-чі
Якщо із мене будете завжди
Ви приклад, діти, брати,
Як я – на дереві висіти,
Підстрибувати і стрибати,
То будете здоровими,
То будете веселими,
І у батьків у ваших
Проблем не буде з нервами!
(Звертається до Василька, бере його за руку.)
Прокинешся ізранку —
Побігай по росі!
(Звертається до зали)
Я це кажу Васильку, а слухають хай всі!
Василько
Світло сьогодні у нашій залі!
Свято у гості до нас завітало!
Прийшли на це свято і мама, і тато,
Бо хочуть вони, щоб міцними, здоровими
Зростали їхні малята.
Лікар Айболить
Любі мами! Любі татка! Вам не слід чекати,
Щоб саме здоров’я – з неба впало
На голову вашій дитяті!
Треба щодня наполегливо працювати!
Треба щодня про здоров’я дитяче дбати!
І тоді ваші малята будуть справжні здоров’ята!
Зненацька з’являється Бармалей. Він брудний, обідраний, шкутильгає, спираючись на палицю, чхає, щока перев'язана, бо зуб болить. Тому він дуже розлючений.
Бармалей
Не вмивайтеся, малята!
Не чистіть свої зубки!
Хай не знає ваша шкіра
Ні мила, ні губки!
Тільки їжте! Тільки спіть!
І... нічого не робіть!
Нехай бігають у лісі сіренькі зайченята,
А з вас виростуть, з лінивих,
Справжні Бармалейченята!
Розбійник
До школи, дітки, не ходіть,
І уроків ви не вчіть.
Математика, англійська,
Природа, рідна мова –
Всі ці предмети вам ні до чого.
На режим дня ви не зважайте,
На свіжому повітрі ніколи не гуляйте.
Налітає папуга Карудо. Дзьобом і крилами намагається прогнати лиходіїв зі сцени.
Папуга Карудо
Геть звідсіля, розбійники!
Брудні! Неохайні!
Від присутності своєї
Клас звільніть негайно!
Переляканий Бармалей і Розбійник втікають.
Папуга Карудо
А я скажу на прощання
Наші щирі побажання:
«Хочемо, щоб піклувалась
Кожна мама, кожен татко,
Про те, щоби їх дитятко
було здоров’ятком!»
Учениця
Ми розумні і здорові
Дівчата і хлоп’ята
На твої такі поради
Не будемо зважати
Учениця
До школи щодня ми
Будемо ходити
І різні предмети
Завзято учити
Учениця
На математиці підрахуєм,
Скільки і які вітаміни
Нам потрібні, щоб в організмі
Пройшли корисні зміни
СЛАЙД 12-17: РЕЖИМ ДНЯ
СЛАЙД 18-19: СИГНАЛЬНІ КАРТКИ
Ігрова вправа «Так чи ні».
Учитель. Збереженню здоров’я сприяє... (Діти встають і говорять «так» чи «ні».)
1) байдужість;
2) взаєморозуміння у сім'ї;
3) добра праця;
4) активний відпочинок;
5) ранкова зарядка;
6) ледачість;
7) паління;
8) чистота тіла;
9) раціональне харчування;
10) шкідливі звички;
11) неврівноваженість.
Вам приємно бачити веселу, усміхнену людину? Відповідайте тим самим — усміхайтеся, будьте привітними і доброзичливими. Пам’ятайте: це ще й корисно для здоров’я! Надмірне захоплення комп’ютерними іграми, тривалий перегляд телепередач, алкоголь, наркотики, куріння, навіть пасивне, псують здоров’я. Отже, той, хто постійно піклується про своє здоров’я — займається фізкультурою, дотримується режиму дня та правил особистої гігієни, правильно харчується, не має шкідливих звичок, доброзичливий і привітний, — має міцне здоров’я. А той, хто не дбає про своє здоров’я, веде малорухливий спосіб життя, має шкідливі звички, — поступово втрачає здоров’я і вкорочує собі життя.
СЛАЙД 20-21: Гра «Розсипанка»
Учитель. Зберіть розсипані склади і прочитайте приказку.
(Здоров’я — найбільший скарб у житті.)
- Поясніть значення слова «скарб». (Скарб — це те, що має надзвичайну цінність, виняткові якості.)
Учитель:
СЛАЙД 22-23: Гра «Добавлянка»
Як прокинувся — вставай,
Ліні волі... (не давай).
Хто день починає із зарядки,
У того справи всі в... (порядку).
Квіточку роса умила,
А тебе умиє... (мило).
Зранку ти не поспішай,
Подивись спочатку,
Чи нічого не забув,
Чи портфель в... (порядку).
І дивись, не барись,
В школу швидко, швидко... (мчись).
В школі, в класі не брудни,
Сміття бачиш — ... (підніми).
Не носи в кишені жуйку,
Крейду, яблуко і булку,
Кнопки, цвяхи, сірники,
А носи... (носовички).
Будь охайним завжди сам,
Уникай дірок і... (плям).
Вдома близьким не груби,
Менших захищай... (завжди).
Учитель.
СЛАЙД 24-25: Гра «Упізнай ознаки здоров’я»
- Приготуйте долоньки. Якщо те, що я назву, є ознакою здоров’я, ви плескаєте в долоньки, якщо ні – не рухаєтеся.
СЛАЙД 26-27: Загадки
Не золото, а найдорожче. (Здоров’я)
Що хочеш продати, а не продаси? (Хвороби)
Резинка-Акулинка
Пішла гулять по спинці.
Поки вона гуляла,
Спинка рожева стала. (Губка)
Мию, мию без жалю,
Мию там, де брудно.
А купатись не люблю,
Бо від того худну. (Мило)
Зубів багато, а нічого не їсть. (Гребінець)
Костяна спинка, на черевці щетинка,
По брамі стрибала, крихта виганяла. (Зубна щітка)
Гарно вмилася Марічка,
Витирає руки, личко.
Всіх охайних діточок
Витирає... (рушничок).
СЛАЙД 28-29: Робота над прислів’ями (надрукувати)
Учитель.
Прочитайте прислів’я, записані на дошці. Як ви розумієте їх зміст?
Довго спати — здоров’я не мати.
Бережи одяг, поки новий, а здоров’я – поки молодий.
Праця – здоров’я, а лінь – хвороба.
Учень
Дорогі татусі й мами, дідусі й бабусі! Виховуйте свої чада
У спортивнім дусі! Загартовуйте! Тренуйте!
Правильно харчуйте!
Не відкладайте це назавтра!
Робіть це зараз! Чуєте?
V. Підсумки уроку
Рефлексія
- Що важливого було на уроці?
- Як ви думаєте, що означає вести здоровий спосіб життя?
- Що найбільше впливає на здоров’я?
- Які правила запам’ятали, який висновок кожен зробив для себе?
СЛАЙД 30:
ЩОБ ЗДОРОВ’Я БЕРЕГЛИ,
МИ УСІМ БАЖАЄМО.
ДО ЗДОРОВОГО ЖИТТЯ
УСІХ ЗАКЛИКАЄМО.